Data publikacji:

Antena pokojowa DVB-T. Jaką wybrać?

Nowoczesny standard telewizji, oferujący darmowy dostęp do telewizji nazywany jest DVB-T. Jest to skrót tłumaczony jak „naziemny cyfrowy streaming formatu wideo”. Aby móc z niego skorzystać, konieczne jest posiadanie modelu telewizora, który posiada wbudowany tuner DVB-T lub antenę pokojową.

Antena pokojowa DVB-T

Jak działa antena pokojowa DVB-T?

Wybierając antenę pokojową DVB-T, warto uświadomić sobie, w jaki sposób ona działa. To zewnętrzna pokojowa antena telewizyjna. Pozwala ona zniwelować wszelkie problemy wynikające ze słabego sygnału. Podstawowym zadaniem, jakie ma antena DVB-T, to odbieranie i przekazywanie fal elektromagnetycznych. Aby wszystko działało efektywnie i sprawnie, muszą być to konkretne pasma i konkretna technologia odbierania. Antena pokojowa DVB-T jest kierowana przede wszystkim do użytkowników, posiadających telewizor nieobsługujący tego rodzaju sygnału.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele anten i może paść słuszne pytanie: „antena pokojowa DVB-T jaką wybrać?”. Anteny dzielą się na kilka kategorii i najczęściej rozróżnia się urządzenia aktywne i pasywne. Różnią się ona wzmacniaczem. Aktywne posiadają wbudowany wzmacniacz, natomiast pasywne nie. Nie dla każdego mieszkania odpowiednia będzie taka sama antena. W niektórych przypadkach wzmacniacz może powodować więcej szkody niż antena bez niego. Należy zweryfikować odległość od nadajnika, a tym samym moc sygnału. Dzięki tej informacji będzie można dobrać odpowiednią antenę. Antena DVB-T może dzielić się także na siatkowe i kierunkowe. Te pierwsze zbierają sygnał wokół miejsca, w którym są zamontowane. Natomiast anteny kierunkowe wyłapują sygnał jedynie z jednego, określonego kierunku, w którym są skierowane.

Antena pokojowa DVB-T jest skategoryzowana także wedle umiejscowienia. Anteny dzielą się również na wewnętrzne i zewnętrzne. Najczęściej widywane są urządzenia zewnętrzne, ponieważ montowane są na ścianach budynków. Wewnętrzne natomiast można stawiać w pomieszczeniu.

Czym różni się antena pokojowa od kierunkowej i panelowej?

W obrębie anten pokojowych znajdują się także modele przeznaczone do montażu na zewnątrz pomieszczeń. Mają one poprawić jakość odbieranego sygnału. Zasięg anten panelowych jest wyższy, szczególnie w przypadku modeli kierunkowych. Wybierając antenę montowaną wewnątrz pomieszczenia, należy pamiętać, że te zewnętrzne będą działały lepiej. Lecz kwestia tego, która antena będzie bardziej odpowiednia, uzależnione jest przede wszystkim od oczekiwań i możliwości.

Ustawianie anteny pokojowej – jak zrobić to dobrze?

Korzystanie z naziemnej telewizji cyfrowej wymaga poprawnego ustawienia anteny pokojowej. Dzięki temu możliwe będzie poprawne odbieranie sygnału na telewizorze, a obraz będzie możliwie najwyższej jakości. Wewnętrzne anteny mają liczne zalety, a łatwość montażu jest jedną z kluczowych. Antena DVB-T pokojowa może być wygodnie zamontowana, bez konieczności wchodzenia na dach lub manipulacji przy elewacji budynku. Nie jest również narażana na niekorzystne czynniki atmosferyczne, ponieważ przez cały okres użytkowania pozostaje w domu.

Należy jednak pamiętać, że antena pokojowa DVB-T nieustannie jest oddzielona od sygnału ścianami, oknami oraz roletami. Przez co poruszanie urządzeniem może wpływać na jakość odbieranego sygnału.

Antena wewnętrzna musi zostać połączona z odbiornikiem sygnału za pomocą kabla antenowego. Musi być on odpowiednio zabezpieczony i o długości pozwalającej na swobodne podłączenie. Przewód ten należy podpiąć do gniazda Antenna In, znajdującego się w tylnej części telewizora.

Następnym etapem podpinania anteny jest skorzystanie z funkcji „Strojenie automatyczne” dostępnej w telewizorze.

Jak wybrać najlepsze miejsce do ustawienia anteny? Przede wszystkim musi być wygodne i nie wpływać negatywnie na codzienne życie domowników.

Antena pokojowa DVB-T musi być ustawiona poza zasięgiem dzieci, tak aby przypadkowo nie została strącona i uszkodzona. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku zwierząt domowych. W niektórych przypadkach warto skorzystać z kleju lub kołków, które ograniczą ryzyko zrzucenia urządzenia. Równie dobrze sprawdzi się mocna taśma dwustronna.

Kolejnym, kluczowym etapem jest znalezienie dogodnego położenia, tak aby odbierany sygnał był jak najsilniejszy. Jeśli jest to trudne, prawdopodobnie nadajnik znajduje się w dużej odległości od mieszkania i konieczne będzie skorzystanie ze wzmacniacza sygnału. Wybierając najlepsze miejsce, warto skorzystać z pomocy drugiej osoby, ponieważ jest to etap wymagający wielu prób. Czasem konieczne będzie przesuwanie urządzenia o kilka milimetrów.

autorka: Ewa Malinowska