Data modyfikacji:

Autopay: jak działa? Jakie autostrady?

Każdy kierowca ceni sobie sprawny przejazd na bramkach autostradowych. W odpowiedzi na wzrost komfortu kierowców stworzono aplikację Autopay. Nie wiesz, jak działa Autopay? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania!
autopay co to

Autopay. Aplikacja na autostrady

Aplikacja Autopay została wdrożona w lipcu 2019 roku przez firmę Blue Media z Sopotu w odpowiedzi na potrzebę zwiększenia komfortu przejazdu przez płatne odcinki autostrad w Polsce. Na początku 2022 roku z aplikacji korzystało już prawie milion użytkowników. Wśród użytkowników Autopay opinie są zdecydowanie pozytywne, ponieważ czas spędzony na bramkach jest maksymalnie skrócony.
Przeczytaj także, jakie radio samochodowe wybrać

Jak działa aplikacja Autopay? 

Aplikacja Autopay jest dostępna zarówno na urządzeniach z systemem Android, jak i na sprzęcie firm Huawei i Apple. 
Autopay automatycznie pobiera opłaty za przejazdy niemal wszystkimi płatnymi autostradami w Polsce, a dodatkowo posiada funkcję płatności za postoje na wybranych parkingach oraz korzystanie z usług na myjniach. 
Po pobraniu aplikacji Autopay należy uzupełnić dane pojazdu (marka, model, numer rejestracyjny) podstawowe dane kierowcy (adres e-mail, numer telefonu komórkowego) oraz wybrać odpowiednią dla siebie metodę płatności. Może to być karta płatnicza, „Zapłać z Play” lub automatyczne pobieranie płatności z banku (ta opcja jest dostępna w wybranych bankach: Alior Bank, Envelo Bank, ING Bank Śląski, Bank Millennium, Bank Pekao, SGB Banki Spółdzielcze, Santander Bank). Aplikacja na autostrady jest zintegrowana także z systemem Yanosik.pl. Producenci aplikacji na swojej stronie internetowej informują, że lista partnerów będzie sukcesywnie powiększana. W aplikacji można zaznaczyć, za które odcinki autostrad Autopay może pobierać opłaty automatycznie. 
Następnie wystarczy wybrać na autostradzie specjalnie oznaczone bramki oraz uruchomić aplikację. System zidentyfikuje pojazd za pomocą numerów rejestracyjnych oraz funkcji geolokalizacji i automatycznie pobierze odpowiednią opłatę. Prawda, że proste?
Warto podkreślić, że system Autopay nie śledzi użytkownika. Producent zapewnia, że zarówno informacje o geolokalizacji, jak i dane samochodów (numer rejestracyjny itp.) nie są przekazywane do innych podmiotów. Każda transakcja jest także zabezpieczona protokołem SSL (Secure Socket Layer), który umożliwia nawiązanie bezpiecznych połączeń z serwerem banku.

Autopay nie pobrało opłaty – co zrobić?

Aplikacja Autopay może nie pobrać opłaty, gdy w telefonie włączony jest tryb oszczędzania, gdy aplikacja została włączona za późno (najlepiej włączyć ją przed rozpoczęciem podróży) lub gdy prędkość przejazdu przez dany punkt poboru opłat jest zbyt duża. W sytuacji gdy opłata nie została pobrana, należy zakupić zaległy bilet autostradowy. Kierowca ma na zakup biletu 3 dni. Warto jednak dokonać zakupu jak najszybciej, aby nie zapomnieć o nim. 

Autopay czy e-TOLL?

E-TOLL służy do pobrania opłat za płatne odcinki autostrad w Polsce zarządzane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.
Autopay może zastąpić e-TOLL na odcinkach płatnych autostrad zarządzanych przez państwo: autostrada A2 Konin – Stryków oraz autostrada A4 Bielany Wrocławskie – Sośnica w obu kierunkach. Dodatkowo za pomocą Autopay można opłacić również autostrady z prywatnymi operatorami: autostrada A4 na odcinku Kraków – Katowice oraz A1 Gdańsk – Toruń. 
Reasumując, aplikacja Autopay znacznie ułatwia podróż kierowcom, o czym świadczy coraz większa rzesza zadowolonych użytkowników.
Zdjęcie: Envato Elements