Data modyfikacji:

Bezpieczne zakupy. Na co zwracać uwagę, żeby nie dać się oszukać w sieci?

Według ostatniego raportu „E-commerce w Polsce 2020. Gemius dla e-Commerce Polska” ponad połowa internautów deklaruje, że kupuje online. Jeżeli jesteś w tej grupie, koniecznie sprawdź, na co uważać podczas zakupów internetowych i jak nie dać się oszukać. Mamy dla ciebie kilka przydatnych wskazówek. Zobacz, jak zweryfikować sprzedawcę, na jakie sztuczki nie dać się nabrać i jak bezpiecznie płacić w Internecie (np. BLIKIEM).

zakupy online

Dobre nawyki podczas zakupów online?

W ostatnich tygodniach – ze względu na epidemię koronawirusa – popularność zakupów internetowych jeszcze wzrosła. Coraz więcej Polaków korzysta z płatności internetowych i mobilnych, takich jak BLIK. Dlaczego tak chętnie korzystamy z tej opcji? Zakupy przez Internet to przede wszystkim wygoda. Wszystkie niezbędne produkty kupisz o dowolnej porze dnia i w dowolnym miejscu. Dodatkowo oszczędzasz czas potrzebny na drogę do sklepu czy stanie w kolejce. I w końcu oszczędzasz pieniądze – przez Internet szybko sprawdzisz i porównasz ceny danego produktu w różnych sklepach.

Aby jednak w pełni cieszyć się możliwościami, jakie dają nam zakupy internetowe, powinniśmy przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Zobacz, o czym pamiętać podczas zakupów online.

  1. Sprawdź poprawność adresu strony internetowej
  2. Zweryfikuj dane sprzedawcy
  3. Poszukaj regulaminu sklepu
  4. Poszukaj opinii o sprzedawcy
  5. Nie daj się nabrać na bardzo niskie ceny
  6. Sprawdź opcje dostawy
  7. Zachowaj czujność przy płatnościach
  8. Nie otwieraj podejrzanych załączników

Sprawdź poprawność adresu strony internetowej

Pierwszym etapem bezpiecznych zakupów jest weryfikowanie stron internetowych, z których korzystamy. Częsty scenariusz podczas wchodzenia na stronę internetową to wpisywanie pierwszych liter w pole wyszukiwania naszej przeglądarki i sugerowanie się wyświetlanymi podpowiedziami. Kto z nas bowiem pamięta dokładny adres www? Taka metoda jest oczywiście wygodna, ale może mieć nieprzyjemne konsekwencje.

Korzystamy w ten sposób z Internetu tak często, że niestety tracimy czujność i wchodzimy na pierwszą proponowaną stronę bez żadnej weryfikacji adresu. Co złego może się wydarzyć?

Powiedzmy, że chcesz kupić laptop na prezent i skorzystać z oferty sklepu, w którym zamówiłeś swój model i byłeś zadowolony z zakupu. Nie pamiętasz wprawdzie dokładnego adresu, ale kojarzysz, że w nazwie strony była fraza „polecane laptopy”. Wpisujesz więc frazę w pole wyszukiwania i klikasz w jedną z wyświetlonych podpowiedzi. Tak jak poprzednio wybierasz interesujący cię model, uzupełniasz wszystkie dane i płacisz.

Mijają tygodnie, a towar dalej do ciebie nie przyszedł. Prawdopodobnie padłeś ofiarą prostego oszustwa. Jakiego? Prawidłowy adres strony internetowej, na której kupiłeś swój laptop, to przykładowo polecane-laptopy.pl. Ty natomiast nie sprawdziłeś adresu i wszedłeś na stronę polecane-laptopy.org, która podszywa się pod faktyczny sklep. Tym samym przelałeś pieniądze sprzedawcy, który nie istnieje.

Pamiętaj, aby zawsze weryfikować adres strony internetowej, na którą wchodzisz. Poza fałszywym „kupnem” możesz także narazić się na wirusy czy szpiegowskie oprogramowanie, które wykradnie wrażliwe dane.

