Data modyfikacji:

Jaki mocny odkurzacz wybrać? Jaka moc odkurzacza?

Moc odkurzacza to jeden z pierwszych parametrów, na który użytkownicy zwracają uwagę podczas zakupu. Przyjęło się, że im wyższa moc, tym lepiej urządzenie będzie radziło sobie z zabrudzeniami. Sprawdziliśmy, jaka moc odkurzacza jest niezbędna, a także jaki mocny odkurzacz kupić.

mocny odkurzacz

Jaka moc odkurzacza jest optymalna? Czy warto kupić mocny odkurzacz?

Przyjęło się, że odkurzacz, aby był w stanie pozbyć się trudnych zabrudzeń musi dysponować odpowiednio dużą mocą. Jeszcze do niedawna na rynku królowały urządzenia, które dysponowały mocą wynoszącą 2000 W, a nawet 3000 W. Takie wartości to już historia, ponieważ Unia Europejska wydała nowe przepisy, które nakazywały redukcję mocy do maksymalnie 900 W. Nasuwa się w takim razie pytanie, czy taka moc ssania odkurzacza jest wystarczająca, aby bez większego problemu odkurzyć dywany, czy pozbyć się sierści psa?

Najnowsze mocne odkurzacze dysponujące mocą 650-750 W są już w stanie poradzić sobie z trudnymi zabrudzeniami, a także wspomnianą wcześniej sierścią. Zastosowane technologie w połączeniu z dobrą turboszczotką sprawiają, że większa moc nie jest w ogóle potrzebna. Po przesiadce na nowy model nie powinieneś zobaczyć większej różnicy.

Okazuje się, że moc silnika nie jest parametrem, który mówi nam wprost o mocy ssania danego odkurzacza. Zwykle ta wartość wyrażana jest w watach (W), choć w przypadku odkurzaczy automatycznych częściej spotykany się z wartościami w paskalach (kPa). Moc ssania na poziomie 600 W lub 1000 kPa pozwala poradzić sobie z silnymi zabrudzeniami. Sprawdzi się też w >odkurzaczu do sierści. Przed zakupem sprawdź, czy producent podał wartość siły ssania. To powinno pomóc ci w określeniu, czy ten konkretny model odkurzacza z dużą mocą ssania będzie dobrym wyborem.

Jaki mocny odkurzacz wybrać?

Odkurzacz z dużą mocą ssania to przede wszystkim klasyczne modele workowe. Większa pojemność na nieczystości i świetna wydajność podczas pracy to główne argumenty opowiadające się za ich zakupem. Odkurzacze workowe są również trochę tańsze, a koszt wymiennych worków nie powinien obciążyć domowego budżetu. Warto jednak zaznaczyć, że takie rozwiązanie ma swoje minusy. Jeśli worek będzie przepełniony, to najprawdopodobniej odczujemy spadek mocy. Rozwiązaniem jest regularne opróżnianie worków.

Odkurzacze bezworkowe swoją budową bardzo przypominają klasyczne urządzenia workowe. Jednak w tym przypadku do dyspozycji mamy pojemnik na nieczystości, który wystarczy co jakiś czas opróżnić. Minusem takiego rozwiązania jest mniejsza pojemność, co przy odkurzaniu w dużym mieszkaniu odgrywa kluczową rolę. Wydajność mocnych odkurzaczy bezworkowych i siła ssania stoją na dobrym poziomie. Sprzątanie silnie zabrudzonych miejsc nie stanowi problemu.

Dla użytkowników poszukujących dużej mocy ssania ciekawym wyborem będzie odkurzacz pionowy. Te urządzenia bardzo często wykorzystują technologię cyklonową, w której zasysanie powietrza odbywa się na zasadzie ruchu wirowego wytworzonego przez silnik. To powoduje, że odkurzanie jest dużo efektywniejsze i doczyszczenie rozmaitych powierzchni zajmuje o wiele mniej czasu. Dodatkowo odkurzacze pionowe są pozbawione przewodów i mogą pracować na akumulatorze. To daje komfort szczególnie w dużych pomieszczeniach, gdzie są problemy z dostępem do gniazdka. Do minusów odkurzaczy pionowych trzeba zaliczyć wysoką cenę.

Użytkownicy podczas poszukiwań mocnego odkurzacza zwracają uwagę na modele automatyczne, które podbijają aktualnie rynek. Czy ich skuteczność jest równie dobra, co wcześniej przedstawionych urządzeń? Z tym bywa różnie. Topowe odkurzacze automatyczne rzeczywiście są w stanie dobrze doczyścić powierzchnie. Są one dodatkowo wyposażone w tryb turbo, który podczas odkurzania chociażby dywanów podkręca moc do maksimum. W odkurzaczach automatycznych problemem może być bardzo mała pojemność zbiornika na nieczystości. Przy dużej ilości sierści i nieczystości jej zapełnienie może zająć dosłownie chwile.

Jaki odkurzacz gwarantuje dużą moc? Odkurzacze tradycyjne i bezworkowe radzą są dobrym wyborem w rozsądnej cenie. Jeśli nie ogranicza Cię budżet, to warto zainteresować się odkurzaczem pionowym z technologią cyklonową. Odkurzaczy automatycznych nie należy skreślać, ale przed zakupem trzeba dokładnie sprawdzić jaką mocą ssania oferuje i czy będzie on odpowiedni do pomieszczeń, które planujesz sprzątać.

Polecane mocne odkurzacze

Electrolux Ultra Silencer

Niezwykle mocny i cichy odkurzacz w codziennym sprzątaniu sprawdzi się doskonale. W zestawie z urządzeniem znajduje się spora ilość akcesoriów w tym szczotka Dustpro, która jest przystosowana do różnych rodzajów podłóg. Regulacja mocy, to duże udogodnienie pozwalające na dopasowanie jej w zależności od sytuacji.

Philips Performer Compact

Doskonale zachowany stosunek jakości do ceny sprawia, że warto zainteresować się tym odkurzaczem. Duża moc 900W w połączeniu z nasadką TriActive gwarantuje zbieranie kurzu, sierści i innych zabrudzeń bez większych problemów. Odkurzacz dysponuje również technologią AirflowMax, która utrzymuje dużą moc przez cały czas pracy.

Tefal Air Force

Mocny odkurzacz pionowy oprócz funkcji odkurzania ma również funkcję mycia. Innowacyjna konstrukcja Flex pozwala na złożenie urządzenia, co ułatwia przedostanie się do trudno dostępnych miejsc. Na jednym cyklu ładowania Tefal może pracować 35 minut, co uznajemy za dobry wynik.

Autor: Bartłomiej Mazurek