Data publikacji:

Akumulator 18650. Jaki kupić?

Z akumulatorów 18650 korzysta większość z nas, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. To popularna bateria, którą wykorzystuje się między innymi w latarkach. Od tradycyjnych baterii akumulator 18650 różni się tym, że możemy wielokrotnie ładować go ponownie. Dzięki temu oszczędzamy, a jednocześnie przyczyniamy się do zmniejszenia produkcji szkodliwych odpadów. Na rynku znajdziemy szeroki wybór akumulatora 18650. Jaki kupić? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

akumulator 18650

Bateria 18650 – co warto wiedzieć?

Zanim przejdziemy do tego, czym kierować się podczas zakupu akumulatora 18650 i jaki model wybrać, warto nieco przybliżyć, skąd taka, a nie inna nazwa tych popularnych i powszechnie używanych baterii. Mówiąc najprościej, jest ona związana z wymiarami baterii 18650. Liczby użyte w nazwie akumulatora oznaczają bowiem 18 mm średnicy i 65.0 mm długości tej baterii.

Co jeszcze warto wiedzieć o tych popularnych akumulatorkach? Przede wszystkim, że w przeciwieństwie do akumulatorów starego typu możemy je doładowywać w każdej chwili. Ich zaletą jest również znacząco ograniczone samorozładowanie się baterii. Możemy mieć pewność, że nieużywany, naładowany akumulator nie straci zgromadzonej w nim energii.

Akumulator 18650 – jak ładować?

Zdarza się, że akumulatory 18650 o dobrych parametrach, stworzone przez czołowych producentów nie spełniają oczekiwań użytkownika. Wynika to najczęściej z błędów związanych z ładowaniem oraz użytkowaniem. Ładując akumulator 18650, musimy pamiętać o tym, że nie należy go przeładowywać, czyli ładować dłużej niż jest to konieczne.

Unikajmy również skrajnie wysokich i niskich temperatur oraz nie dopuszczajmy do całkowitego rozładowania akumulatora. Wbrew obiegowej opinii nie musimy jednak czekać, aż bateria będzie pusta. Z powodzeniem możemy ładować akumulator posiadający połowę energii.

Jakie ogniwo 18650 warto kupić?

Decydując się na zakup akumulatorów 18650, warto stawiać przede wszystkim na znane nam wszystkim marki. Lepiej unikać baterii stworzonych przez chińskie firmy, których nazwy nic nam nie mówią. Zazwyczaj bardzo szybko tracą one bowiem zdolność do pełnego naładowania, często również samoczynnie wytracają energię.

Na jakie akumulatory warto więc stawiać? Wśród produktów, które cieszą się dobrymi opiniami, możemy wymienić baterie marki Panasonic, Samsung, LG czy Sony. Wiele osób ceni sobie również akumulatory 18650 marki Sanyo.

Akumulator 18650 – jaki kupić?

Jeśli zastanawiamy się, jaki akumulator 18650 kupić, musimy pamiętać o tym, że podczas wyboru powinniśmy wziąć pod uwagę kilka niezwykle ważnych kryteriów. Wśród nich wymienić możemy między innymi maksymalną pojemność baterii. Najlepsze dostępne na rynku produkty posiadają pojemność wynoszącą 3600 mAh.

Warto również stawiać na te baterie, które wyposażone zostały w zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem ogniwa. Dzięki temu zyskamy pewność, że nie rozładujemy ich do końca co mogłoby uniemożliwić ładowanie baterii i jej kolejne wykorzystanie.

Wiele osób zwraca również uwagę na to, by akumulator posiadał niskoprądowe ogniwa ICR. Informacje na ten temat powinniśmy znaleźć na opakowaniu baterii.

Szeroki wybór akumulatorów 18650 sprawia, że często nie wiemy, jaki kupić, by spełnił on wszystkie nasze oczekiwania. W takiej sytuacji warto stawiać na produkty znanych i cenionych producentów, za którymi stoją lata doświadczenia oraz udoskonalanie metod produkcji i wykorzystanych materiałów. Zyskujemy wówczas pewność, że ogniwo 18650, jakie kupimy, spełni wszystkie nasze oczekiwania i posłuży nam przez długi czas.

Autorka: Kamila Łońska-Kępa