Data publikacji:

Canon czy Nikon? Przegląd aparatów fotograficznych 

Canon czy Nikon? Debata na temat tego, który z producentów aparatów fotograficznych jest lepszym wyborem. Postanowiliśmy się przyjrzeć ofercie obu producentów i odpowiedzieć na pytanie, którą markę powinieneś wybrać. Wynik może cię zaskoczyć! 
canon czy nikon

Canon czy Nikon – jaką markę aparatów wybrać? 

Debata na temat wyboru aparatu Canona lub Nikona przypomina trochę odwieczne porównywanie telefonów Apple i Samsunga. W takiej debacie nigdy nie ma uniwersalnej odpowiedzi, która pozwoliłaby opowiedzieć się po danej stronie. Każdy użytkownik ma swoje indywidualne preferencje, na których podstawie dokonuje wyboru. Najczęściej fotografowie dokonują wyboru w oparciu o poniższe kryteria.

Ergonomia/obsługa aparatu 

Ergonomia aparatu w dużej mierze zależy od konkretnego modelu, ale budowa aparatów Nikon i Canon jest na tyle charakterystyczna, że łatwo je od siebie odróżnić. Aparaty Canona bardzo dobrze leżą w dłoniach, przez co można robić zdjęcia przez wiele godzin bez uczucia zmęczenia nadgarstka. Szczególnie dotyczy to nowych bezlusterkowców, które zostały znacząco odchudzone. W przypadku Nikona ergonomia również jest bardzo dobra. Uchwyt w tych aparatach wydaje się być trochę większy, dlatego trzymając ten aparat w ręku, masz wrażenie, że jest on idealnie dopasowany do dłoni. 
W lustrzankach i bezlusterkowcach obu producentów mamy czytelny interfejs i całkiem sporą liczbę przycisków funkcyjnych wraz z pokrętłami. W Canonie i Nikonie poszczególne pokrętła do ustawień ekspozycji są przypisane do innych przycisków, jednak wszystko jest kwestią przyzwyczajenia i indywidualnych ustawień. Aparaty Nikona i Canona są wygodne i proste w obsłudze, dlatego na tym polu nie możemy wyróżnić żadnego z nich. 

Dostępność obiektywów aparatów Canon czy Nikon

To kluczowy aspekt, który często wpływa na to, czy użytkownik zdecyduje się na dany model aparatu. Duża liczba obiektywów sprawia, że będziesz w stanie dobrać odpowiednie szkło do danego rodzaju fotografii, jaką się zajmujesz. W przypadku Canona mamy obiektywy z mocowaniem EF, które zostały zaprojektowane z myślą o lustrzankach. Wybór jest ogromny i tak naprawdę to mocowanie oferuje szkła do praktycznie każdego typu zdjęć. Warto dodać, że do aparatów z matrycą APS-C przygotowano mocowanie EF-S. Tanie bezlusterkowce mają z kolei mocowanie EF-M. 
Od momentu wprowadzenia bezlusterkowców, Canon zdecydował się na zastosowanie zupełnie nowego mocowania RF. Tym samym obiektywy EF przestały być kompatybilne, ale na całe szczęście jest na to rozwiązanie. Wystarczy skorzystać z dedykowanej przejściówki. 
lustrzanka canon czy nikon
W przypadku Nikona sytuacja jest bardzo podobna. Do lustrzanek cyfrowych mamy obiektywy z mocowaniem Nikon F. Wersje z cichym silnikiem autofokusa mają oznaczenie AF-S. Szkła przeznaczone do aparatów z matrycą APS-C mają dodatkowe oznaczenie DX. Tutaj również mamy duży wybór, jeśli chodzi o różne rodzaje obiektywów.
Nikon po premierze swoich bezlusterkowców również zdecydował się na wprowadzenie nowego mocowania Nikon Z. Obiektywy charakteryzują się świetną jakością wykonania, solidną optyką oraz szybkim autofokusem. Wybór nie jest może ogromny, jednak każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Dobra wiadomość jest taka, że w sklepach jest dostępna przejściówka na obiektywy z mocowania Nikon F na system Nikon Z. 
Pod względem oferty obiektywów również musimy zarządzić remis. Zarówno Canon, jak i Nikon mają rewelacyjne szkła, które zapewnią znakomite zdjęcia. W segmencie amatorskim także znajdziemy całkiem niezłe propozycje. W tym miejscu możemy zaznaczyć, że do Nikona i Canona jest sporo obiektywów od firm trzecich, takich jak Tamron czy Sigma. Problem jest jedynie z mocowaniem RF Canona, którego patent jest ściśle strzeżony przez producenta i fotografowie nie mają zbyt wielu opcji na kupienie obiektywów RF od Sigmy czy Tamrona. Jednak korzystając z przejściówki, można znaleźć wiele ciekawych wersji z mocowaniem EF. 

