Data modyfikacji:

Barek w domu. Gdzie trzymać alkohol?

Kieliszek lub szklanka dobrego alkoholu to miły akcent wieczoru spędzonego w gronie najbliższych przyjaciół. Odrobina wina lub whisky może przynieść też zaskakująco pozytywne skutki zdrowotne oraz pozwoli się wyluzować po wyjątkowo ciężkim dniu. Jaki barek na alkohol w domu wybrać? Sprawdź.
Jeżeli dobrze pamiętasz czasy PRL-owskich meblościanek, to barek kojarzy ci się zapewne z niewielką półką wyposażoną w uchylaną klapę. Alternatywą dla niego było niegdyś eksponowanie alkoholu w witrynach, tuż obok cennej zastawy stołowej. Meblościanki odeszły jednak w zapomnienie, a wraz z nimi typowe dla nich barki. Nie oznacza to jednak, że w twoim salonie musi braknąć miejsca na butelki z trunkami. Nowoczesne barki na alkohol nie tylko pomieszczą całą twoją kolekcję , ale i przy okazji same w sobie wyglądają obłędnie.

Półki na ścianę

Jeżeli w twoim mieszkaniu dołożenie kolejnych mebli wiązałoby się z koniecznością przeciskania się pomiędzy nimi, zagospodaruj ściany. Półki ścienne na alkohol to ciekawa ozdoba, która świetnie sprawdzi się w małych pomieszczeniach. Warto to wykorzystać, bowiem butelki współczesnych alkoholi bywają tak piękne, że z powodzeniem spełnią funkcję ozdoby. Gdy zaś odwiedzą cię znajomi, ozdoba w mgnieniu oka nabierze funkcji praktycznych.

Nowoczesny barek na alkohol

Nowoczesne barki na alkohol w niczym nie przypominają dalekich krewnych z czasów Polski Ludowej. Są designerskie, wolnostojące i nie czynią z alkoholu tematu tabu. Wręcz przeciwnie, butelki znakomitego alkoholu są stylowo wyeksponowane. Eleganckie barki do domu to świetny dodatek do salonu, pokoju gier czy męskiej jaskini (ang. men’s cave). 

We współczesnych barkach często znajdziesz podświetlenie, które stworzy w czasie imprezy wyjątkowy klimat, chłodzone przegrody czy uchwyty na kieliszki. Duża popularnością cieszą się barki w formie stylowego globusa, minimalistyczne barki do nowoczesnych wnętrz czy barki szklane. Jeżeli nie chcesz zaś, by barek zajmował miejsce na co dzień, wybierz barek składany. W takim przypadku regał na alkohol i dodatki rozłożysz tylko na czas wizyty znajomych.

Barek w stylu rustykalnym

Miłośnicy klasycznego stylu z pewnością docenią braki stylizowane na antyk lub rustykalną komodę. Tego rodzaju meble są fabrycznie postarzane, więc sprawiają wrażenie mocno wysłużonych, o bogatej historii. Można rzecz jasna wybrać oryginalny mebel poddany renowacji, jednak ceny tychże bywają przytłaczające. 

Barek na kółkach

Alternatywą dla wolnostojących barków są barki na kółkach. Mają tę zaletę, że można je przenosić pomiędzy pomieszczeniami. Jeśli więc nigdy nie wiesz, gdzie skończy się impreza, barek na kółkach może być ciekawą opcją. Nieco bardziej przyziemnym plusem tego rozwiązania jest fakt, że możesz go ukryć np. garderobie, pomieszczeniu technicznym lub spiżarni. Można śmiało powiedzieć, że barek na kółkach to prawdziwy „zadaniowiec”.

Stojak na wino

Nie da się ukryć, że winie jest coś romantycznego. Nie bez powodu lampka dobrego wina musi pojawić się w każdej miłosnej komedii. Przejdźmy jednak do spraw nieco mniej romantycznych, czyli do sposobu ich przechowywania. Wino należy przechowywać w pozycji leżącej, aby miało cały czas kontakt z korkiem, dlatego warto zakupić specjalny stojak do wina. Pamiętaj jednak, że wino nie lubi zmiennych i wysokich temperatur, dlatego ulokuj stojak w chłodnym i zacienionym miejscu pokoju. Nie składuj wina w kuchni, gdzie temperatura zmienia się bardzo często.

W jakiej temperaturze przechowywać alkohol?

Alkohol nie lubi wysokiej temperatury. Nie bez powodu miłośnicy alkoholi do przechowywania wina lub whisky aranżują specjalne piwniczki. Jeżeli masz w swojej kolekcji wyjątkowo cenne trunki, przechowuj je w temperaturze ok. 10-14 stopni C, dzięki czemu zachowają pełnię aromatu. Taką temperaturę uzyskasz w chłodziarkach do alkoholi, które wbudowywane są w niektóre domowe barki. Podobną opcję mają często nowoczesne chłodziarki.

Jeśli jednak nie jesteś koneserem i zależy ci tylko na tym, by alkohol się nie zepsuł, możesz swobodnie przechowywać je np. w salonie. Zadbaj jedynie o to, aby na alkohol nie padały promienie słońca. Najlepiej też, by temperatura w pokoju nie przekraczała 20-21 stopni C. Jeśli w mieszkaniu masz 25 stopni C, wino schowaj w chłodniejszym miejscu.

Jak przechowywać otwarte alkohole?

Co zrobić z otwartą i napoczętą butelką alkoholu? Choć wielu nie wyobraża sobie takiego scenariusza, warto znać podstawowe procedury. Najłatwiej jest w przypadku wysokoprocentowych alkoholi, gdyż te wystarczy po prostu zakręcić i odłożyć do barku. Nieco więcej kłopotu przysporzy wino. Jeżeli zależy ci na zachowaniu pełni aromaty, samo zatkanie butelki korkiem nie wystarczy. Zamiast tego wykorzystaj pompkę próżniową do odessania powietrza z butelki, zatkaj szyjkę gumowym korkiem i schowaj wino do lodówki. Jeśli zaś chodzi o likiery, najlepiej nie przechowywać ich zbyt długo — mogą się zepsuć.

Przydatne gadżety do alkoholu

Jeżeli zależy ci na eleganckim podaniu alkoholu lub chcesz czymś zaskoczyć znajomych, wykorzystaj kilka akcesoriów. Przelej wino lub whisky do specjalnych karafek, które zaprezentują się na stole bardziej stylowo niż zwykłe butelki. Lubisz zimny alkohol? Podaj go w pojemnik na lód, który znajdziesz w zestawach barmańskich. Ciekawym gadżetem na większe imprezy jest też większy zasobnik na alkohol z kranikiem ułatwiającym nalewanie. To detale, które tworzą wyjątkowy klimat wieczoru.
A jeśli aktualnie nie sięgasz po procenty, mamy też coś dla ciebie. Zobacz 6 prostych przepisów na najlepsze drinki bezalkoholowe.

Autor: Szymon Sonik