Data publikacji:

Odkurzacz dla alergika – jaki wybrać?

W dzisiejszych czasach coraz częściej spotyka się ludzi, którzy cierpią na wszelkiego rodzaju alergie. Takie osoby potrzebują konkretnych urządzeń, które ułatwią im funkcjonowanie. Bardzo wiele się mówi o alergii na kurz, który jest wręcz wszechobecny w każdym domu. Ile by się człowiek nie starał, kurz zawsze był, jest i będzie. Mądrością i ułatwieniem życia będzie zaś wybranie takiego odkurzacza, który zminimalizuje nadmiar alergenu. Jak to zrobić? Rozwiązanie jest proste. Wybrać najlepszy odkurzacz, jaki można dostać i jaki będzie spełniał wymagania danego alergika.

Jak dobrać odkurzacz dla alergika?

W sprzedaży istnieje bardzo wiele urządzeń, które mogą pomóc alergikowi w funkcjonowaniu. Wybór jest bardzo duży, jednak, choć producenci zapewniają, że są dla alergików, nie zawsze tak jest. Dlatego należy się przyjrzeć każdemu sprzętowi, co który oferuje, jak funkcjonuje i jak owo urządzenie ma pomóc w minimalizowaniu alergenów. Bez wątpienia niejeden sprzęt rzeczywiście spełnia wiele wymagań, dlatego warto przyjrzeć im się bliżej.

Rodzaje odkurzaczy dla alergików?

W sprzedaży jest ich bardzo dużo, jednak każdy różni się ceną, funkcjonalnością oraz sposobem minimalizowania kurzu w domu.

Zelmer Jupiter – jeden z najpopularniejszych odkurzaczy polecanych dla alergików. To sprzęt, który jest stosunkowo niedrogi, jednak w skuteczności jest bardzo polecany dla każdej osoby z alergią na kurz. Jest to urządzenie workowe. Jego worki są wykonane z wysokiej jakości materiału, zaś zasłynął jako odkurzacz dla alergików, z powodu specjalnego wymiennego filtra, który zatrzymuje 99,95% zanieczyszczeń. To bardzo wysoki poziom czystości, dlatego urządzenie wyjątkowo jest polecane. Jest bardzo skuteczny i właściwie na każdą kieszeń.

Roboclean – to sprzęt z bardzo wysokiej półki, nawet, jeśli nie jakościowo to pewnością cenowo. Jest to bowiem urządzenie bardzo drogie, sięgające kilku tysięcy zł. Jest to sprzęt bezworkowy, wielofunkcyjny, który eliminuje kurz przy pomocy wciągania go do wody. To rzeczywiście dobry sposób i bardzo skuteczny, ponieważ w taki sposób żaden filtr nie przepuści kurzu, skoro znalazł się w wodzie. Dodatkowo ma funkcje odświeżania powietrza, co skutkuje tym, iż w domu pięknie pachnie a powietrze jest w miarę czyste. Niestety mało kogo stać na takie urządzenie, ponieważ kilka tysięcy złotych za odkurzacz to bardzo dużo, a dodatkowo zwykle nie ma go w sklepach, tylko jest w sprzedaży bezpośredniej. Jeśli jednak ktoś chce mieć odkurzacz dla alergika a dodatkowo piorący, można się nim zainteresować.

Karcher – to odkurzacz antyalergiczny w bardzo dobrej jakości. Jest urządzeniem workowym oraz bezworkowym. Nie należy do najtańszych, jednak jego funkcje pozwalają na używanie do nawet w domu alergików. Ma on funkcję odkurzania, zbierania wody oraz prania. Jest zdecydowanie tańszy niż Roboclean, natomiast w funkcjonowaniu jest bardzo zbliżony. Firma Karcher słynie z doskonałej jakości odkurzaczy zarówno zwykłych jak i antyalergicznych, dlatego z tej firmy jest kilka modeli urządzeń dla alergików. Jest to urządzenie wielofunkcyjne, ponieważ odkurzy w sposób bardzo higieniczny oraz pomoże w wypraniu dywanu. Dla kogoś, kto ma dywany i nie ma ochoty ich prać ręcznie, jest to doskonałe rozwiązanie.
Dyson DC52 - jest to sprzęt bardzo wysokiej klasy. Jest bardzo drogi, jednak dla wielu osób doskonały, jako odkurzacz antyalergiczny. Jego koszt to od 2000 do 3000 zł. Działa trochę na zasadzie Robocleana, jednak jest wydajniejszy oraz sporo tańszy. Posiada bardzo wysoką funkcję reemisji kurzu, co powoduje, że dom faktycznie jest bardzo czysty. Posiada bardzo wysokiej jakości filtry oraz nie ma worka. Do jego użytkowania, nie potrzeba żadnych dodatkowych kosztów w postaci zakupu worków. Jego działanie to woda, która utworzy cyklon, wciągający kurz głęboko, by nie wydostał się z powrotem. Zbiornika nie trzeba wyciągać, by pozbyć się zanieczyszczeń, ponieważ jeden przycisk umożliwia higieniczne usunięcie brudu. Sprzęt nie posiada funkcji prania, co dla niektórych może stanowić problem. Ludzie często kupując dość drogi odkurzacz wolą mieć także funkcję prania dywanów.

Dlaczego odkurzacz jest tak bardzo ważny?

Większość osób ma w domu dywany, w których zbierają się zanieczyszczenia, w tym wszechobecny kurz. Podczas odkurzania standardowym odkurzaczem, zwykle przez filtry przedostają się wszelkiego rodzaju drobne zanieczyszczenia, które łatwo można zauważyć, podczas ostrego słońca, gdy promień wpada do domu. W takiej sytuacji w promieniu dokładnie widać krążące w domu pyłki i kurz. Nawet, jeśli nie ma w domu dywanów, ale sprząta się zamiatając podłogę, wówczas tak samo jak w przypadku odkurzacza, miotła podniesie kurz w powietrze. Choć podłoga będzie czysta, to bardzo uciążliwy kurz wciąż będzie obecny. Dodatkowo, jeśli w domu jest dywan, wówczas dobry odkurzacz, który również go wypierze, będzie doskonałym rozwiązaniem dla niejednej osoby. Sklepy oferują tak duży wybór, że naprawdę nie ma obecnie problemów z dobranie właściwego sprzętu. Ograniczyć może nas wyłącznie kwestia finansowa, ponieważ dobre odkurzacze z dodatkową funkcją prania dywanów, nie należą do najtańszych.

Czy warto kupić dobry odkurzacz?

Każde urządzenie jest kupowane na lata. Dlatego ludzie wybierają dobre jakościowo rzeczy. W przypadku urządzenia, które ma oczyścić dom ze zbędnego, uciążliwego alergenu, należy wyjątkowo ostrożnie dobrać takie, żeby faktycznie spełniało swoją rolę. Naturalnie można wybrać tani, jednak należy sobie odpowiedzieć na pytanie czy nie lepiej dołożyć jeszcze trochę i kupić odkurzacz, który będzie prał, oczyszczał powietrze i jednocześnie odkurzał podłogę. To zrozumiałe, że nie wszyscy mogą sobie pozwolić na Roboclean rzędu 6-7 tysięcy, jednak właśnie dlatego wiele antyalergicznych odkurzaczy można kupić za kilkaset złotych. Choć nie będzie on taki sam jak ten droższy i nie będzie miał wielu funkcji, to bez problemu oczyści dom i nie naprodukuje kolejnego kurzu.
Alergicy mają taki problem, że muszą się pozbyć alergenu, by normalnie funkcjonować. Jednak w przypadku kurzu nie jest to takie proste, ponieważ trudno go zwalczyć. Nawet częste sprzątanie bez odpowiedniego sprzętu nic nie pomoże, wręcz będzie rozsiewać kurz po całym domu. Z tego powodu powstały poszczególne urządzenia, które mają na celu ułatwienie alergikom życia. W sklepach jest bardzo wiele odkurzaczy, które spełnią rolę antyalergicznych, choć wiele z nich z pewnością w dużo mniejszym zakresie niż wyżej wymienione. 

Wybór należy do kupującego, jednak doradztwo obsługi w danym sklepie również będzie bardzo przydatne. To oni znają nowości oraz poszczególne funkcjonowanie danych urządzeń, dlatego warto sięgnąć do informacji w różnych sklepach. Nie powinno się kupować czegoś, tylko dlatego, że ktoś tak powiedział, tylko przejść poszczególne sklepy, wypytać obsługę o odkurzacze da alergików i dopiero wtedy wybrać taki, jaki będzie najbardziej pasował, zarówno cenowo jak i w kwestii funkcjonowania.

Przeczytaj również