Bezpieczna smycz i szelki dla najmniejszych piesków

Decydując się na posiadanie psa, należy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych akcesoriów. Jednymi z najważniejszych są smycz, szelki oraz obroża dla psa. W chwili, kiedy w naszym domu pojawi się pies, spacery staną się nieodłącznym elementem codziennego życia, należy więc zakupić niezbędne do tego akcesoria. Bez nich nie można wyprowadzić swojego pupila na spacer, by pobiegał czy załatwił swoje potrzeby fizjologiczne. Mając szczeniaka lub psa niewielkiej rasy, najlepiej odpowiednio dobrać smycz, obroże i szelki dla psa, tak aby zwierzę czuło się komfortowo. Źle dobrane szelki czy obroża mogą być dla psa niewygodne, a nawet mu szkodzić. Jak dokonać najlepszego wyboru?

Co wybrać — obroża czy szelki dla psa?

Przyszli właściciele małych psów często zastanawiają się, co będzie lepsze dla ich pupili — obroża czy szelki. Oba rozwiązania mają swoje zarówno mocne, jak i słabe strony. Obroża może być niebezpieczna dla delikatnej szyi małego psa w razie niespodziewanego gwałtownego pociągnięcia za smycz. W przypadku szelek zdarza się, że deformują one klatkę piersiową małych psów i są przyczyną skrzywienia kręgosłupa.

Najważniejsze, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze, to odpowiednie dobranie szelek lub obroży do konkretnego psa. Zbyt ciasna obroża czy szelki mogą powodować nieprzyjemne skutki uboczne, jednak jeśli zostaną dobrze dobrane, nie stanowią zagrożenia. Szelki dla szczeniaka większych ras należy dobierać podobnie jak dla psów małych ras, jeśli odpowiada on wielkością dorosłym psom małych ras.

Ważne jest regularne sprawdzanie, czy szelki lub obroża nadal pasują. Szczeniaki rosną bardzo szybko i należy się liczyć z tym, że za jakiś czas trzeba będzie wymienić szelki lub obrożę na większe.

Jeszcze jedną bardzo ważną rzeczą, którą trzeba mieć na uwadze, dokonując wyboru, jest świadomość, że to właściciel prowadzi swojego pupila i panuje nad nim, a nie obroża czy też szelki dla psa.

Ciągnący, niezdyscyplinowany mały pies, który nie potrafi chodzić na luźnej smyczy, może mieć problemy z noszeniem obroży — będzie go ona dusić i może nawet powodować uszkodzenia krtani. Jednak nie jest to wina samej obroży, a tego, że pies nie potrafi z nią spacerować. Podobne przypadki dotyczą też szelek — często mówi się, że pies przestawiony z obroży na szelki zaczyna mocno ciągnąć podczas wyprowadzania.

Dobrze jest na samym początku nie uprzedzać się do żadnego z akcesoriów, lecz najpierw je wypróbować. Obroża czy szelki dla szczeniaka są zupełną nowością i zwierzę musi mieć czas, żeby nauczyć się z nimi poruszać. Zanim więc odrzucimy którąkolwiek z opcji, warto bliżej zapoznać się z jedną oraz drugą i dopiero po dłuższym czasie użytkowania ocenić, czy nasz pies którejś z nich wyjątkowo nie lubi, i wybrać to, co będzie dla niego najlepsze.

W tym czasie warto także ocenić, czy pies dobrze radzi sobie z samym wyprowadzaniem, oraz poćwiczyć spacerowanie na luźnej smyczy. W przypadku młodych psów należy zawsze zaopatrzyć się i w obrożę, i w szelki dla szczeniaka. Nie znając psa, ciężko jest zdecydować, co będzie lepsze, a po wypróbowaniu wybór stanie się prosty.

Obroża ma swoje zalety i wady. Niewątpliwym plusem jest to, że pozwala na większa kontrolę nad psem. Będzie bardziej odpowiednia w przypadku małych psów ze skłonnością do agresji lub po prostu dużym temperamentem. Minusem jest to, że zbyt ciasna może dusić psa, a zbyt luźna sprawi, że zwierzę się z niej łatwo uwolni. Dlatego tak ważne jest bardzo dokładne dobranie pasującego rozmiaru obroży.


