Data modyfikacji:

Jaki odkurzacz wybrać? Pionowy czy tradycyjny?

Planujesz kupić odkurzacz i nie wiesz, jaki wybrać? W 2022 roku dostępnych opcji jest wiele. Oprócz zwykłych odkurzaczy dużą popularnością cieszą się odkurzacze pionowe, cenione za wysoką poręczność. Jakie są plusy i minusy obu rozwiązań? Przeanalizujmy podstawowe parametry oraz cechy obu typów urządzeń.
jaki odkurzacz wybrać

Odkurzacz pionowy czy tradycyjny? Wybór nie jest łatwy

Jaki odkurzacz kupić? Wybór pomiędzy odkurzaczem tradycyjnym a pionowym jest trudny z kilku powodów. Pierwszym z nich są różnice konstrukcyjne. Odkurzacze te różnią się zazwyczaj sposobem działania, zasilania, budową oraz metodą zbierania zabrudzeń. Przekłada się to na sposób użytkowania obu typów odkurzaczy, a każdy z nich ukaże swoje zalety w nieco innych warunkach.
Co więcej, odkurzacze te nie są w pełni swoimi odpowiednikami i właściwie nie zastępują się jeden do jednego. Może się więc okazać, że dla jednej osoby odkurzacz pionowy okaże się niezastąpiony, a dla innej zaś będzie jedynie zbędnym gadżetem. Wyjaśniamy, jak nie rozczarować się po zakupie.

Moc odkurzaczy – jak ją porównać?

W internetowych sklepach z urządzeniami AGD próżno dziś szukać odkurzaczy o mocy większej niż 900 W. Takie modele są oczywiście dostępne w internecie, ale najczęściej są to bardzo stare modele, sprzed wprowadzenia przepisów UE o ograniczeniu mocy odkurzaczy.
Od 1 września 2017 roku maksymalna moc odkurzaczy produkowanych w Unii Europejskiej i importowanych do UE to 900 W. Było to spore ograniczenie, bowiem do tego czasu producenci i importerzy mogli wprowadzać na rynek odkurzacze o mocy 1600 W. Teraz odkurzacze o mocy wyższej niż 900 W mogą być co prawda sprzedawane, ale nie produkowane i importowane.
Tak mocne ograniczenie mocy odkurzaczy nie wpłynęło jednak na drastyczne pogorszenie ich skuteczności. Odpowiedź tkwi w tym, że siła ssania odkurzacza wcale nie musi zależeć od mocy silnika. W dawnych odkurzaczach większość energii produkowanej przez silnik zamieniana była w ciepło, zatem spora ilość prądu była po prostu marnowana. Po zmianie przepisów producenci musieli udoskonalić system wytwarzania siły ssącej, dzięki czemu lepiej wykorzystali dostępną moc silnika. Dzięki temu nawet odkurzacz o mocy 900 W może skutecznie zasysać z dywanu rozmaite zabrudzenia.
Potwierdzeniem tezy, że moc silnika nie ma kluczowego znaczenia, jest skuteczność odkurzaczy pionowych. Mimo tego, że mają one moc jedynie ok. 100–250 W, pozwalają na sprawne poodkurzanie całego mieszkania. Co więcej, radzą sobie nawet na dywanach o długim włosiu.
Jak to możliwe? Ogromną rolę odgrywa tutaj elektroszczotka, która wyczesuje i zagarnia zanieczyszczenia wprost do rury ssącej. Odkurzacz pionowy ma również mniejsze straty ciśnienia, bo nie wykorzystuje długiego węża. Oczywiście klasyczne odkurzacze w dalszym ciągu mają wyższą siłę ssącą, ale odkurzacze pionowe okazują się po prostu wystarczające.

