Data modyfikacji:

Jaki odkurzacz dla alergika?

Jeszcze w XX wieku alergie nie były zjawiskiem powszechnym. Współcześnie coraz więcej osób musi korzystać z pomocy alergologów. Alergia stała się chorobą cywilizacyjną. Prognozuje się, że coraz więcej ludzi będzie zmagać się z alergią. W przypadku osób uczulonych na kurz, zwykłe sprzątanie może być wyjątkowo nieprzyjemną czynnością. Dlatego warto jest zrewidować posiadany w domu sprzęt i środki do utrzymywania czystości. Sprawdź, który odkurzacz dla alergików może być najlepszy!

Polecamy: Odkurzacz z filtrem wodnym czy cyklonowym?

odkurzacz dla alergika

Nie każdego stać na usługi firmy sprzątającej. Dużo osób lubi samodzielnie sprzątać. Niektóre osoby nie wyobrażają sobie, by ktokolwiek spoza rodzinnego grona miał możliwość sprzątania w domu. O ile sprzątanie nie zawsze musi być czynnością lubianą, to producenci małego AGD potrafią zaskakiwać produktowymi propozycjami, które ułatwiają sprzątanie i minimalizują problemy z alergią. Zwykły odkurzacz nie sprawdza się w przypadku alergików, gdyż naraża ich na jeszcze większy kontakt z alergenami. Odkurzacz dla alergika jest urządzeniem, które eliminuje styczność z kurzem. 

Hit wszech czasów: odkurzacze samojezdne

Mały robot w mieszkaniu? To możliwe! Coś, co jeszcze jakiś czas temu było wynalazkiem z pogranicza filmów science fiction, dzisiaj jest dostępne dla każdego człowieka. Odkurzacze automatyczne uwalniają ludzi od wykonywania czasochłonnego sprzątania. Wiele modeli pracuje również za pomocą aplikacji, dzięki czemu można uruchomić odkurzanie podczas nieobecności w domu. Tego rodzaju odkurzacz dla alergików można kupić w kilku wersjach:

  • iRobot Roomba i7+ (i7550) – jeden z bardziej zaawansowanych robotów sprzątających. Posiada stację Clean Base, co umożliwia mu automatyczne oczyszczanie się z brudu nawet przez 2 miesiące. Worki AllergenLock blokują wszelkiego typu alergeny w 99%. Nadaje się do sprzątania wszystkich powierzchni. Skutecznie likwiduje duże zabrudzenia. Może reagować na głos;
  • iRobot Roomba 980 – superinteligentny robot sprzątający, który samodzielnie zapanuje nad porządkiem w domu lub w mieszkaniu. Nadaje się również do dywanów (podczas pracy na dywanie zwiększa swoja moc ssącą). Doczyszcza miejsca przy narożnikach i krawędziach. Pracuje do 120 minut. W razie potrzeby samodzielnie podjedzie do stacji dokującej, a następnie dokończy rozpoczęte sprzątanie. Filtr AeroForce skutecznie wyłapuje alergeny;
  • Tefal XPLORER Serie 95 RG7987 – urządzenie, które jest wyjątkowo przyjazne dla alergików. Usuwa kurz z trudno dostępnych miejsc. W zestawie jest filtr, który blokuje alergeny. Doskonale sprawdza się w przypadku posiadania zwierząt domowych. Posiada funkcję mopowania. Nakładka mopująca Allergy Electrostatic zbiera mikrocząsteczki kurzu. Sprzątanie można zlecać za pomocą aplikacji lub komend głosowych.

Jaki odkurzacz dla alergika: workowy czy bezworkowy?

W przypadku alergików tradycyjny odkurzacz bezworkowy może nie być dobrym rozwiązaniem, gdyż po prostu podczas oczyszczania odkurzacza ma się styczność z kurzem i wszelkiego innego rodzaju zabrudzeniami. Taki rodzaj odkurzacza może zaostrzyć problemy z alergią. Alternatywą dla odkurzaczy bezworkowych może być odkurzacz wodny, który nie pozwala na przedostanie się alergenów na zewnątrz.

Jeśli preferowane są odkurzacze workowe, to trzeba mieć na uwadze odkurzacz z filtrem HEPA dla alergików. HEPA jest filtrem cząsteczkowym o 99,99% skuteczności. Workowe odkurzacze dla alergików to zdecydowanie korzystniejszy sposób na ograniczanie kontaktu z kurzem i utrzymanie odkurzacza w czystości. Przykładem interesujących odkurzaczy są:

  • odkurzacz pionowy Philips Aqua 8000 XC8149/01 – jest to urządzenie typu 3 w 1. Odkurza, myje podłogę, pełni funkcję odkurzacza samochodowego. Posiada nasadkę z wbudowanym podświetleniem LED, co sprawia, że z łatwością można wykryć kurz, którego nie widać na pierwszy rzut oka. Pracuje do 80 minut;
  • odkurzacz Vileda JetClean – sprawdza się na powierzchniach do 70 m2. Z filtrem wodnym. Odkurza, myje podłogi i potrafi je osuszyć. Dobrze radzi sobie z tłustymi plamami i silniejszymi zabrudzeniami;
  • bezprzewodowy odkurzacz Samsung Jet 70 turbo VS15T7031R1 – działa do 40 minut. Jest z filtrem HEPA. Pojemnik na kurz można oczyszczać bez ryzyka na kontakt z alergenami. Jest odkurzaczem pionowym. Stację ładującą trzeba zamontować do ściany. 

Czas na odkurzacz parowy

Osoby, które są uczulone na środki czystości, z powodzeniem mogą stosować odkurzacze parowe. Taki rodzaj odkurzaczy w ogóle nie wymaga stosowania preparatów chemicznych. Czasami sam zapach płynu do mycia podłóg może podrażniać alergika. Poza tym jest to propozycja dla osób zainteresowanych ekologicznym stylem życia.

Sprzątanie za pomocą pary nie generuje konieczności kupowania produktów czyszczących w plastikowych pojemnikach jednorazowych, a poza tym mniej substancji chemicznych spływa po sprzątaniu do kanalizacji. Przykładem takiego odkurzacza jest Karcher SV 7 1.439-410.0. Można nim czyścić nie tylko podłogi (w tym drewniane), ale i okna i tapicerkę. 

Odkurzacz dla alergika można kupić w różnej kategorii cenowej — nie trzeba kupować najdroższego modelu, by w pełni cieszyć się efektem sprzątania. Dla osób zapracowanych i dla tych, które nie chcą tracić czasu na sprzątanie, idealnym rozwiązaniem będą odkurzacze automatyczne. Zakup można wzbogacić o urządzenia mopujące, co całkowicie może uwolnić człowieka od tego rodzaju prac w domu. Warto jest też mieć na stanie tradycyjny odkurzacz dla alergików, który może się przydać do usuwania kurzu ze ścian i sufitów.