Data publikacji:

Tanie i dobre drony. Idealny sprzęt do nauki latania


Od czego zacząć przygodę z pilotowaniem dronów? Jeśli nie mamy doświadczenia ze sprzętem latającym, najlepiej zacząć od modeli tanich, lekkich i prostych – takich, których uszkodzenie czy utrata nie będzie dla nas wielką stratą. Nawet wśród tanich dronów znajdziemy jednak modele, wyróżniające się możliwościami.

WLtoys Q343 mini WiFi FPV


Niezwykle mały i lekki dron waży zaledwie 14 gramów, ale na jego pokładzie udało się wygospodarować miejsce dla miniaturowej kamery 0,3 mpx i modułu łączności Wi-Fi. Dzięki niemu do sterowania latającą zabawką możemy wykorzystać zwykły smartfon. Skromne rozmiary nie oznaczają jednak skromnych możliwości!
Mieszczący się na dłoni dron oferuje transmisję obrazu w czasie rzeczywistym (lot FPV), możliwość zawisu i automatycznego powrotu do miejsca startu, a także opcję łatwego wykonywania powietrznych akrobacji – za obsługę większości funkcji odpowiadają wirtualne kontrolery na ekranie smartfona, a wykonywanie zdjęć, aktywację zawisu czy zmianę prędkości możemy aktywować w wyjątkowo prosty sposób – dotknięciem jednej z ikon w aplikacji odpowiedzialnej za sterowanie. Za miniaturowego drona zapłacimy około 100 zł.

WL toys Dron nano WLtoys Q343 WiFi FPV

4,00 2 głosy
od 89,00 zł‚
Zobacz
WL toys Dron nano WLtoys Q343 WiFi FPV
Opinia od U...o2018-05-24 Fajna zabawka. Tani i lekki dron.

JJRC H31


Nieco droższy dron wyróżnia się wodoodpornością. Urządzenie zostało zaprojektowane tak, że bez obaw możemy latać nim podczas deszczu. Nic złego nie powinno się stać również w przypadku upadku do kałuży, choć producent zastrzega, że sprzęt nie jest odporny na pełne zanurzanie.
Jedną z podkreślanych przez producenta cech, istotną zwłaszcza w przypadku początkujących pilotów dronów, jest możliwość włączenia funkcji, dzięki której nie musimy orientować się, gdzie znajduje się przód drona, by skutecznie nim kierować. Przydatnym dodatkiem są również osłony śmigieł, dzięki którym nasz sprzęt ma szanse przetrwać zderzenia z różnymi przeszkodami. Za sterowanie odpowiada kontroler zasilany bateriami AA, a akumulator drona wystarcza na około 7 – 10 minut lotu. Sprzęt kupimy za około 130 zł.

JJRC H31 biały

4,86 7 głosów
od 142,00 zł‚
Zobacz
JJRC H31 biały
Opinia od Kobayashi-san2018-06-02 Gadżet lata jak marzenie, jak już bierzemy się za latanie w deszczu to lepiej zdjąć kamerkę (jeśli nasz model taką ma) bo ta już niekoniecznie lubi wodę ;-)

Syma X9S


Drony kojarzą się zazwyczaj ze sprzętem latającym, jednak model Syma X9S oferuje znacznie więcej. To hybrydowa maszyna, będąca połączeniem zdalnie sterowanego samochodu i quadkoptera. W trybie jazdy dron porusza się na czterech ażurowych kołach. Po przełączeniu trybu na lot, rządzenie zmienia się w typowego wielowirnikowca.
Oprogramowanie drona pozwala na łatwe wykonywanie niektórych akrobacji, a urządzenie zostało wyposażone w diody, pozwalające na łatwe określenie jego pozycji po zapadnięciu zmroku. W razie problemów z nawigacją użytkownik może skorzystać z trybu Headless, dzięki któremu w łatwy sposób powrócimy dronem do miejsca startu niezależnie od tego, gdzie w danym momencie znajduje się przód urządzenia. Za drona, który lata i jeździ zapłacimy około 170 zł.

Syma X9S

4,00 2 głosy
od 189,90 zł‚
Zobacz
Syma X9S
Opinia od U...o2018-05-24 Produkt spełnił moje oczekiwania. Jest wart swojej ceny. Polecam.

Parrot Mambo


Połącznie atrakcyjnej ceny i dużych możliwości czynią z tego modelu doskonałą propozycję, którą docenią zarówno początkujący, jak i nieco bardziej zaawansowani adepci sztuki pilotażu. Dron oferowany jest w zestawie z modułową kamerą i goglami FPV. Po ich założeniu możemy sterować, mając przed oczami widok z kamery.
Co więcej, urządzenie oferuje kilka trybów lotu – od w pełni stabilizowanego, poprzez odłączenie stabilizacji horyzontalnej, po możliwość całkowitego przejęcia kontroli nad wszystkimi parametrami lotu. Ciekawą funkcją jest także automatyczny start – wystarczy podrzucić wyłączonego drona, aby maszyna samodzielnie wykryła, że znajduje się w powietrzu, błyskawicznie włączyła silniki i zawisła nad nami nieruchomo. Dodatkowym atutem jest modułowość wyposażenia – oprócz kamery możemy umieścić np. chwytak albo działko strzelające kulkami, dzięki któremu możemy rozegrać ze znajomymi prawdziwą bitwę powietrzną. Ceny tego sprzętu zaczynają się – gdy trafimy na okazję - od około 350 zł.

Parrot Mambo PF727021AA

4,50 2 głosy
ostatnia cena 484,71 zł‚
Zobacz
Parrot Mambo PF727021AA
Opinia od Majonez2018-05-22 Dobra alternatywa dla DJI

Hubsan X4 H107D+


Quadkopter w zwartej, białej obudowie wyróżnia się wbudowaną kamerą z 2-megapikselowym sensorem oraz LED-owym oświetleniem – dzięki światłom określającym położenie drona możemy latać nim również w ciemnościach. Urządzenie oferuje również zróżnicowane tryby lotu, przeznaczone zarówno dla początkujących (np. automatyczne utrzymywanie wysokości), jak i bardziej zaawansowanych użytkowników, zainteresowanych wykonywaniem różnych akrobacji w powietrzu.
Atutem zestawu jest nie tylko sam dron, ale i zaawansowany kontroler. Wyposażono go w 4,3-calowy wyświetlacz, dzięki któremu skorzystamy z funkcji FPV, za sprawą której możemy sterować urządzeniem z pozycji pilot siedzącego „w kokpicie”. Obraz z kamery, poza transmisją do kontrolera w czasie rzeczywistym, może być również rejestrowany na opcjonalnej kacie pamięci. Producent oferuje również dodatkowe akcesoria, jak wymienne zestawy śmigieł czy dodatkowe akumulatory. Te mogą okazać się potrzebne przy dłuższej zabawie, bo pełne naładowanie zapewnia około 7 minut ciągłego lotu. Ceny drona Hubsan X4 H107D+ zaczynają się od około 400 zł.

Dron Hubsan Dron X4 H107D+ Plus

4,33 3 głosy
od 389,00 zł‚
Zobacz
Dron Hubsan Dron X4 H107D+ Plus
Opinia od Małgorzat2018-07-18 Bardzo się cieszy jest lepszy od poprzedniego drogą. Warto kupic

DJI Ryze Tello


Dron DJI wygląda dość niepozornie. To niewielki quadkopter o wadze zaledwie 80 gramów, ale mimo miniaturowych rozmiarów sprzęt oferuje zaskakująco wiele. Urządzenie zostało wyposażone w 5-megapikselową kamerę o kącie widzenia 82 stopnie, jest zgodne z nagłownymi zestawami VR i zaawansowanymi kontrolerami, a do tego producent przygotował na smartfony specjalną aplikację, pozwalającą na łatwe kontrolowanie drona.
Dzięki niej nasz smartfon stanie się czymś więcej, niż tylko zwykłym kontrolerem i umożliwi wykonywanie skomplikowanych akrobacji poprzez kreślenie palcem po ekranie. Dron oferuje również funkcję automatycznego startu po wyrzuceniu w powietrze, a w przypadku utraty łączności może samodzielnie i bezpiecznie wylądować. Co więcej, dzięki obsłudze środowiska Scratch, każdy użytkownik może samodzielnie programować swojego drona, łącząc tym samym zabawę z nauką. Ceny DJI Ryze Tello zaczynają się od około 450 zł.

DJI Ryze Tello biały

4,50 8 głosów
od 402,54 zł‚
Zobacz
DJI Ryze Tello biały
Opinia od Tomek2018-11-02 Zasięg video nagrywania 10m (zasięg drona 40m), w mieście przerywa łączność obrazu z telefonem (na nim widzieć to co transmituje kamera). Nagrywa video tylko do Pamięci telefonu, więc jak zerwie łączność to brak nagrania. Poza tym za ta cenę bardzo dobry i dobry do sterowania dron. Kupować w zestawie z 3 bateriami i dodatkowymi śmigłami -...

Pamiętajmy o bezpieczeństwie i przepisach


Niezależnie od tego, który model wybierzemy, warto pamiętać, że zasady lotów dronami – również tymi niewielkimi – są w Polsce regulowane stosownymi przepisami. Ograniczenia dotyczą m.in. masy dronów, którymi możemy latać nad terenami zabudowanymi czy stref, gdzie loty są całkowicie zabronione. Podczas rekreacyjnych lotów istotny jest również kontakt wzrokowy z pilotowanym sprzętem. Szczegółowe informacje o tych przepisach znajdziemy na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Autor: Matylda Łańska

Przeczytaj więcej: