Data modyfikacji:

Bajki dla dzieci do czytania – jakie wybrać?

Czytanie to klucz, który otwiera drzwi do świata. Dzięki niemu dziecko poznaje otaczającą go rzeczywistość, uczy się odróżniać dobro od zła, a także rozwija wyobraźnię. Nieważne, czy chodzi o bajki do czytania na dobranoc czy o rozbudowane historie – każda forma jest dobra, aby zaszczepić w dziecku miłość do książek. Przed wami TOP 10 bajek dla dzieci do czytania oraz powody, dla których warto po sięgać po bajki dla dzieci.

Kiedy czytać bajki dla dzieci do czytania?

Nie ma tu jednej dobrej odpowiedzi. Oczywiście, im częściej tym lepiej, ale czasem ze względu na natłok różnych zajęć rodzicom brakuje czasu. Aby sobie z tym poradzić, warto wprowadzić czytanie do planu tygodnia. Jeśli nie masz chwili na to, by poczytać dziecku przed snem w dni robocze, zarezerwuj konkretną godzinę w weekend. Wykorzystuj też wszystkie nadprogramowe wolne dni np. święta. Specjalne bajki świąteczne dla dzieci mogą być fajnym urozmaiceniem tego wyjątkowego czasu.

Bajki dla dzieci do czytania, czyli dlaczego warto czytać dziecku

Jest wiele powodów, dla których warto czytać dzieciom baśnie, bajki i opowiadania. Przede wszystkim, czytając dziecku bajkę na dobranoc, budujesz z nim więź już od najmłodszych lat. Taki wspólny rytuał to bezcenna chwila tylko dla was, a także doskonałe wytchnienie po całym dniu i sposób na okazaniu maluchowi troski i miłości. W końcu podczas tej czynności masz wyjątkową okazję do bliskości z dzieckiem – podczas czytania możesz je głaskać lub trzymać za rękę. Kolejnym argumentem, który przemawia za codziennym sięganiem po bajki w formie książek, jest rozwój wyobraźni twojej pociechy. Czytanie to najlepsza okazja do budowania w myślach świata.

Czytanie bajek dla dzieci jako forma rozrywki

Czytanie to także świetne lekarstwo na nudę. Starsze dzieci mogą samodzielnie sięgać po książki w wolnym czasie i poznawać fascynujące historie, a także dowiadywać się więcej o świecie. Współczesne książki dla młodzieży nie tylko opowiadają ciekawe historie, ale również poruszają ważne tematy. W czasie podróży książki mogą umilać czas. Najlepiej wtedy zdecydować się na śmieszne bajki dla dzieci do czytania, które sprawiają, że podróż będzie pełna dobrej zabawy.

Bajki dla dzieci do czytania a ćwiczenie pamięci

Wiele dzieci podczas czytania zapamiętuje fragmenty opowieści. Czytając tę samą bajkę przez kilka dni, możesz zrobić mały eksperyment. Przerwij w pewnym momencie i poproś dziecko o dokończenie zdania. Szybko zauważysz, że maluch zna książkę od deski do deski. Czytanie to doskonałe ćwiczenie pamięci.

Ćwiczenie skupienia z czytaniem bajek dla dzieci

Zrozumienie czytanej historii wymaga od dziecka skupienia. Taka codzienna praktyka koncentracji zaowocuje w dorosłym życiu w postaci umiejętności utrzymania uwagi. Ponadto czytanie wycisza i jest bardzo dobrą odskocznią od wszechobecnych impulsów, płynących do nas z komputerów, telewizorów i smartfonów. Bajki dla dzieci do czytania będą znakomite jako prezent dla 3-latki.

Bajki do czytania dla dzieci jako wstęp do trudnych tematów

Czytanie książek to także bardzo dobry pretekst do rozpoczęcia rozmów z dzieckiem na tematy tabu. Istnieje wiele publikacji, które w łagodny sposób wprowadzają tę tematykę w sposób dostosowany do dziecięcej psychiki.

Daj dziecku przykład – czytaj książki

Zachęcając dziecko do czytania, warto samemu dać mu dobry przykład i sięgać przy nim po książki. Bajki to bezcenne źródło dobrych wzorców, które kształtują moralność malucha i pokazują mu, jak należy postępować w wielu sytuacjach. Wybierając bajki dla dzieci do czytania dopasuj je do wieku malucha, aby nie zrazić go zbyt trudną lub zbyt poważną treścią.

