Data publikacji:

Backup iPhone: co to jest? 

Backup iPhone’a to ważne narzędzie, które może ochronić posiadacza telefonu przed utratą danych. Sprawdź, jak zabezpieczyć swoje pliki w kilku prostych krokach! 
backup iphone

Czym jest backup dla iPhone’a? 

Backup iPhone’a to kopiowanie zawartości telefonu i przechowywanie go na dysku lub w chmurze. W przypadku wymazania całej zawartości, zgubienia iPhone’a lub jego uszkodzenia, wszystkie zapisane dane będzie można odzyskać w łatwy sposób. Kopię zapasową należy wykonywać regularnie. Możesz samodzielnie ustawić, jak często telefon ma wykonywać aktualizację. 
Nie warto rezygnować z wykonywania backupu, ponieważ zdarzają się różne losowe sytuacje, a nie ma nic gorszego dla posiadacza smartfona, niż utrata zdjęć, filmów, dokumentów czy nawet kontaktów. Apple na szczęście do tematu aktualizacji podchodzi bardzo poważnie, dlatego są sprawdzone metody na zabezpieczenie danych.

Czy dane z backupu są w pełni bezpieczne? 

Jak najbardziej tak. Pliki przechowywane w iClodud są odpowiednio szyfrowane i osoby niepożądane nie mają do nich dostępu. Apple bardzo dba o prywatność swoich użytkowników, dlatego możesz bez obaw przechowywać tam kopie zapasowe. 

Popularne metody tworzenia backupu na iPhone’ach 

iCloud 

Do tworzenia backupu w iCloud będziesz potrzebował dostępu do sieci komórkowej lub sieci Wi-Fi. Sprawdź w ustawieniach, czy nie masz już włączonej synchronizacji iCloud. Jeżeli tak, to telefon na bieżąco wykonuje zapisywanie kontaktów, kalendarzy, notatek, zdjęć, wiadomości, notatek głosowych, wiadomości tekstowych, wiadomości multimedialnych oraz danych zdrowotnych. 
Aby utworzyć backup w iCloud, przejdź do Ustawień i kliknij na iCloud, gdzie widnieje Twoje imię oraz nazwisko. Kolejnym krokiem jest przejście do zakładki Backup w iCloud. Naciśnij przycisk Utwórz backup teraz, a telefon rozpocznie proces kopiowania i zapisywania danych. Możesz także wybrać, czy automatyczne backupy mają odbywać się za pośrednictwem Wi-Fi, czy sieci komórkowej. 

Komputer 

Backup wykonany na komputerze również jest bardzo prosty. Jeżeli korzystasz z komputera Mac, to po podłączeniu smartfona w Finderze zobaczysz ikonę iPhone’a. W głównym menu znajdziesz zakładkę Utwórz backup teraz. Możesz tam również zarządzać wcześniej wykonanymi kopiami zapasowymi. Aby oszczędzić pamięć, najstarsze kopie zapasowe możesz usunąć. Jeżeli masz nowego iPhone’a, a chciałbyś szybko przenieść na niego dane z poprzedniego modelu, to wystarczy kliknąć Odtwórz backup, a po chwili wszystkie pliki będą dostępne na smartfonie. 
Jeżeli korzystasz z komputera PC z systemem Windows, to do wykonania kopii zapasowej potrzebujesz programu iTunes. Po jego zainstalowaniu i połączeniu iPhone’a proces tworzenia kopii zapasowej jest dokładnie taki sam, jak na komputerze z macOS. 
Wykonując backup z komputera, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie pliki zostaną zapisane. Poniżej znajdziesz listę rzeczy, których backup nie obejmuje: 
  • zawartość sklepu iTunes Store i AppStore,
  • pliki pobrane do Apple Books, 
  • zawartość zsynchronizowana z Findera – płyty MP3, filmy, książki zdjęcia, 
  • dane, które już znajdują się w iCloud – zdjęcia, wiadomości SMS i MMS, 
  • ustawienia Face ID i Touch ID, 
  • informacje o Apple Pay, 
  • dane aplikacji Mail, 
  • dane związane ze zdrowiem, 
  • dane zapisanych haseł w pęku kluczy. 
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.