Zweryfikuj dane sprzedawcy

Ta metoda także mogłaby cię uchronić przed niefortunnym zakupem opisanym wyżej. Jeżeli na stronie nie możesz znaleźć żadnych danych kontaktowych, to nie korzystaj z oferty, choćby nie wiem, jak była atrakcyjna. W przypadku niedostarczenia przesyłki czy otrzymania wadliwego towaru nie masz bowiem możliwości kontaktu ze sprzedawcą. Zanim cokolwiek kupisz na stronie, poszukaj danych kontaktowych, takich jak adres fizyczny, numer telefonu i adres mailowy. Sprawdź, czy to prawdziwe dane i czy kontakt jest możłiwy.

Dobrą praktyką przy pierwszym korzystaniu z oferty danego sklepu jest weryfikacja firmy przez wyszukiwarkę NIP. W tym celu wejdź na darmową stronę Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Po wpisaniu numeru NIP wyświetlą się podstawowe informacje o firmie, w tym dane kontaktowe. Następnie sprawdź, czy podany adres jest identyczny z tym wskazanym na stronie internetowej sprzedawcy.

Poszukaj regulaminu sklepu

Niestety, ale często mamy w zwyczaju nie czytać warunków licencji czy korzystania ze strony bądź oprogramowania. W wypadku zakupów online ignorujemy więc regulamin sklepu. Tymczasem jest to kolejny sposób na bezpieczne zakupy internetowe. Jeżeli jesteś na stronie po raz pierwszy, koniecznie sprawdź, czy sprzedawca zadbał o to, aby zamieścić regulamin, a potem go przeczytaj lub chociaż pobieżnie prześledź wzrokiem. Uchronisz się w ten sposób przed przykrą niespodzianką. Brak regulaminu dotyczącego np. reklamacji powinien wzbudzić twoje podejrzenia.

Poszukaj opinii o sprzedawcy

Jak zwiększyć prawdopodobieństwo bezpiecznych i udanych zakupów? Prostą i szybką metodą jest poszukanie opinii innych klientów. Liczne pozytywne oceny na pewno zachęcą cię do zakupu. Zwróć jednak uwagę, czy takie opinie różnią się od siebie i czy były zamieszczane w dłuższym okresie. Kilkadziesiąt identycznych opinii z kilku dni powinno wzbudzać podejrzenia.

Brak opinii oczywiście nie oznacza automatycznie nieuczciwego sprzedawcy – może to być dopiero nowy sklep, który próbuje się przebić w świadomości klientów. Dlatego skorzystaj także z pozostałych wskazanych przez nas dobrych praktyk.

Nie daj się nabrać na bardzo niskie ceny

Niskie ceny często przyciągają klientów, a wielu z nas podczas zakupów sugeruje się właśnie poniesionymi kosztami. W rzeczywistości jednak przy bardzo niskich cenach powinna nam się zapalić lampka ostrzegawcza. Dlaczego?

Przyjrzyjmy się takiemu scenariuszowi. Chcesz kupić smartfon i po zapoznaniu się z opiniami innych użytkowników zdecydowałeś się na konkretny model, który niedawno debiutował na rynku. Pora więc na znalezienie najlepszej oferty. A najlepsza oferta wcale nie równa się najtańsza.

Wymarzony przez ciebie popularny model telefonu na większości stron kosztuje 3000 złotych. Udało ci się jednak trafić na ofertę za 2000 złotych, więc finalizujesz kupno, by już niedługo cieszyć się nowym nabytkiem. Może się okazać, że wcale nie kupiłeś tanio nowego telefonu, tylko… kota w worku. Prawdopodobnym zakończeniem tej historii jest nieotrzymanie towaru lub otrzymanie towaru uszkodzonego.

Podczas bezpiecznych zakupów online weryfikuj zawsze cenę produktu na kilku stronach, a do wszystkich superniskich cen, zwłaszcza nowych produktów, podchodź sceptycznie.