Zamiast książek dla dzieci

W przypadku braku czasu na czytanie dziecku od czasu do czasu możesz tradycyjne czytanie zastąpić puszczaniem audiobooków, w których lektor czyta historie. Takie rozwiązanie to dobra propozycja dla najmniejszych dzieci, które dzięki bajkom łatwiej usypiają.

Jakie bajki dla dzieci do czytania – TOP 10

Na rynku istnieje całe mnóstwo publikacji dla dzieci, dlatego masz bardzo duży wybór. Decydując się na konkretny tytuł, warto wziąć pod uwagę zainteresowania dziecka, a także zapytać o opinie innych rodziców. Dobrą wskazówką są też rankingi książek dla dzieci. W naszym zestawieniu znalazły się najbardziej popularne bajki dla dzieci do czytania. Wśród nich znajdziesz zarówno proste bajki dla najmłodszych dzieci, jak i trudniejsze książki dla nastolatków.

Proszę mnie przytulić – Przemysław Wechterowicz, Emilia Dziubak

Piękna historia opowiada o przygodzie Taty Niedźwiedzia i Niedźwiadka, którzy podczas podroży przez las przytulają napotkane na swojej drodze zwierzątka. Opowieść z morałem uzupełniona jest ilustracjami Emilii Dziubak.

Banda czarnej Frotte. Skarpetki powracają – Daniel de Latour, Justyna Bednarek

Trzecia część cyklu „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” autorstwa Justyny bednarek z pięknymi ilustracjami autorstwa Daniela de Latoura. Bajka dla dzieci opowiada historię czarnej skarpetki frotté, która po ucieczce z pralki trafia na niewielką szalupę, którą chcę opłynąć świat.

Pucio na wakacjach. Ćwiczenia wymowy dla przedszkolaków – Marta Galewska-Kustra

„Pucio na wakacjach” to czwarta książka z serii przygód sympatycznego chłopca Pucia. Dzięki tej bajce dla dzieci do czytania maluch nie tylko poznaje ciekawą historię, ale również ćwiczy umiejętność mówienia. To znakomita propozycja dla najmłodszych czytelników.

Wiosna na ulicy Czereśniowej – Berner Rotraut Susanne

To wyjątkowa pozycja w naszym rankingu bajek dla dzieci do czytania. „Wiosna na ulicy Czereśniowej” to książka obrazkowa. Nie ma w niej ani jednego słowa! Na każdej stronie twoje dziecko znajdzie barwne i bardzo szczegółowe ilustracje przedstawiające bohaterów w różnych sytuacjach. Książka dla dzieci ukazała się w aż 15 krajach.

Mądre bajki – Agnieszka Antosiewicz

„Mądre bajki” to zbiór opowiadań, które poruszają trudne i ważne tematy. Bajka dla dzieci do czytania opowiada o przyjaźni, miłości, tolerancji, akceptacji i wielu innych istotnych kwestiach. To bardzo wartościowa pozycja.

Jano i Wito w mieście – Wiola Wołoszyn, Przemysław Liput

Bajka do czytania dla najmłodszych dzieci z serii książek autorstwa założycielki bloga Matkawariatka.pl i logopedki Wioli Wołoszyn oraz ilustratora Przemysława Liputa. Ciepła i żartobliwa opowieść o przygodach Jano i Wito zachwyci twoje dziecko.

Syn wiedźmy – Kelly Barnhill

Kolejna pozycja w naszym rankingu najlepszych bajek do czytania dla dzieci to propozycja dla nieco starszych dzieci. Książka opowiada o potędze przyjaźni między Nedem, któremu matka czarownica wszyła duszę tragicznie zmarłego brata bliźniaka, a Áine, córką Króla Zbójców.

Basia i śmieci – Zofia Stanecka

Kolejna bajka dla dzieci do czytania poruszająca ważne tematy. Tytułowa Basia poznaje problem zaśmiecenia środowiska. Twoje dziecko dzięki tej książeczce dowie się między innymi, jak człowiek wpływa na przyrodę, i co zrobić, by ratować środowisko.

Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek – Justyna Bednarek, Daniel de Latour

Historia opowiada o jednej z największych tajemnic wszechświata – gdzie znikają wrzucone do pralki skarpetki? Skarpetki w domu Małej Be ruszają w świat i mają po drodze wiele przygód.

Snów kolorowych, placu budowy – Sherri Duskey Rinker

Bajka dla dzieci do czytania na dobranoc opowiada historię wielkich maszyn na placu budowy, która utuli twoje dziecko do snu.

Autorka: Oliwia Stradowska