Data modyfikacji:

Test oczyszczacza powietrza Xiaomi Mi Air Purifier Pro 

Xiaomi Mi Air Purifier Pro to oczyszczacz powietrza przeznaczony do dużych domów, jak i mieszkań. Postanowiłem sprawdzić, jak ten model poradzi sobie w walce ze smogiem. Czy warto wydać na niego tysiąc złotych? 

Smog to ogromny problem wielu polskich miast 

Oczyszczacz powietrza testowaliśmy we Wrocławiu, gdzie w sezonie grzewczym poziom stężenia pyłów zawieszonych PM 2,5 jest przekraczany co najmniej kilka razy w ciągu miesiąca. Okres od października do kwietnia to trudny czas dla wszystkich mieszkańców. Szkodliwe powietrze ma niekorzystny wpływ na zdrowie. Efektem mogą być problemy związanie z pamięcią, oddychaniem a także prawidłową pracą serca. Przebywając na zewnątrz jedynym skutecznym sposobem jest stosowanie maski antysmogowej, jednak co zrobić gdy przebywamy w mieszkaniu? 
Zamknięte okna nie są rozwiązaniem, dlatego z pomocą przychodzi oczyszczacz powietrza. Na rynku dobrymi opiniami cieszy się seria Mi Air Purifier, która została stworzona przez chińską firmę Xiaomi. Bohaterem testu będzie Mi Air Purifier Pro będący jednym z wyższych modeli w ofercie tego producenta. Oczyszczacz powietrza jest rekomendowany do pomieszczeń o maksymalnej wielkości 60m2. Doskonała wydajność 500 m3/h sprawia, że sprawdzi się on nie tylko w domu, ale również w pomieszczeniach biurowych. 

Pierwsze wrażenia 

Xiaomi Mi Air Purifier Pro nie należy do najmniejszych oczyszczaczy. Jego wymiary 735×260×260 mm sprawiają, że w domu należy znaleźć dla niego trochę więcej przestrzeni. W przeciwnym razie skuteczność oczyszczania powietrza może nie być tak dobra. Samo urządzenie zostało zaprojektowane z myślą o prostocie. Biała obudowa prezentuje się dobrze i bez problemu wpasuje się w klimat każdego domu lub mieszkania.

Na przedniej części znajduje się niewielki wyświetlacz OLED pokazujący aktualny stan filtra, poziom zanieczyszczenia, temperaturę i wilgotność powietrza. Na zaokrąglonych brzegach ekranu pojawia się obręcz zmieniająca kolor w zależności od stanu powietrza. Zielona oznacza dobrą jakość, pomarańczowa złą, natomiast czerwona informuje o bardzo złym stanie powietrza w domu. W zestawie z oczyszczaczem powietrza znajduje się dedykowany filtr oraz kabel z europejską wtyczką. 

Xiaomi Mi Air Purifier Pro w codziennym użytkowaniu 

Xiaomi Mi Air Purifier dysponuje laserowym czujnikiem, który ma za zadanie wykrywać zanieczyszczenia. Już po pierwszym uruchomieniu zauważyłem, że jest on bardzo czuły i potrzebuje dosłownie kilku sekund, aby wykryć dym papierosowy, palącą się świeczkę czy dym za oknem. W dniach, kiedy stężenie pyłów PM 2,5 było za oknem bardzo wysokie, Xiaomi Mi AIr Purifier Pro radził sobie z ich wykrywaniem naprawdę dobrze. Pod względem wykrywania wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń jest naprawdę dobrze. 
Podczas testów oczyszczacz znajdował się w pokoju o wielkości około 35 m2. Wydajność 500 m3/h sprawia, że nawet większe zanieczyszczenia jest on w stanie usunąć w bardzo krótkim czasie. Urządzenie może działać w trzech dostępnych trybach. Przy opcji automatycznej oczyszczacz wykrywa zanieczyszczenie i dobiera do niego odpowiednie obroty wiatraka. Gdy wartość PM 2,5 nie przekracza 75 μg/m3, to działa on na niskich obrotach. Powyżej tej wartości załącza on dodatkową moc i przechodzi w tryb podwyższonej wydajności. 

