Data publikacji:

Jaki antywirus dla Mac wybrać? 

Wielu użytkowników komputerów Mac twierdzi, że system operacyjny opracowany przez firmę z Cupertino jest bezpieczny i nie wymaga dodatkowej ochrony. Niestety, coraz częściej słyszymy o szkodliwym oprogramowaniu, które pojawia się na sprzętach z logo nadgryzionego jabłka. W poradniku podpowiadamy, jaki antywirus dla Maca będzie najlepszy!  
antywirus mac

Dlaczego warto korzystać z antywirusa na komputerze Mac? 

Komputery z systemem macOS są uznawane za bezpieczniejsze niż te działające w oparciu o system Windows. Głównie wynika to z faktu, że komputery z Windows są dużo popularniejsze i ten system znajdziemy zarówno w tanich, jak i drogich komputerach. Z roku na roku ta sytuacja ulega zmianie i coraz szersze grono osób decyduje się na zakup sprzętu z logo nagryzionego jabłka.
Złośliwe oprogramowanie pojawia się na komputerach Windows, ale wbrew powszechnej opinii, takie zjawisko jest również zauważalne w przypadku komputerów Mac. System macOS, mimo że jest dobrze zabezpieczony, i tak nie obroni się w zupełności od pojawienia się oprogramowania, które bez większych kłopotów jest w stanie przeprowadzić atak. Oczywiście warto korzystać z wszystkich dostępnych metod ochrony, jednak posiadanie dobrego programu antywirusowego z pewnością wzmocni zabezpieczenia i ochroni przed przykrymi konsekwencjami. 

Czym kierować się przy wyborze dobrego antywirusa na komputer Mac? 

Dobry program antywirusowy dla Mac powinien przede wszystkim działać szybko i skutecznie. Niektóre antywirusy skanują komputer nawet kilka godzin, obciążając przy tym procesor. W tym czasie użytkownik nie ma możliwości normalnego korzystania z urządzenia, dlatego tak ważne jest, aby sprawdzenie systemu przebiegło w sposób sprawny.
Jedną z podstawowych funkcji każdego programu antywirusowego dla Mac powinna być ochrona przed ransomware, czyli złośliwym oprogramowaniem, które może blokować dostęp do komputera. Przydatne okazują się dodatkowe zabezpieczenia filtrujące sieć, a także wychwytujące niepożądane działania. W wielu programach antywirusowych oferowany jest dostęp do jak najlepszego VPN, czyli virtual private network. To rozwiązanie pozwala na ukrycie adresu IP i zapewnienie użytkownikowi anonimowości w sieci. To szczególnie przydatne, gdy korzysta się z publicznych sieci Wi-Fi. 

Program antywirusowy dla Mac – darmowy czy płatny? 

Dla komputerów Mac znajdziemy wiele darmowych programów antywirusowych. Do podstawowej ochrony są one zwykle wystarczające. Płatne wersje pozwalają na instalację na kilku urządzeniach, gwarantują dostęp do VPN i dodatkowych funkcji. Jeśli zależy Ci na pełnej ochronie, wówczas warto skorzystać z wersji premium. Zwykle koszt rocznej subskrypcji wynosi około 200–300 złotych. 

Polecane programy antywirusowe na komputery Mac 

Norton 360 

Norton 360 to dość popularny program antywirusowy nie tylko na komputerach z systemem Windows. Standardowa wersja zawiera większość niezbędnych funkcji. Przede wszystkim mamy tutaj do dyspozycji ochronę w czasie rzeczywistym. Dodatkowo jest dostępna inteligentna zapora, która chroni sieć lokalną przed niepożądanymi działaniami. Przydatnym narzędziem jest Secure VPN, czyli opcja anonimowego przeglądania treści w internecie. Całość dopełniają funkcje kopii zapasowej w chmurze oraz menadżer haseł. 

Avast 

Avast jest uznawany za jeden z najlepszych darmowych programów antywirusowych na komputery Mac. Podstawowa ochrona dotyczy głównie zabezpieczenia przed złośliwym oprogramowaniem. Avast zabezpiecza nie tylko komputer, ale również strony WWW i skrzynki mailowe. W wersji premium dodatkowo skanowana jest sieć Wi-Fi oraz włączona jest osłona przed ransomware. 

Intego Mac 

Intego stworzyło program antywirusowy dostosowany do komputerów Mac. Do jego głównych zalet należy zaliczyć inteligentną zaporę sieciową, a także narzędzia do ochrony prywatności w internecie. Program bardzo dobrze chroni przed złośliwym oprogramowaniem, co potwierdza wysokie miejsce w rozmaitych rankingach programów antywirusowych. 

McAfee Total Protection 

Kolejny znany program antywirusowy, mimo że na komputerach Mac jest dostępny w nieco okrojonej wersji, to i tak skutecznie chroni komputer. Bazy wirusów są na bieżąco aktualizowane, dlatego komputer Mac jest chroniony w pełni. Sam interfejs jest prosty i intuicyjny. Włączenie ochrony zajmuje tak naprawdę kilka sekund. Niestety w wersji na komputery z Windows dodatkowo dostaniemy możliwość korzystania z VPN, co dla wielu osób jest dużym udogodnieniem. 

Eset Cyber Security Pro 

Do wyboru Eset Cyber Security Pro przekonuje przede wszystkim spora ilość ustawień. Głównym punktem programu jest monitorowanie w czasie rzeczywistym, a także zapora sieciowa. Antywirus jest w stanie wykryć oprogramowanie szpiegujące, a także działania mające na celu wyłudzenie wrażliwych danych. Ciekawie prezentuje się kontrola rodzicielska, która może być dostosowana w zależności od użytkownika. 

Trend Micro 

Trend Micro jest doceniany za bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Antywirus dla komputerów Mac blokuje zagrożenia sieciowe w szczególności przed ransomware. Ochrona prywatności obejmuje zapobieganie nieautoryzowanemu uruchomieniu kamery lub mikrofonu. Dodatkowe zabezpieczenia podczas przeglądania internetu sprawiają, że możesz bez obaw wykonywać codzienne zadania. 
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.