Data publikacji:

Najlepsze bajki dla dzieci do czytania

Czytanie to klucz, który otwiera drzwi do świata. Dzięki niemu dziecko poznaje otaczającą go rzeczywistość, uczy się odróżniać dobro od zła, a także rozwija wyobraźnię. Nieważne, czy chodzi o bajki do czytania na dobranoc czy o rozbudowane historie – każda forma jest dobra, aby zaszczepić w dziecku miłość do książek. Przed wami najlepsze bajki dla dzieci do czytania oraz powody, dla których warto po sięgać po bajki dla dzieci.
najlepsze bajki do czytania dla dzieci

Kiedy czytać bajki dla dzieci do czytania?

Nie ma tu jednej dobrej odpowiedzi. Oczywiście, im częściej tym lepiej, ale czasem ze względu na natłok różnych zajęć rodzicom brakuje czasu. Aby sobie z tym poradzić, warto wprowadzić czytanie do planu tygodnia. Jeśli nie masz chwili na to, by poczytać dziecku przed snem w dni robocze, zarezerwuj konkretną godzinę w weekend. Wykorzystuj też wszystkie nadprogramowe wolne dni np. święta. Specjalne bajki świąteczne dla dzieci mogą być fajnym urozmaiceniem tego wyjątkowego czasu.

Bajki dla dzieci do czytania, czyli dlaczego warto czytać dziecku

Jest wiele powodów, dla których warto czytać dzieciom baśnie, bajki i opowiadania. Przede wszystkim, czytając dziecku bajkę na dobranoc, budujesz z nim więź już od najmłodszych lat. Taki wspólny rytuał to bezcenna chwila tylko dla was, a także doskonałe wytchnienie po całym dniu i sposób na okazaniu maluchowi troski i miłości. W końcu podczas tej czynności masz wyjątkową okazję do bliskości z dzieckiem – podczas czytania możesz je głaskać lub trzymać za rękę. Kolejnym argumentem, który przemawia za codziennym sięganiem po bajki w formie książek, jest rozwój wyobraźni twojej pociechy. Czytanie to najlepsza okazja do budowania w myślach świata.

Czytanie bajek dla dzieci jako forma rozrywki

Czytanie to także świetne lekarstwo na nudę. Starsze dzieci mogą samodzielnie sięgać po książki w wolnym czasie i poznawać fascynujące historie, a także dowiadywać się więcej o świecie. Współczesne książki dla młodzieży nie tylko opowiadają ciekawe historie, ale również poruszają ważne tematy. W czasie podróży książki mogą umilać czas. Najlepiej wtedy zdecydować się na śmieszne bajki dla dzieci do czytania, które sprawiają, że podróż będzie pełna dobrej zabawy.

Bajki dla dzieci do czytania a ćwiczenie pamięci

Wiele dzieci podczas czytania zapamiętuje fragmenty opowieści. Czytając tę samą bajkę przez kilka dni, możesz zrobić mały eksperyment. Przerwij w pewnym momencie i poproś dziecko o dokończenie zdania. Szybko zauważysz, że maluch zna książkę od deski do deski. Czytanie to doskonałe ćwiczenie pamięci.

Ćwiczenie skupienia z czytaniem bajek dla dzieci

Zrozumienie czytanej historii wymaga od dziecka skupienia. Taka codzienna praktyka koncentracji zaowocuje w dorosłym życiu w postaci umiejętności utrzymania uwagi. Ponadto czytanie wycisza i jest bardzo dobrą odskocznią od wszechobecnych impulsów, płynących do nas z komputerów, telewizorów i smartfonów. Bajki dla dzieci do czytania będą znakomite jako prezent dla 3-latki.

Bajki do czytania dla dzieci jako wstęp do trudnych tematów

Czytanie książek to także bardzo dobry pretekst do rozpoczęcia rozmów z dzieckiem na tematy tabu. Istnieje wiele publikacji, które w łagodny sposób wprowadzają tę tematykę w sposób dostosowany do dziecięcej psychiki.

Daj dziecku przykład – czytaj książki

Zachęcając dziecko do czytania, warto samemu dać mu dobry przykład i sięgać przy nim po książki. Bajki to bezcenne źródło dobrych wzorców, które kształtują moralność malucha i pokazują mu, jak należy postępować w wielu sytuacjach. Wybierając bajki dla dzieci do czytania dopasuj je do wieku malucha, aby nie zrazić go zbyt trudną lub zbyt poważną treścią.

Zamiast książek dla dzieci

W przypadku braku czasu na czytanie dziecku od czasu do czasu możesz tradycyjne czytanie zastąpić puszczaniem audiobooków, w których lektor czyta historie. Takie rozwiązanie to dobra propozycja dla najmniejszych dzieci, które dzięki bajkom łatwiej usypiają.

Jakie bajki dla dzieci do czytania

Na rynku istnieje całe mnóstwo publikacji dla dzieci, dlatego masz bardzo duży wybór. Decydując się na konkretny tytuł, warto wziąć pod uwagę zainteresowania dziecka, a także zapytać o opinie innych rodziców. Dobrą wskazówką są też rankingi książek dla dzieci. W naszym zestawieniu znalazły się najbardziej popularne bajki dla dzieci do czytania. Wśród nich znajdziesz zarówno proste bajki dla najmłodszych dzieci, jak i trudniejsze książki dla nastolatków.

Proszę mnie przytulić

Piękna historia opowiada o przygodzie Taty Niedźwiedzia i Niedźwiadka, którzy podczas podroży przez las przytulają napotkane na swojej drodze zwierzątka. Opowieść z morałem uzupełniona jest ilustracjami Emilii Dziubak.

Banda czarnej Frotte. Skarpetki powracają

Trzecia część cyklu „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” autorstwa Justyny bednarek z pięknymi ilustracjami autorstwa Daniela de Latoura. Bajka dla dzieci opowiada historię czarnej skarpetki frotté, która po ucieczce z pralki trafia na niewielką szalupę, którą chcę opłynąć świat.

Pucio na wakacjach. Ćwiczenia wymowy dla przedszkolaków

„Pucio na wakacjach” to czwarta książka z serii przygód sympatycznego chłopca Pucia. Dzięki tej bajce dla dzieci do czytania maluch nie tylko poznaje ciekawą historię, ale również ćwiczy umiejętność mówienia. To znakomita propozycja dla najmłodszych czytelników.

Wiosna na ulicy Czereśniowej

To wyjątkowa pozycja w naszym rankingu bajek dla dzieci do czytania. „Wiosna na ulicy Czereśniowej” to książka obrazkowa. Nie ma w niej ani jednego słowa! Na każdej stronie twoje dziecko znajdzie barwne i bardzo szczegółowe ilustracje przedstawiające bohaterów w różnych sytuacjach. Książka dla dzieci ukazała się w aż 15 krajach.

Jano i Wito w mieście

Bajka do czytania dla najmłodszych dzieci z serii książek autorstwa założycielki bloga Matkawariatka.pl i logopedki Wioli Wołoszyn oraz ilustratora Przemysława Liputa. Ciepła i żartobliwa opowieść o przygodach Jano i Wito zachwyci twoje dziecko.

Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek

Historia opowiada o jednej z największych tajemnic wszechświata – gdzie znikają wrzucone do pralki skarpetki? Skarpetki w domu Małej Be ruszają w świat i mają po drodze wiele przygód.

Zosia i jej zoo. Pomocny jeż

Historia o pomocnym jeżu jest kolejną częścią serii „Zosia i jej zoo”. Jest to świetna bajka do czytania dla dzieci. Przygody, jakich w Azylu Zoologicznym doświadcza główny bohater, są zawsze pasjonujące i wypływa z nich ważne przesłanie. Tym razem opowieść dotyczy nieśmiałości – trudności, jakich można w związku z nią doświadczać, ale też jej wartości.

Misia i jej mali pacjenci. Niesforne zwierzaki

Godna wyboru bajka dla dzieci na dobranoc do czytania. Główna bohaterka Misia wraz z psem Popikiem i swoim dziadkiem odbywa wyprawę na wieś. Właśnie tam czekają już na leczenie wiejskie zwierzęta. Tylko Misia, znająca ich język, może im pomóc.

Mopsik, który chciał zostać wróżką

Które dziecko nie polubi przygód sympatycznego pieska mopsika Peggy? Jest to już 7 tom jego perypetii. Świetna bajka do czytania dla 3-latka, ale też dla czytelników starszych.

Kicia Kocia i Nunuś. Idziemy na zakupy

Idealna bajka do czytania dla 3-latka i małych dzieci. Seria w niezwykle prosty sposób przedstawia różne sprawy życia codziennego. Tym razem są to zakupy.

Pucio chce siusiu, czyli pożegnanie pieluszki

Kolejna seria bajek do czytania dla dzieci – młodszych czytelników. Pucio otrzymał od babci nocnik i rozpoczyna przygodę odpieluchowywania. Czy mu się powiedzie?

Kocia Szajka i ucho różowego jelenia

Seria bajek o kocich bohaterach lubujących się w rozwiązywaniu detektywistycznych zagadek. Czytanie tej części nie wymaga zapoznawania się z treścią poprzednich.

Basia. Wielka księga o uczuciach

Które dziecko nie zna Basi? Jeśli ktoś nie słyszał jeszcze o prześmiesznych przygodach tej uroczej dziewczynki, musi to koniecznie nadrobić. Opowieści są niezwykle mądre i naprawdę dużo uczą.

Natka i wyścig z jajkiem

Kolejna seria mądrych bajek dla dzieci do czytania. W tomiku znajdują się 3 opowieści z życia Natki, która często napotyka na różne przeszkody i zawsze próbuje sobie z nimi poradzić.

Charlie przemienia się w T-Rexa

Śmieszne, wciągające historie Charliego. Idealne dla czytelników trochę starszych. Dużo fantastyki i niekończących się przygód. Jak bohater poradzi sobie z przeistaczaniem się w przypadkowe zwierzęta i z kolejnymi tarapatami?

Co zrobić z tą chmurą smogu?

Obowiązkowa bajka do czytania dla dzieci, książka absolutnie dla każdego. Dlaczego oddychamy zanieczyszczonym powietrzem i co możemy z tym zrobić? Ważne pojęcie „smogu” w codziennym życiu.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Chmielewska