Korzystając z tego modelu można odnieść wrażenie, że podwyższonym stanie PM 2,5 działa on zbyt słabo. Na szczęście jeden z trybów oferuje samodzielne ustawienie stopnia oczyszczania. Jeśli chcesz szybko pozbyć się zanieczyszczeń to wystarczy ustawić go na maksymalną moc. Do wyboru jest jeszcze tryb nocny. Urządzenie pracuje wówczas na minimalnych obrotach. W godzinach nocnych to bardzo dobry sposób na utrzymanie czystego powietrza
Warto wspomnieć, że Xiaomi Mi Air Purifier Pro całkiem nieźle radzi sobie z kurzem. Po kilku tygodniach użytkowania różnica jest zauważalna. Oczywiście nie oznacza to, że oczyszczacz wyręczy cię w ścieraniu kurzy. Na pewno jest go zauważalnie mniej, co widać też na filtrze powietrza znajdującym się w zestawie. 

Niebieski, trójwarstwowy filtr powietrza radzi sobie dobrze. Na małym wyświetlaczu można podejrzeć stopień jego zużycia, który sugeruje kiedy powinien zostać wymieniony. Producent zaleca wymianę co około 3-4 miesiące i rzeczywiście tak jest w rzeczywistości. Przy intensywnym korzystaniu warto o tym pamiętać. 
W sprzedaży znajduje się jeszcze zielony filtr węglowy i fioletowy antybakteryjny, który został przygotowany z myślą o osobach cierpiących na alergie. W zależności od potrzeb warto spróbować przetestować w swoim domu działanie jednego, jak i drugiego. Ich dobre właściwości jeszcze lepiej wpływają na oczyszczenie powietrza. Koszt takich filtrów waha się od około 100 do 199 złotych. 

Czy oczyszczacz powietrza jest głośny? 

Wiele osób obawia się zakupu oczyszczacza powietrza z powodu generowanego przez niego hałasu. Mi Air Purifier Pro pod tym względem wypada naprawdę dobrze. Przy oczyszczaniu na niskich obrotach praktycznie go nie słychać. Gdy powietrze jest bardziej zanieczyszczone to wówczas hałas jest nieco większy, ale wciąż akceptowalny. Na najwyższych obrotach urządzenie osiąga 69 dB, co można porównać do hałasu generowanego przez średniej klasy odkurzacz. Przy takim dźwięku raczej ciężko będzie zasnąć, ale oczyszczacz Xiaomi potrzebuje takiej mocy jedynie przez krótką chwilę. 

Połączenie z aplikacją to świetne rozwiązanie 

Ogromną zaletą tego oczyszczacza powietrza jest możliwość sterowania za pomocą smartfona. Z podobnych rozwiązań korzystają znacznie droższe urządzenia i na tym polu chiński producent się wyróżnia. Aplikacja Mi Home jest dostępna na urządzeniach z systemem iOS oraz Android. Producent zaktualizował ją do polskiej wersji, dlatego z jej obsługą nie będziesz miał najmniejszego problemu. Z poziomu telefonu można ustawić w jakim trybie ma działać urządzenie, a także szybko podejrzeć jaki jest aktualny stan powietrza w domu. 

Bardzo pomocna jest automatyzacja, która pozwala zaprogramować działanie oczyszczacza. Dzięki temu możesz ustawić kiedy urządzenie ma się włączyć czy przejść w tryb nocny. Możliwości jest naprawdę wiele. W ten sposób można zapomnieć o uruchamianiu oczyszczacza. Raz zaprogramowany będzie działał zgodnie z harmonogramem. Wszystkie informacje o automatyzacji dodatkowo mogą pojawić się na ekranie smartfona. 

Podczas testów nie miałem najmniejszych problemów z działaniem aplikacji. Zarówno na Androidzie, jak i systemie iOS działa ona bez zarzutu. Interfejs jest prosty i intuicyjny. Nawet laik poradzi sobie z odpowiednim ustawieniem oczyszczacza powietrza. 

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza Xiaomi? 

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Mi Air Purifier Pro to świetny wybór do każdego domu. Wysoka wydajność i łatwa obsługa to jego główne zalety. Pod względem oczyszczania jest nieźle i na tle konkurencyjnych modeli Xiaomi wypada bardzo dobrze. Hałas momentami jest duży, ale w każdej chwili można skorzystać z bardzo efektywnego trybu nocnego. Największym minusem oczyszczacza są koszty eksploatacji. Wymiana filtrów wiąże się z wydatkami i na to trzeba się nastawić. Z drugiej strony Purifier Pro jest dużo tańszy i w ostatecznym rozrachunku i tak opłaca się go kupić. To świetny produkt, który pomoże zapanować nad czystością powietrza. 

Tekst: Bartłomiej Mazurek 
Zdjęcia: Bartłomiej Mazurek