Obecnie istnieje wiele rozwiązań, które pozwolą na szybkie i ładne wykończenie ściany. Wśród nich są tepaty natryskowe. Zobacz, jakie są wady i zalety tego rodzaju tapety i do jakich wnętrz pasuje.
Tapeta natryskowa bardzo często stosowana jest do ścian nierównych, z ubytkami czy złej jakości. Jej sposób nakładania sprawia, że każda nierówność i każdy ubytek jest doskonale maskowany. Samodzielne nałożenie tapety natryskowej nie jest łatwe, więc wiele osób decyduje się na jej wykonanie przez specjalistyczną firmę.
Bez wątpienia jest to trudniejsze i bardziej czasochłonne niż w przypadku zwykłych tapet, jednak ostateczny efekt wart jest wysiłku. Tapetę natryskową nakłada się w dwóch etapach.
Na tym etapie nakładamy kolor bazowy. Należy dobrać odpowiednią farbę i pomalować ścianę na biały kolor. Bazę można nałożyć pędzlem lub wałkiem. Bazą pokrywamy całą ścianę, która ma być potem pokryta tapetą.
Najlepiej, gdyby zrobiła to wyspecjalizowana firma, ponieważ dysponuje w pełni profesjonalnym sprzętem i przede wszystkim ma doświadczenie w takich pracach. Tapetę natryskową możesz jednak również nałożyć samodzielnie.
Przede wszystkim potrzebny jest do tego odpowiedniej jakości pistolet, który nałoży tapetę. Niektórzy decydują się na nakładanie za pomocą pacy i wałka, którym rozprowadza się tapetę po ścianie. Nie jest to jednak dobry pomysł, ponieważ tapeta natryskowa będzie ułożona nierównomiernie i nie będzie ładnie wyglądać, a do tego nie będzie tak trwała jak w przypadku pistoletu.
Sama tapeta natryskowa trafia na mokrą ścianę, jednak nie może być na niej kurzu czy pyłu. Należy zadbać o to, żeby ściana była czysta, ponieważ tapeta może nie trzymać się tak, jak powinna.
Na ścianie można tworzyć tapetą wzory. Po wyschnięciu tapeta natryskowa jest bardzo twarda i przypomina kamień. Mogą to być drobniutkie kamyczki lub coś w rodzaju marmuru. Gotowa tapeta ma ponad setkę odcieni, a dodatkowo można ją łączyć z innymi kolorami.
Tego rodzaju dekoracja ścienna ma naprawdę sporo zalet, których nie sposób przecenić. Przede wszystkim tapeta natryskowa jest bardzo trwała, nawet do 10 lat. Zabezpiecza ścianę przed uszkodzeniami oraz zabrudzeniami.
W przeciwieństwie do zwykłych tapet nie trzeba zwracać uwagi, gdzie kończy się wzór pierwszego pasa, ponieważ nakładanie tapety natryskowej umożliwia regularne pokrywanie bez dodatkowych problemów. Kolejną zaletą jest to, że tapetę natryskową można nałożyć na popękane ściany, doskonale maskując każdą niedoskonałość.
Jak w każdym produkcie, tak i w tym przypadku są wady, których jednak nie dało się uniknąć. Przede wszystkim wadą jest dość wysoka cena. Oprócz tego samodzielnie nałożenie tapety natryskowej nie jest łatwe.
Tapetę natryskową można nałożyć na każdą ścianę. Często kładzie się ją w miejscach, które najbardziej narażone są na uszkodzenia ścian, np. w przedpokoju czy kuchni. To właśnie w tych pomieszczeniach ściany są narażone na zabrudzenia.
Tego rodzaju rozwiązania bardzo często stosowane są w biurach, halach lub budynkach socjalnych w zakładach pracy. Jest to sposób na zabezpieczenie ściany przed uszkodzeniami, zwiększenie jej trwałości, co oczywiście wpływa na estetyczny wygląd.
Tekst: Redakcja Magazynu Ceneo