Porównanie cen aparatów Canon vs Nikon 

Teraz przyszedł czas, aby bliżej przyjrzeć się ofercie poszczególnych aparatów obu producentów. W tym zestawieniu sprawdzamy każdy segment – od amatorskiego po profesjonalny. Dzięki temu będziesz mógł ocenić, które propozycje są dla Ciebie lepszym wyborem. W tym porównaniu skupimy się na bezlusterkowcach, które aktualnie cieszą się największą popularnością. Canon i Nikon skupili się na tego typu aparatach. 

Aparaty profesjonalne 

W segmencie aparatów profesjonalnych mamy Canona R3, który jest jednym z najlepszych bezlusterkowców na rynku. Imponująca prędkość zdjęć seryjnych 30 kl./s, autofokus sterowany wzrokiem, a także 8-stopniowa stabilizacja obrazu to główne zalety tego modelu. Dodajmy, że aparat korzysta z matrycy o rozdzielczości 24,2 Mpix. 
W ofercie Nikona znajduje się model Z9, który również imponuje specyfikacją. Matryca o rozdzielczości 45,7 Mpix, a także szybki procesor EXPEED 7 otwierają przed fotografem zupełnie nowe możliwości. Autofokus wraz z nowymi algorytmami sztucznej inteligencji rozpoznaje oko i ustawia na nim ostrość. Dla bardzo wymagających fotografów jest to doskonały wybór. 
canon vs nikon
W segmencie aparatów profesjonalnych Canon ma jeszcze modele R5 oraz R6 Mark II. Te aparaty charakteryzują się możliwością nagrywania filmów w rozdzielczości 6K lub 8K. Autofokus działa wyśmienicie, a same aparaty są wprost stworzone do pracy w trudnych warunkach. 
Nikon ma z kolei bardzo dobry model Z7 II oraz odrobinę tańszy Z6 II. Te aparaty także nie zawodzą, jeśli chodzi o autofokus, a także pracę w trudnych warunkach. Ich mocną stroną jest praca na wysokich czułościach bez obawy o utratę jakości. 

Aparaty półprofesjonalne i amatorskie

Dla ambitnych amatorów i osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z profesjonalną fotografią, Canon przygotował pełnoklatkowy model RP. Ten aparat oferuje doskonały stosunek jakości do ceny. Jakość obrazu jest bardzo dobra, co w połączeniu z dobrym obiektywem zapewni świetne rezultaty. 
Konkurencją dla tego modelu jest Nikon Z5, który jest trochę droższy. Jednak przewagą tego aparatu jest możliwość kręcenia filmów w 4K, a także dopracowany wizjer elektroniczny. Wbudowany 5-osiowy system stabilizacji obrazu umożliwia wykonywanie zdjęć na dłuższych czasach otwarcia migawki. Poręczny i funkcjonalny – tak w dużym skrócie można opisać Nikona Z5. 
Canon w segmencie aparatów profesjonalnych ma jeszcze trzy nowe modele z mniejszą matrycą APS-C. Mowa o Canonie R50, R8 oraz R10. Wszystkie trzy modele łączy kompaktowa obudowa, odchylany ekran, a także autofokus znany z droższych odpowiedników. 
Nikon ma natomiast modele Z30 i Z50, które również wykorzystują matrycę APS-C. To bardzo dobre aparaty dla początkujących i średnio zaawansowanych. Warto dodać, że aparaty mają możliwość nagrywania w 4K, a także wykonywania szybkich zdjęć seryjnych. To wszystko schowane jest w bardzo małej obudowie. 
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.