Data modyfikacji:

Bokserki czy slipy - co wybrać?

O męskiej bieliźnie nie mówi się zbyt często. Dla wielu to mało ważny temat, zwłaszcza że dominacja obcisłych bokserek jest nad wyraz widoczna. Tymczasem rodzaj i jakość bielizny to podstawa. Nie chodzi bowiem tylko o modę czy pewność siebie, a o zdrowie. Bokserki vs. slipy — jaki rodzaj męskiej bielizny jest zdrowszy?
bokserki czy slipy

Bokserki czy slipy — co wybrać?

Już pierwszy rzut oka na męskie czasopisma da odpowiedź na to pytanie. W dzisiejszych czasach obcisłe bokserki są niemal wzorcem męskich majtek i trudno wyobrazić sobie powrotu mocno wykrojonych slipek. Te przywołują już na myśl modę lat 80-tych i są dziś obiektem kpin. Czy są więc jakiekolwiek argumenty za tym, by je nosić?
Przede wszystkim należy podkreślić, że współczesne slipy nie muszą wyglądać żałośnie. Modne modele mają odświeżony krój, co poznasz po nieco przedłużonych nogawkach.

W dalszym ciągu są one krótsze niż w przypadku bokserek, jednak nie odsłaniają już całych bioder i pośladków. Takie slipy nadadzą się doskonale m.in. do garnituru, stroju sportowego lub do obcisłych spodni, gdyż nie rolują się tak jak bokserki. Bielizna treningowa - sprawdź jaką warto wybrać.

Nie da się jednak ukryć, że bokserki w dalszym ciągu wyglądają znacznie lepiej. Dopasowane bokserki męskie podkreślają muskulaturę ud i pośladków oraz poprawiają optycznie sylwetkę.

Szczególnie popularne są fasony z szeroką gumką, często zdobioną logiem producenta. Oprócz walorów estetycznych, ma to także funkcje praktyczne. Szeroka taśma nie uciska podbrzusza tak mocno, jak zwykła gumka bieliźniana.

Bokserki vs. slipy — które zdrowsze?

Choć wygląd bielizny w dużej mierze wpływa na samopoczucie, pewność siebie oraz komfort psychiczny (tak, u mężczyzny również), trzeba wziąć pod uwagę kolejny aspekt — zdrowotny. W badaniach opublikowanych w czasopiśmie „Human Reproduction” naukowcy wykazali, że mężczyźni noszący luźne bokserki mają o ok. 25% większe stężenie plemników w spermie, porównując do grup noszących slipy i obcisłe bokserki.
W badaniu wzięło udział 656 mężczyzn leczących bezpłodność. Przedmiotem badań było zarówno stężenie spermy, jak i poziom hormonów w surowicy.

Zauważono, że u mężczyzn noszących obcisłą bieliznę poziom gonadotropin oraz folikulotropiny jest wyższy, co może być reakcją obronną organizmu, dążącą do zwiększenia spermatogenezy.

Warto jednak podkreślić, że wyższa liczba żywych plemników nie musi być wyznacznikiem płodności. Dodatkowo wpływ na jakość spermy ma nie tylko bielizna, ale też wiele innych czynników, m.in. dieta, aktywność fizyczna, gorące kąpiele, palenie papierosów czy otyłość.

Jaka męska bielizna jest najzdrowsza?

Choć w porównaniu „bokserki czy slipy” skupiamy się głównie na kroju, wcale nie jest on najważniejszy. Dużo większe znaczenie ma to, czy majtki są obcisłe. Zbyt ciasna bielizna wpływa negatywnie na spermatogenezę i to w dwojaki sposób.

Po pierwsze, może przyczyniać się do podwyższenia temperatury moszny, co obniża jakość nasienia (mniejsze stężenie żywych plemników).

Po drugie, degenerujący jest także sam ucisk slipek lub bokserek. Może on wywoływać kłopoty nie tylko z płodnością, ale też z oddawaniem moczu lub erekcją.

Biorąc pod uwagę te wyznaczniki, można dojść do wniosku, że najzdrowszym typem bielizny dla mężczyzn są luźne bokserki wykonane z bawełny lub bambusa. Są przewiewne, nie uciskają i nie podnoszą temperatury jąder. Mają jednak wady.

Nie przytrzymują „męskości” na miejscu i mogą wywoływać otarcia. Dobrym kompromisem będzie więc wybór dopasowanych, ale nie uciskających bokserek.

Autor: Szymon Sonik