Sprawdź opcje dostawy

Innym dobrym nawykiem jest sprawdzenie, zanim zapłacisz za towar, jakie opcje dostawy masz do wyboru, w tym przewidywany czas dostawy. Metoda ta przydaje się zwłaszcza podczas gorących okresów zakupowych, takich jak Boże Narodzenie. Jeżeli nie chcesz się niemile zaskoczyć, poszukaj informacji o możliwych opóźnieniach w wysyłce.

Zachowaj czujność przy płatnościach

To bardzo istotny krok na drodze do bezpiecznych zakupów. Pierwszym etapem jest sprawdzenie dostępnych opcji płatności. Jeżeli wybrana strona współpracuje z integratorem płatności, to bardzo dobry znak. Obecność tylko jednej opcji – przelewu – powinna cię zastanowić.

Jaką metodę płatności wybrać? Możesz skorzystać z płatności przy odbiorze, przelewem, BLIKIEM czy kartą. Coraz większą popularność zyskuje BLIK. Jakie są zalety tej metody? BLIK jest nie tylko niezwykle wygodny – cały proces możesz wykonać na telefonie – ale też bezpieczny. Do skorzystania z tej opcji konieczna jest weryfikacja banku – najpierw przez logowanie na stronie lub aplikacji mobilnej, a potem przez sześciocyfrowy kod, który jest ważny tylko dwie minuty. Płatność kodem potwierdzasz w aplikacji banku, np. przez odcisk palca. Co ważne, nie pozostawiasz w sieci żadnych danych płatniczych, które ktoś mógłby przechwycić.

O czym jeszcze pamiętać podczas transakcji internetowych? Oto kilka wskazówek, z którymi zrobisz bezpieczne zakupy online:

  • Po pierwsze, nigdy nie korzystaj z publicznego WiFi! Sieci tego typu są darmowe, ale nie mają dobrych zabezpieczeń. To prosta droga do zainstalowania złośliwego czy szpiegującego oprogramowania.
  • Po drugie, zawsze wchodź na stronę banku przez sieć zabezpieczoną hasłem. Jeżeli korzystasz z domowego routera, koniecznie zabezpiecz sieć mocnym hasłem. Jak wybrać takie hasło? Kieruj się czterema prostymi zasadami: długość hasła minimum 12 znaków, małe i duże litery nieukładające się w słowa, cyfry, symbole. Pod żadnym pozorem nie stosuj w hasłach swojego imienia, adresu czy daty urodzenia.
  • Po trzecie, sprawdź certyfikat https (tzw. kłódeczka). Po wejściu na stronę banku powinien się wyświetlić komunikat o zabezpieczonej stronie, który symbolizuje właśnie kłódka. Dzięki temu nie narazisz się na przekierowanie na stronę internetową podszywającą się pod stronę twojego banku, a tym samym nie przekażesz swoich danych logowania.
  • Po czwarte, nigdy nie zapisuj danych. Pod żadnym pozorem nie korzystaj z opcji zapamiętywania numeru karty.
  • Po piąte, zawsze weryfikuj dane transakcji. Zanim potwierdzisz przelew w aplikacji lub na stronie banku, sprawdź, czy zgadzają się dane adresata i kwota przelewu.
  • Po szóste, nie wpisuj loginu i hasła do banku poza stroną banku.

Nie otwieraj podejrzanych załączników

Podczas zakupów online masz do wyboru dwie opcje: zakupy z rejestracją na stronie sprzedawcy lub bez rejestracji. Jeżeli wybierzesz pierwszą opcję, to po wypełnieniu formularza na podany przez ciebie adres mailowy przychodzi mail z linkiem, pod którym potwierdzisz aktywację konta. W treści maila widoczne jest wprowadzone przez ciebie hasło? Nigdy nie wchodź w taki link. Gdy na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się w porządku, kliknij w link, a po jego otwarciu sprawdź, czy na pewno nie zostałeś przekierowany na inną stronę. Podobnie postępuj po otrzymaniu potwierdzenia zakupów i faktury.

Zakupy przez Internet są bardzo wygodne. Nie zapominaj jednak o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Stosuj się do wymienionych porad, aby cieszyć się udanymi i bezpiecznymi zakupami.

Autorka: Izabela Wasztyl

Artykuł powstał przy współpracy z Partnerem