Data modyfikacji:

Brita czy Dafi? Który dzbanek i butelkę filtrującą wybrać?

Filtrowanie wody kranowej to sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, a także przysłużenie się środowisku. Dzięki dzbankom i butelkom filtrującym zużywamy mniej plastiku niż w przypadku korzystania z wody butelkowanej. Szacuje się, że osoba wypijająca 2 l czystej wody dziennie, zużywa aż 40 plastikowych półtoralitrowych butelek w ciągu miesiąca, co przekłada się na koszt około 80 zł. Właśnie z tego powodu butelki oraz dzbanki filtrujące zyskały tak dużą popularność. Chcesz kupić dzbanek filtrujący do swojego domu, ale nie wiesz, jaki będzie najlepszy? Oto porównanie dwóch wiodących producentów dzbanków, filtrów oraz butelek. Poniżej odpowiemy na pytanie, która z firm lepiej odpowiada na potrzeby konsumentów – Brita czy Dafi?
brita czy dafi

Brita vs Dafi. Dzbanek filtrujący Dafi

Porównanie Brita czy Dafi rozpocznijmy od przedstawienia oferty dzbanków filtrujących. Dafi to polska firma zajmująca się produkcją dzbanków i butelek filtrujących, a także filtrów przeznaczonych do wody kranowej. Dzbanek filtrujący Dafi cieszy się sporą popularnością. Jest on przede wszystkim ogólnodostępny. Dzbanek możemy kupić zarówno w stacjonarnych sklepach z AGD czy niektórych marketach spożywczych, jak i online.
Dafi oferuje kilka modeli dzbanków filtrujących: są to m.in. Astra, Start, Omega czy Crystal. Ten ostatni to model szklany, pozostałe zaś są plastikowe. Dzbanki możemy kupić pojedynczo, w zestawach z filtrami, bidonem czy butelką filtrującą. Ceny wahają się od 13 zł za pojedynczy dzbanek Start do 100 zł za pojedynczy dzbanek Crystal. 
Dzbanek filtrujący Dafi z serii Start posiada manualny kalendarz do odmierzania czasu do następnej wymiany filtra (należy zrobić to co 30 dni) na górnej przykrywce. Natomiast droższe modele, np. z serii Crystal, są wyposażone w czytelny wyświetlacz LED. Która forma jest lepsza? Tutaj wybór zależy od indywidualnych prefencji.
Jak napełłnić dzbanek Dafi? Dzbanek posiada w pokrywce specjalny otwór, przez który należy nalać wodę. Trzeba robić to stosunkowo powoli i ostrożnie, ponieważ woda lubi wylewać się na boki, a zamontowane sitko ma ograniczoną przepustowość. Należy także odczekać, aż cała woda spłynie do dolnego pojemnika. Wtedy zyskujemy pewność, że pijemy w pełni przefiltrowaną wodę.
Zaletą dzbanka Dafi jest możliwość mycia go w zmywarce. Również koszty eksploatacji nie są wysokie - filtry to koszt około 10–12 zł za sztukę, a wystarczają na 30 dni lub 200 l przefiltrowanej wody. Dodatkowo dzbanek oczyszcza wodę dość szybko – 1 l wody filtruje przez około 3 minuty. 

Dzbanek filtrujący Brita czy Dafi?

Brita to niemiecka firma, która stanowi silną konkurencję dla naszego rodzimego przedsiębiorstwa. W swojej ofercie również posiada dzbanki filtrujące. Ich cena jest jednak nieco wyższa. Dzbanki Brita kosztują od 50 zł do ponad 100 zł.
Dzbanki Brita wyposażone są w filtry węglowe. W ich przypadku producent zapewnia, że jeden filtr wystarcza na 4 tygodnie użytkowania, czyli dwa dni mniej niż w przypadku Dafi. Filtry Brita są też nieco droższe – kosztują około 15–20 zł za sztukę. 
Zaletą dzbanka Brita jest ledowy wyświetlacz, który odmierza dni do kolejnej wymiany filtra. Dzbanek posiada zamykany otwór w pokrywie, który pozwala na szybkie napełnienie naczynia. Dzięki zamykanej klapce woda jest chroniona przed zanieczyszczeniami.
Dzbanek Brita nieco dłużej filtruje wodę – 1 l wody przepływa przez filtr przez około 4 minuty. Wynika to z nieco innej budowy samych dzbanków, jak i filtra. Czy dłuższy czas filtracji oznacza, że woda jest czystsza? W domowych warunkach jest to bardzo trudne do stwierdzenia. Produkty firmy Brita również można zmywać w zmywarce – oczywiście z wyłączeniem pokrywki. 

Butelka filtrująca Dafi czy Brita?

Obie firmy posiadają w swojej ofercie butelki filtrujące. Butelka Dafi ma nieco bardziej obły kształt i widoczny filtr węglowy wewnątrz. Zarówno filtry, jak i ustniki występują w różnych kolorach, zatem mogą stanowić ciekawy element ozdobny.
Butelki Dafi wykonane są z plastiku lub Tritanu. Modele plastikowe są lżejsze. Natomiast butelki z Tritanu charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością. W ich wypadku nie dojdzie do żadnych odkształceń. Użytkownicy mogą więc wybrać, która forma bardziej im odpowiada.
Standardowa butelka Dafi ma też stosunkowo małą pojemność – 0,5 l, ale obecnie można dostać również butelkę o pojemności 0,7 l, a także 0,3 l. Ta ostatnia szczególnie dobrze sprawdzi się jako gadżet dla dzieci. Filtry należy wymieniać co 30 dni – kolejne sprzedawane są w dwupaku.
Butelka Brita działa na podobnej zasadzie, co butelka Dafi. Również wyposażona jest w filtr węglowy – tym razem w postaci dysku. Filtr umieszczony jest w nakrętce butelki. Jego żywotność również wynosi 30 dni. 
Butelka Brita została stworzona z wytrzymałego i twardego plastiku, przez co ścianki się nie odkształcają, a woda swobodnie przepływa przez filtr. Swoim wyglądem przypomina klasyczny bidon.
Brita kosztuje około 35–40 zł za butelkę plus dysk filtrujący. Kolejne dyski sprzedawane są w komplecie po trzy sztuki i również kosztują około 35–40 zł. 

Brita czy Dafi? Podsumowanie

Produkty Brita, jak i Dafi podobnie spełniają swoją rolę. Wybór więc zależy od indywidualnych preferencji, a także dostępnego budżetu.
Zdjęcie: Envato Elements
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.