Data publikacji:

Jaki smartfon wybrać do obsługi drona?

Smartfon to jeden z niezbędnych elementów do obsługi drona, który pozwala uzyskać podgląd na żywo i tym samym łatwiej sterować bezzałogowcem. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze, a także jakie telefony są idealne do współpracy z dronem.
smartfon do drona

Dlaczego wybór odpowiedniego telefonu do obsługi drona jest ważny?

Drony wyposażone w kamery są obsługiwane za pomocą dołączonego do zestawu kontrolera. Oprócz niego niezbędny jest smartfon, który zapewnia dostęp do podglądu w czasie rzeczywistym. Wyświetlany na ekranie obraz jest nieocenioną pomocą przy sterowaniu, ale również przy tworzeniu rozmaitych ujęć.
Choć na rynku znajdziemy specjalne kontrolery z wbudowanym wyświetlaczem, to wciąż nie należą one do najpopularniejszych rozwiązań głównie ze względu na wyższą cenę. Dobrze dobrany telefon może zapewnić nie tylko lepszy podgląd, ale również późniejszą obróbkę materiałów czy dokonywanie zmian w ustawieniach. Takie rozwiązanie jest bardzo dobre, ponieważ telefon do obsługi drona dobrze sprawdzi się w codziennym użytkowaniu.
Nie wiesz, na jaki model drona się zdecydować? Zobacz, jaki dron na początek będzie dobrą opcją.

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze telefonu do obsługi drona?

Najważniejszym elementem w telefonie do obsługi drona jest wyświetlacz. Komfortowe użytkowanie gwarantują wyświetlacze o wielkości 6,5-6,7 cala. Taka przestrzeń robocza jest optymalna, aby mieć komfortowy podgląd i przede wszystkim być w stanie dostrzec przeszkody lub inne elementy widoczne na obrazie transmitowanym w czasie rzeczywistym.
Jednak wielkość to nie wszystko, ponieważ bardzo ważna jest także rozdzielczość. Optymalne są tutaj panele Full HD/Full HD+ będące gwarancją ostrego obrazu. Im wyższa rozdzielczość, tym lepiej, dlatego panele WQHD również doskonale sprawdzają się do obsługi drona.
Bezzałogowce potrafią rozwijać duże prędkości, dlatego na ekranie obraz zmienia się bardzo dynamicznie. Z tego powodu warto wybierać telefony, które będą miały częstotliwość odświeżania 90 Hz lub 120 Hz. Lepsza płynność obrazu sprawi, że dostrzeżesz każdy szczegół, nawet w przypadku dynamicznych lotów.
Wiele osób nie zwraca uwagi na ten parametr, a podczas latania dronem jest on niezwykle istotny. Mowa o maksymalnej jasności ekranu wyświetlanej w nitach. Im wyższa wartość, tym lepsza widoczność obrazu w pełnym słońcu. Dobrze, aby urządzenie dysponowało jasnością na poziomie co najmniej 1000 nitów. Najlepiej wypadają modele z jasnością 2000 nitów lub większą. Wówczas obraz będzie świetnie widoczny w praktycznie każdych warunkach.
Smartfon, który będzie obsługiwał drona musi być wydajny tak, aby zainstalowana aplikacja mogła działać bez większych kłopotów. Nie jest konieczna topowa specyfikacja. Ośmiordzeniowy procesor z co najmniej 4 GB pamięcią RAM będzie działał bez większych kłopotów. Rzecz jasna, im mocniejszy procesor i więcej pamięci RAM, tym lepiej urządzenie będzie działało.
Podczas zakupu smartfona trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki system operacyjny będzie najlepszy do obsługi drona. Jeżeli chodzi o najpopularniejszą markę dronów DJI, to na telefonach Apple z iOS bez problemu zainstalujemy dedykowaną aplikację DJI Fly.
W przypadku smartfonów z Androidem aplikację trzeba pobrać ze strony producenta i zainstalować samodzielnie. Jednak warto zaznaczyć, że jej działanie jest takie samo jak w przypadku telefonów z iOS. Wybór systemu operacyjnego do obsługi drona jest ważny, ale przede warto kierować się własnymi preferencjami i upodobaniami. Systemy Android oraz iOS różnią się znacząco, dlatego warto dobrze przemyśleć swój wybór.
Bateria telefonu w wielu modelach może być ładowana przez kontroler, dlatego pojemność akumulatora nie ma aż tak dużego znaczenia. Jednak lepszym wyborem jest korzystanie z ogniwa zastosowanego w telefonie jest lepszym wyborem. Najlepiej wybierać modele z baterią o pojemności co najmniej 3500-4000 mAh. W ten sposób będzie można sterować dronem bez obawy o rozładowanie smartfona.

Jak połączyć telefon z dronem?

Połączenie telefonu z dronem jest niezwykle proste. W pierwszej kolejności należy podłączyć przewód z kontrolera do złącza ładowania. Producenci dostarczają przewody z różnymi końcówkami, dlatego niezależnie od tego czy masz port Lightning czy USB-C, to połączenie nie będzie stanowiło problemu.
Następnie, wystarczy zainstalować dedykowaną aplikację i ją uruchomić. W kolejnym kroku uruchamiamy drona i czekamy na automatyczne połączenie. Po chwili na ekranie smartfona pojawi się podgląd z drona i od tego momentu będzie można wystartować i kontrolować urządzenie.

Polecane telefony do obsługi drona

Huawei P60 Pro

Huawei P60 Pro to jeden z lepszych telefonów do obsługi drona. Wyświetlacz LTPO OLED o przekątnej 6,67 cala i rozdzielczości 1200x2700 px gwarantuje ostry obraz z dobrym odwzorowaniem kolorów. Dzięki odświeżaniu 120 Hz odtwarzane materiały są niezwykle płynne. Mimo że ten model nie ma dostępu do usług Google, to z zainstalowaniem aplikacji do obsługi drona nie będzie żadnych problemów.

iPhone 15 Pro Max

iPhone 15 Pro Max to telefon niemal idealny, który również dobrze sprawdzi się do obsługi drona. Panel Super RETINA XDR OLED o przekątnej 6,7 cala i rozdzielczości 1290x2796 px. Smartfon dysponuje odświeżaniem adaptacyjnym w zakresie 1-120 Hz oraz jasnością maksymalną wynoszącą 2000 nitów.

Samsung Galaxy M34

Samsung Galaxy M34 to przykład niedrogiego telefonu, który również bardzo dobrze sprawdzi się do obsługi drona. Wyświetlacz Super AMOLED o przekątnej 6,5 cala ma rozdzielczość Full HD i jasność 1000 nitów. Takie parametry są wystarczające, aby móc komfortowo sterować dronem.
Zdjęcie: Envato elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.