Odkurzacz tradycyjny czy pionowy – zasilanie

Kolejną wielką różnicą pomiędzy odkurzaczami jest rodzaj zasilania. Tradycyjne odkurzacze zasilane są głównie za pomocą kabla, z sieci energetycznej. Wymagają więc podłączenia do gniazdka oraz ciągnięcia kabla za sobą. Pozwala to oczywiście na uzyskanie wysokiej mocy i długiego czasu pracy (aż do przegrzania), więc ma spore plusy.
Bywa jednak uciążliwe, zwłaszcza gdy trzeba się przepinać z gniazdka do gniazdka lub przeciągać kabel pomiędzy kablami. Klinujący się pod krzesłami, fotelami, stołami i innymi elementami wystroju sprzęt, potrafi zirytować.
Dla odmiany odkurzacze pionowe zasilane są w znakomitej większości akumulatorem. Dostępne są oczywiście modele zasilane sieciowo, ale należą one do rzadkości. Akumulatorowe odkurzacze pionowe dają największą niezależność, nawet mimo pewnych ograniczeń.
Ile odkurzacz pionowy wytrzyma na jednym ładowaniu? Tutaj wiele zależy od konkretnego modelu. W podstawowym trybie większość odkurzaczy wytrzymuje ok. 40–60 minut, jednakże są również odkurzacze z trybem ekonomiczny, który przedłuża działanie urządzenia do nawet 180 minut.
Trzeba jednak podkreślić, że maksymalny czas działania może drastycznie się skrócić, gdy włączona zostanie najwyższa moc odkurzacza. Tryb turbo, niezbędny do odkurzania dywanów o długim włosiu lub cięższych zabrudzeń, może wydrenować pełną baterię w kilkanaście, a nawet kilka minut. Niektórzy producenci dołączają więc do zestawu dodatkową baterię, która pozwoli dokończyć odkurzanie mieszkania.

Wygoda użytkowania obu typów odkurzaczy

Możliwości klasycznego odkurzacza są duże, ale okupione jest to niewielką wygodą obsługi urządzenia. Objawia się ona już na etapie przygotowywania go do pracy. Należy rozwinąć przewód, podłączyć wtyczkę do gniazdka oraz rozsunąć teleskopową rurę. Samo odkurzanie również może być kłopotliwe, zwłaszcza gdy trzeba ciągnąć za sobą odkurzacz po schodach lub pomiędzy meblami. Gdy mieszkanie jest duże, dochodzi do tego konieczność przełączania wtyczki pomiędzy kontaktami.
Tego problemu nie ma w przypadku odkurzaczy pionowych. Większość z nich ma w zestawie stację, na którą można odwiesić odkurzacz i podłączyć do ładowania. Często ładowarka jest wbudowana w stację, więc akumulator ładuje się od razu po odłożeniu urządzenia.
Uruchomienie odkurzacza wymaga jedynie wciśnięcia jednego przycisku, dzięki czemu jest on cały czas gotowy do pracy. Ułatwia to bieżące odkurzanie, np. rozsypanych okruszków czy piasku z butów. Wszak czasem nie potrzebujemy najmocniejszego odkurzacza, a tego, po który z chęcią sięgniemy.

Odkurzacz pionowy czy tradycyjny – zastosowanie

Który odkurzacz wybrać: tradycyjny czy pionowy? Odpowiedź w dużej mierze uzależniona jest od tego, do czego zamierzasz go używać. Jaki odkurzacz dla alergika czy odkurzacz do sierści kota będzie lepszym wyborem? Alergicy, osoby mające w domu zwierzęta, a także wszyscy, którzy lubią idealną czystość, z pewnością bardziej docenią klasyczny odkurzacz, który ma możliwie najlepsze parametry. Jeśli wolisz sprzątać co jakiś czas, ale gruntownie, mankamenty związane z przygotowaniem odkurzacza do pracy mają mniejsze znacznie.
Z drugiej strony akumulatorowy odkurzacz pionowy idealnie nada się dla osób, które wolą sprzątać na bieżąco, gdy tylko zobaczą zabrudzenia na podłodze. Wystarczy kilka sekund, by pozbyć się kociego żwirku czy kłębków kurzu. Wówczas problemem nie jest ograniczony czas działania oraz mały zbiornik na zabrudzenia.
Przenośny odkurzacz pionowy przyda się także do odkurzania samochodu przyczepy kempingowej, kabiny ciężarówki lub miejsca, gdzie nie ma dostępu do prądu. Najlepszym rozwiązaniem byłby więc zakup obu typów odkurzaczy, które znalazłyby zastosowanie w różnych sytuacjach.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik