Data publikacji:

Wady i zalety tapety natryskowej

W obecnych czasach istnieje bardzo wiele rozwiązań, które pozwolą na szybkie i ładne wykończenie wnętrza. Kiedyś można było pomalować ściany, potem pojawiły się tapety i można było trochę urozmaicić wygląd ścian w domu. Obecnie możliwości jest o wiele więcej i można dobrać sobie nie tylko kolor farby, ale też to, czy będzie zmywalna czy zwykła, czy tapeta, która wybraliśmy jest zwykła do przyklejenia, czy natryskowa. Wybór jest ogromny, a zadaniem każdego jest wybrać taki, który najbardziej pasuje danej osobie.

Tapeta natryskowa – co to jest?

To nowy rodzaj zdobienia ścian, do niedawna kompletnie nieznany. Bardzo często stosowany jest do ścian nierównych, z ubytkami czy kiepskiej jakości. Zwykłą tapetę jak kleimy, przylega ona ściśle do ściany i widać na niej każdą nierówność. Tapeta natryskowa jest w tej kwestii o wiele lepsza, ponieważ sposób jej nakładania powoduje, że każda nierówność i każdy ubytek, jest doskonale maskowany. Wadą takiego rozwiązania, jest to, iż nie każdy może ją nałożyć. Jeśli ktoś nie umie tego robić, może zamówić sobie fachowca, który spokojnie i profesjonalnie je położy. 

Jeśli komuś podoba się tapeta natryskowa cena/ceny można zobaczyć zarówno w internecie, jak i w sklepach z tapetami. Co prawda nie we wszystkich sklepach jest taka oferta, ponieważ wciąż jest to nowość, jednak warto popytać w poszczególnych sklepach. Jeśli chcemy nałożyć ją samodzielnie, nic nie stoi na przeszkodzie. Wystarczy tylko dokładnie stosować się do instrukcji, którą można otrzymać wraz z zakupem a dodatkowo informacje od sprzedawcy. Do nałożenia tapety, potrzebny jest specjalistyczny pistolet, który umożliwi równomierne nałożenie tapety. Ma ona bardzo wiele zalet, których z pewnością nie mają te tradycyjne. Przede wszystkim nakłada się je równomiernie, nie trzeba się martwić, żeby wzór pasował do poprzedniego paska.

Nakładanie tapety natryskowej 

Bez wątpienia jest to zdecydowanie trudniejsze i bardziej czasochłonne niż w przypadku zwykłych tapet, jednak osoby, które je mają, zdecydowanie twierdzą, że są one warte tej ceny i trudności w nakładaniu. Tapetę natryskową nakłada się w dwóch etapach. 

Nałożenie podkładu – to pierwszy zasadniczy etap, ponieważ jest to kolor bazowy do kolejnego etapu. Należy dobrać odpowiednią farbę i pomalować ścianę na biały kolor. To baza i musi być wykonana solidnie. Można ją nałożyć pędzlem lub wałkiem, nie ma tu żądnych wymogów. Musi być nałożona odpowiednio wcześnie, w białym kolorze i musi być pomalowana cała ściana, która ma być potem pokryta tapetą.

Nakładanie tapety –Najlepiej gdyby zrobiła to wyspecjalizowana firma, ponieważ dysponuje ona w pełni profesjonalnym sprzętem i przede wszystkim wiele firm ma spore doświadczenie w takich pracach. Przede wszystkim potrzebny jest do tego odpowiedniej jakości pistolet, który nałoży tapetę. Niektórzy ludzie decydują się na nakładanie jej za pomocą pacy i wałka, którym rozprowadzają tapetę po ścianie. To nie jest dobry pomysł, ponieważ będzie ułożona nierównomiernie i nie będzie ładnie wyglądać, tym bardziej nie będzie tak trwała jak w przypadku pistoletu. Sama tapeta trafia na mokrą ścianę, jednak nie może być na niej kurzu czy pyłu. Należy zadbać o to, żeby była czysta, ponieważ tapeta może nie trzymać się, tak jak powinna. 

Na ścianie można tworzyć tapetą wzory, to zależy wyłącznie od fantazji właściciela i ewentualnej podpowiedzi specjalisty, który tapetę nakłada. Po wyschnięciu samej tapety, jest ona bardzo twarda i przypomina kamień. Czasami są to drobniutkie kamyczki, czasami coś w rodzaju marmuru. Wszystko jest do dopasowania i ustalenia, co najbardziej będzie pasowało. Gotowa tapeta ma ponad setkę odcieni a dodatkowo można ją łączyć z innymi odcieniami. Wszystko zależy od fantazji osoby, która ją wykonuje. 

Zalety tapety natryskowej

Tego rodzaju dekoracja ścienna ma naprawdę sporo zalet, których nie sposób przecenić. Przede wszystkim jest ona bardzo trwała. Nałożona raz, ma trwałość około 10 lat. Zabezpiecza ścianę przed uszkodzeniami oraz zabrudzeniami, ponieważ ją bardzo trudno jest zabrudzić. Drugą zaletą jest fakt, że w przeciwieństwie do zwykłych tapet, nie trzeba zwracać uwagi, gdzie kończy się wzór pierwszego pasa, ponieważ jej nakładanie umożliwia regularne pokrywanie bez dodatkowych problemów. Kolejną zaletą jest fakt, iż kładzie się ją na popękane ściany, na dziurawe, które z pewnością byłyby widoczne pod zwykłą tapetą, zaś ta doskonale maskuje każdą niedoskonałość ściany.

Wady tapety natryskowej

Jak w każdym produkcie, tak i w tym przypadku są wady, których jednak nie dało się uniknąć. Przede wszystkim więc wadą jest to, że tapeta natryskowa cena/ceny ma dość wysokie, ponieważ kształtują się od kilkunastu zł do 25 zł za metr kwadratowy. Drugą wadą dla wielu jest to, że samodzielnie rzadko można nałożyć tapetę dobrze i tak, jak należy, żeby wyglądała pięknie. Dlatego warto skorzystać z pomocy wyspecjalizowanej firmy, która to zrobi w pełni profesjonalnie. 

Gdzie się stosuje tapety natryskowe

Wiele osób zastanawia się, gdzie taką tapetę można położyć, Odpowiedz jest bardzo prosta. Można ją położyć w każdym dowolnym miejscu, ponieważ nie ma ograniczeń. Z powodu tego, że jest dość droga, wielu ludzi kładzie ją w miejscach, które najbardziej narażone są na uszkodzenia ścian. Jeśli ktoś ma ustawiony w kuchni stół blisko ściany i domownicy odsuwając krzesła ciągle obijają ścianę, wówczas taka tapeta doskonale się sprawdzi podczas ochrony owej obijanej ściany. Wystarczy, że będzie ona pokryta tapetą natryskową do wysokości jej uszkodzeń i spokojnie można odsuwać meble, bez obawy, że znowu będą dziury w ścianie. Doskonałym pomysłem jest również położenie tapety natryskowej w przedpokoju, w którym ściany ciągle się brudzą. Kiedyś w takich miejscach wykonywane były tzw lamperie, czyli ściana malowana farbą olejną do wysokości najczęściej brudzącej się ściany. Dziś o wiele ładniej wygląda natryskowa tapeta a jest równie trwała i chroniąca ścianę, co kiedyś lamperia.

Oprócz domu i najbardziej brudzących się w nim miejsc, tego rodzaju rozwiązania bardzo często stosowane są w biurach, halach lub budynkach socjalnych w zakładach pracy. Jest to sposób na zabezpieczenie ściany przed uszkodzeniami a przede wszystkim na to, żeby były nie tylko trwałe, ale przede wszystkim bardzo ładne. Każdy dba o to, żeby w jego domu było pięknie i trudno się temu dziwić. Nic też nie stoi na przeszkodzie, żeby faktycznie było tak pięknie jak sobie dana osoba wymarzyła. Technika bardzo poszła naprzód i to, co jeszcze kilkanaście lat temu było zupełnie nie do pomyślenia, dziś z powodzeniem się stosuje we własnym domu. Solidnie i pięknie wykonane ściany to bezpieczeństwo, ale i duma.

Przeczytaj również