Jeśli chodzi o szelki dla psa, to ich niewątpliwym plusem jest możliwość gwałtownego zatrzymania zwierzęcia w niebezpiecznej sytuacji. Jeśli pies jest w szelkach, to jedno gwałtowne pociągnięcie nie powinno mu zaszkodzić. W przypadku ataku ze strony innego psa lub innego zagrożenia bez problemu można chwycić psa za szelki i podnieść.

Podobnie jak przy obroży istnieje ryzyko deformacji klatki piersiowej psa w przypadku zbyt ciasnych szelek lub przypadkowego uwolnienia z nich podczas spaceru, jeśli są zbyt duże. Dobrze dobrane szelki nie stanowią żadnego zagrożenia.

Kiedy dobieramy szelki lub obrożę dla psa, musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich rozmiar oraz to, z czego są wykonane. Ciała małych psów są bardzo delikatne, więc wybierając akcesoria dla nich, najlepiej szukajmy obroży lub szelek wykonanych z delikatnej wąskiej tasiemki, lekkich, bez wewnętrznych szwów czy ostrych krawędzi i z jak najmniejszą liczbą klamer, zapięć i niekomfortowo zamocowanych ozdób.

Źle dobrane szelki mogłyby podrażniać skórę psa, tworzyć kołtuny w jego długiej sierści lub obcierać skórę. Warto wybierać te z taśmy bawełnianej, podszyte polarem lub miękkim filcem, szczególnie kiedy wybieramy szelki dla szczeniaka.

Na poszukiwanie obroży i szelek wybieramy się po dokładnym zmierzeniu psa. Najważniejsze miary jakie trzeba zdjąć z psa to: obwód klatki piersiowej, obwód szyi, długość od nasady ogona do szyi, a także obwód głowy (bywa przydatny podczas kupowania szelek zakładanych przez głowę).

Znajomość tych wymiarów pomoże w dobraniu pasujących szelek lub obroży. Jeśli tylko jest taka możliwość, warto kupić lub chociaż przymierzyć je stacjonarnie. Zabranie psa do sklepu i przymiarki na miejscu pozwolą najlepiej dobrać odpowiedni rozmiar.

Wybór najlepszej smyczy

Dwoma najpopularniejszymi rodzajami smyczy są smycz tradycyjna (określonej długości, zrobiona najczęściej ze sznurka lub skórzana) lub smycz flexi, zwana też automatyczną, z której wysuwa się i chowa cienka linka lub pasek. Smycz tradycyjna przyda się każdemu opiekunowi psa — pozwala na większą kontrolę nad zwierzęciem podczas spacerów oraz wspomaga chodzenie na luźnej smyczy.

W przypadku gdy rozważamy zakup smyczy automatycznej, należy przede wszystkim ocenić temperament i problemy swojego psa — psy zbyt pobudliwe, skore do zabawy, mające problemy z posłuszeństwem podczas spacerów, szarpiące smycz nie powinny chodzić na smyczy flexi. Do jej rozwinięcia pies musi używać siły i utrwala sobie nawyk ciągnięcia podczas spacerów. Sprawdzi się ona za to przy spokojnych i zrównoważonych małych psach jako świetna alternatywa dla tradycyjnej smyczy — smycz automatyczna daje psu więcej swobody i jest zwykle dużo dłuższa niż jej tradycyjna wersja.

W przypadku gdy chcemy wyprowadzać szczeniaka, lepsza będzie smycz tradycyjna niż smycz flexi. Podczas nauki pies musi przede wszystkim zacząć chodzić na luźnej smyczy i nie ciągnąć, co jest niemożliwe przy smyczy automatycznej. Smycz flexi można wprowadzić, kiedy zwierzę podrośnie i będzie potrafiło korzystać ze smyczy tradycyjnej. Jednak aby nie zapomniało, jak to jest chodzić przy nodze i na luźnej smyczy, warto korzystać z obu smyczy wymiennie.

Są osoby, którym smycz flexi czy tradycyjna nie wystarczają, i podczas spacerów używają smyczy ringowej zwanej ringówką. To bardzo cieniutka smycz połączona z obrożą, wygląda jak jeden kawałek sznurka z kółeczkiem do przewleczenia i pętlą do trzymania. Ringówka podczas spacerów bywa niebezpieczna, w przypadku kiedy pies ciągnie — może zaciskać się za mocno na delikatnej szyi małego psa. Smycz ringowa jest polecana na wystawy, nie jako smycz codzienna. Nie poleca się jej w przypadku zbyt energicznych lub zbyt pobudzonych psów.