Data modyfikacji:

Niezbędne akcesoria dla początkującego fotografa 

Zakup aparatu cyfrowego lub lustrzanki jest tak naprawdę pierwszym krokiem do rozpoczęcia przygody z fotografią. Wybraliśmy akcesoria, które sprawią, że twoje zdjęcia wejdą na jeszcze wyższy poziom. Sprawdź! 

Lampa reporterska - idealnie doświetlone zdjęcia 

Warunki oświetleniowe nie zawsze są idealne. Wbudowana lampa błyskowa charakteryzuje się zbyt małą mocą, aby odpowiednio doświetlić fotografowany obiekt. Najlepszym wyborem jest zewnętrzna lampa reporterska. Precyzyjna kontrola błysku i możliwość dopasowania zoomu palnika do ogniskowej obiektywu umożliwiają dokładne dobranie parametrów. W tej sposób podczas fotografowania rodzinnych imprez, portretów czy innych ważnych dla ciebie wydarzeń, będziesz mógł dostarczyć odpowiednią ilość światła. Na rynku aktualnie ogromną popularnością cieszą się lampy firmy Yongnuo dedykowane do aparatów wielu znanych marek. 

Bezprzewodowy wyzwalacz lampy błyskowej - uwolnij kreatywność

Lampa błyskowa umieszczona na gorącej stopce w kreatywnych ujęciach nie sprawdza się najlepiej. Za pomocą bezprzewodowego wyzwalacza będziesz mógł doświetlać ludzi, jak i przedmioty z odległości nawet 100 metrów. Dzięki temu dokładnie określisz z której strony będzie padać światło. To pozwala na uzyskanie świetnych efektów i kreatywnych ujęć. Bezprzewodowe wyzwalacze można wykorzystać również do wyzwalania systemowych lamp błyskowych w domowym studiu fotograficznym. To akcesorium, które warto mieć w swojej torbie. 

Statyw - idealny do fotografii nocnej 

Z pewnością widziałeś już zdjęcia fotografów wykonywane w nocy, gdzie światła samochodów tworzą czerwone i białe linie. Taki efekt można uzyskać po ustawieniu odpowiednio długiego czasu naświetlania. Wykonanie zdjęć tą techniką nie byłoby możliwe bez użycia statywu. Zdjęcia wykonywane bez jego użycia z długim czasem naświetlania są nieostre i rozmazane. Montując aparat na solidnym statywie bez problemu rozmyjesz taflę wody, czy zarejestrujesz ruch uliczny w bardzo efektowny sposób. Statyw przydaje się również na wakacyjnych wyjazdach do wykonywania autoportretów. 

Obiektyw z jasnym światłem 

Chcesz wykonywać ładne portrety z charakterystycznym rozmytym tłem? Niestety, ale tzw. kitowe obiektywy dołączane do lustrzanek i aparatów cyfrowych z wymienną optyką nie pozwalają na uzyskanie efektu bokeh. Ostry obiekt i doskonale rozmyte tło za nim, to świetny efekt. Zakup szkła ze światłem f/2,8, f/2,0 lub f/1,8 to najlepszy i najtańszy wybór do uzyskania takich rezultatów. Najtańsze są aktualnie obiektywy z ogniskową 50 mm, chociaż w ofertach producentów można znaleźć obiektywy 24 mm z jasnym światłem. 

Adapter M42 - uzyskaj dostęp do tanich obiektywów 

Największą przeszkodą dla fotografa amatora jest cena obiektywów. Adapter M42 umożliwia podpięcie pod lustrzankę lub aparat cyfrowy z wymienną optyką wielu szkieł manualnych od aparatów analogowych. Przykładem może być popularny Helios 44, który oferuje światło f/2,0 i gwarantuje świetne rozmycie tła. Jedynym minusem jest brak automatycznego ostrzenia, jednak dla miłośnika fotografii nie powinno być to przeszkodą. Manualne obiektywy znakomicie spisują się także do filmowania. Przejściówka kosztuje kilkadziesiąt złotych i otwiera zupełnie nowe możliwości. 

Battery Pack - jeszcze więcej zdjęć 

Baterie w aparatach przeważnie pozwalają na wykonanie kilkuset zdjęć na jednym ładowaniu. Wybierając się w długą podróż nie zawsze będziesz miał możliwość jej naładowania. Battery pack to dodatkowa obudowa do aparatu, która mieści 2 akumulatory. W zestawach znajdują się również koszyki na zwykłe baterie AA. W ten sposób zapewnisz sobie jeszcze więcej zdjęć bez obawy o brak energii. 

Zaletą battery packów jest również uchwyt pionowy z osobnym spustem migawki. Dzięki temu polepsza się ergonomia i wykonywanie zdjęć w pionie jest o wiele przyjemniejsze. Największy minus tego rozwiązania, to zwiększona waga całego zestawu fotograficznego. 

Pierścienie pośrednie do makrofotografii 

Chyba każdy początkujący fotograf zaczynał od robienia zdjęć makro. Pierścienie pośrednie pozwalają wykonywać ostre zdjęcia z jeszcze bliższych odległości. Kwiaty, owady, a także inne elementy przyrody są teraz na wyciągnięcie ręki. To co normalnie nie jest widoczne gołym okiem, dzięki makrofotografii będziesz mógł uwiecznić swoim aparatem. Do korzystania z pierścieni pośrednich można wykorzystać standardowy obiektyw. To dobry początek i sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. 

Pilot z wężykiem spustowym 

Zdjęcia z długim czasem naświetlania nie mogą być poruszone. Każde, nawet minimalne drganie jest w stanie zepsuć wymarzony kadr. Pilot z wężykiem spustowym pozwala na wyzwolenie spustu migawki na odległość. Jeśli planujesz wykonywać fotografie techniką Time-Lapse, to zwróć uwagę na piloty z interwałometrem. W ten sposób ustawisz w jakim odstępie czasu mają być wykonywane kolejne ujęcia. 

Plecak fotograficzny 

Plecak fotograficzny to najlepszy wybór dla osób, które planują długie wycieczki z aparatem. Jeśli dopiero zaczynasz robić zdjęcia, to rozejrzyj się za modelami, które oferują jedną komorę na aparat i trzy przegrody na obiektywy. Dodatkowe kieszonki umożliwią schowanie kart pamięci lub dodatkowych baterii. Warto zwrócić uwagę na model, który będzie miał dedykowane mocowanie statywu. W ten sposób bez kłopotu będziesz mógł wygodnie podróżować, a twój sprzęt zostanie zabezpieczony w odpowiedni sposób. 

Dyfuzor do lampy błyskowej 

Światło lampy błyskowej gwarantuje miękkie światło, które sprawdza się znacznie lepiej niż kierowane na wprost. Ceny specjalnych nakładek zaczynają się od kilkunastu złotych i pasują do większości reporterskich lamp błyskowych. To tani sposób na skierowanie odbitego światła w wybrane przez ciebie miejsce. Taki gadżet warto mieć pod ręką.