Data modyfikacji:

Zastawa stołowa – na co zwrócić uwagę przy zakupie? Przegląd najciekawszych trendów

Planujesz uroczysty rodzinny obiad lub organizację przyjęcia we własnym domu? Nie obędziesz się bez zastawy stołowej. Jeśli zastanawiasz się, jaki serwis obiadowy wybrać, poniżej znajdziesz garść wskazówek, które pomogą ci wybrać odpowiednią zastawę obiadową.

Zastawa stołowa – na jaki materiał postawić?

Zanim zdecydujesz się na konkretny serwis obiadowy, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zastawa stołowa jest wykonana. Na rynku najczęściej dostępne są produkty wykonane z kamionki, fajansu czy porcelany. Ten pierwszy materiał wyróżnia się dużą trwałością. Zastawa obiadowa wykonana z kamionki cechuje się najczęściej dość dużym ciężarem i masywnym wyglądem. Wiele manufaktur stawia na kamionkowe naczynia o minimalistycznej stylistyce, które świetnie wpisują się w aktualne trendy.
Z kolei fajans to rodzaj ceramiki wytwarzany z podobnych produktów jak porcelana, jednak użyte składniki są gorszej jakości. W naturalnym wydaniu fajans ma szaro-kremową barwę, dlatego najczęściej jest barwiony na różne kolory. Materiał ten jest wygodny w użytkowaniu, ponieważ łatwo utrzymać go w czystości, a ponadto jest tańszym odpowiednikiem porcelany. Niestety na zastawie stołowej z fajansu łatwo powstają uszczerbki.

Natomiast najszlachetniejszą odmianą ceramiki stosowanej do wykonania zastawy obiadowej, jest porcelana. Ma białą barwę, a w najcieńszych miejscach może być nawet prześwitująca. Porcelana jest niestety bardzo delikatna i trzeba się z nią obchodzić ze szczególną ostrożnością.

Zastawa obiadowa - ile elementów?

W klasycznym wydaniu zastawa obiadowa powinna składać się z kompletów dla dwunastu osób. To sporo zważywszy, że musisz wygospodarować miejsce na przechowywanie dwunastu kompletów talerzy obiadowych, deserowych, głębokich, salaterek, półmisków itd. Takie rozwiązanie będzie z pewnością lepszą opcją dla posiadaczy domów lub dużych mieszkań, gdzie nie brakuje miejsca na tego typu elementy wyposażenia wnętrz. W mniejszym mieszkaniu lepszą opcją będzie serwis obiadowy składający się z mniejszej liczby elementów, przeznaczony np. dla 6 osób. Oczywiście w tej kwestii należy brać też pod uwagę liczebność rodziny.

Wielkość zastawy stołowej i przechowywanie

Bardzo modnym trendem w gastronomi są duże i okazałe talerze, które pozwalają świetnie wyeksponować serwowane danie. Musisz jednak pamiętać, że to co dobrze sprawdza się w restauracjach czy pubach, wcale nie musi być strzałem w dziesiątkę, jeśli chodzi o domowe warunki. Duże i modne talerze mogą ci po prostu zająć dużo miejsca w szafce, a może się nawet okazać, że brakuje dla nich miejsca. Podobny problem może się pojawić przy okazji zmywania – duże elementy o specyficznych kształtach mogą się nie zmieścić do zmywarki lub utrudniać jej pracę. Dlatego wybierając swoją wymarzoną zastawę stołową, zastanów się, ile masz na nią miejsca w szafkach?
Dodatkowo warto pamiętać, że przecież zastawa stołowa to najczęściej pięknie wykonana ceramika, którą najzwyczajniej w świecie szkoda zamykać za drzwiami szafek kuchennych. jeśli zdecydujesz się na szczególnie efektowną zastawę, warto ją wyeksponować. Możesz to zrobić np. w przeszklonych witrynkach, gdzie osadzisz talerze na specjalnych stojakach. Alternatywą są otwarte półki w kuchni, jednak w tym wypadku musisz się liczyć z koniecznością regularnego mycia zastawy z powodu kurzu.

Zastawa stołowa – który styl wybrać?

Wnętrzarskie trendy nie omijają również zastawy stołowej. Wśród najmodniejszych kompletów talerzy jest oczywiście klasyczna biała lub delikatnie kremowa ceramika. Zastawa stołowa w takim wydaniu będzie uniwersalnym kompletem, który sprawdzi się doskonale przy najróżniejszych okazjach. Do białych talerzy łatwo dopasujesz też inne ozdoby stołu, więc w ten sposób znacznie ułatwisz sobie dekoracyjne zadanie np. na święta czy rodzinne uroczystości.

Innym klasycznym rozwiązaniem są talerze o regularnym, okrągłym kształcie, zdobione motywami roślinno-kwiatowymi. W takim przypadku przed zakupem musisz się upewnić, czy komplet talerzy jest przeznaczony do mycia w zmywarce. W przeciwnym razie zdobienia mogą z czasem zniknąć.

Jeśli jednak szukasz niesztampowych rozwiązań aranżacyjnych, ciekawą opcją będzie zastawa stołowa w ciemnych kolorach. Talerze w kolorze butelkowej zieleni, granatu czy wreszcie czerni to ciekawy wnętrzarski trend, który pozwala osiągnąć znakomite efekty dekoracyjne. Tego typu zastawa stołowa często wykonana jest ze szkliwionej kamionki, na której powierzchni widoczne są ślady po wypalaniu. W takim wydaniu zastawa stołowa ma nieco surowszy wygląd, ale dodatkowo podnosi to jej walory dekoracyjne.
Bardzo modna jest również zastawa obiadowa w pastelowych kolorach, która z pewnością doda rumieńców stylizacji twojego stołu. Skandynawskie trendy również mają wiele do powiedzenia w kwestii dekoracji stołu, więc jeśli hołdujesz rozwiązaniom aranżacyjnym w stylu scandi, z pewnością zainteresują cię talerze utrzymane w biało-szarej czy biało-czarnej kolorystyce.
Nie zapominaj też o zabawie formą. Otóż nie samymi kolorami człowiek żyje – twoja zastawa obiadowa może mieć niecodzienny kształt. Ciekawą opcją są nieregularne okręgi, które nadają zastawie jeszcze surowszy charakter. Zwróć tez uwagę na talerze prostokątne, kwadratowe czy w kształcie rombu. Innym trendem, który możesz wykorzystać jest stawianie na talerze i miski pochodzące z różnych serwisów obiadowych. To dość karkołomne rozwiązanie, ale do odważnych świat należy – znajdź wspólny mianownik dla poszczególnych elementów zastawy stołowej i eksperymentuj z ich zestawieniem. W efekcie możesz uzyskać naprawdę smakowite połączenie.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny