Data publikacji:

Jaki ceramiczny nawilżacz powietrza wybrać? Przegląd ceramicznych nawilżaczy powietrza

To niewielki pojemnik, który wiesza się na grzejniku. Czy ceramiczny nawilżacz powietrza skutecznie podniesie poziom nawilżenia powietrza w pomieszczeniu, czy raczej jest to tylko gadżet? Jaki ceramiczny nawilżacz powietrza wybrać? Wpadaj do nas na przegląd ceramicznych nawilżaczy powietrza!

nawilżacz powietrza

Czym jest ceramiczny nawilżacz powietrza?

To nic innego jak pojemnik, zazwyczaj ceramiczny, który zawiesza się na grzejniku. Ma postać odpowiednio wyprofilowanego naczynia na wodę i wygodny uchwyt do powieszenia na kaloryferze.

Do jego działania potrzebne są dwie rzeczy – woda wlana do środka pojemnika oraz ciepły kaloryfer. Ciepło bijące z grzejnika podgrzewa wodę, która zaczyna parować i nawilżać pomieszczenie.

Do wyboru, do koloru, czyli ceramiczny nawilżacz powietrza na kaloryfer o ciekawym kształcie nie jest passe!

W sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziesz przeróżne rodzaje tradycyjnych nawilżaczy kaloryferowych. Producenci wykonują je z różnych materiałów. Najczęściej zaś z plastiku, stali oraz z odpowiednio wypalonej gliny, czyli – jednym słowem – ceramiczne nawilżacze powietrza. W przypadku nawilżaczy ceramicznych para wytwarza się wolniej niż w nawilżaczach stalowych. Nie szczędzą też kolorów i wzorów. Preferujesz ceramiczny nawilżacz powietrza na kaloryfer żeberkowy? Nic trudnego. Na pewno taki znajdziesz. A może jednak chcesz na nowoczesny kaloryfer zawiesić fikuśny ceramiczny nawilżacz powietrza na kaloryfer? Co w dzisiejszych czasach nie jest możliwe? :)

Każdy ceramiczny nawilżacz powietrza pasuje na każdy typ grzejnika – niezależnie, czy masz w mieszkaniu grzejniki starej daty, czy grzejniki nowoczesne.

Zalety i wady ceramicznych nawilżaczy powietrza

Plusów jest kilka. A mianowicie: niska cena nawilżacza z ceramiki. Jeśli szukasz tanich opcji, to ceramiczny nawilżacz powietrza na kaloryfer dostaniesz już za kilkanaście złotych.

Co więcej z zalet nawilżaczy tradycyjnych? To domowy sposób na nawilżanie powietrza, więc jeśli prowadzisz życie eko, zero waste albo less waste, to taki typ nawilżacza jest dla ciebie! Nawilżacze ceramiczne to estetyka wykonania. Pasują niemalże do wnętrz urządzonych we wszystkich stylach. Są dyskretne. 

Wady ceramicznych nawilżaczy powietrza na kaloryfer? Skrajnie niska wydajność. Opróżnienie zbiornika o pojemności 250 ml trwa kilka lub nawet kilkanaście dni – w zależności od tego, jak bardzo „rozkręcasz” grzejnik. Czy zatem tak mała ilość wody, która trafia do powietrza w pomieszczeniu, ma jakikolwiek wpływ na podniesienie poziomu nawilżenia w domu? Myślę, że już sobie sam odpowiedziałeś na to pytanie, ale jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, to my wysnuliśmy wniosek: nawilżacze ceramiczne na grzejnik to bardziej gadżet do mieszkania (interesująca dekoracja domu) niż skuteczny sposób nawilżania powietrza.

O co w takim razie to całe zamieszanie, ten artykuł i przegląd ceramicznych nawilżaczy powietrza? Dowiesz się poniżej.

Po co nawilżać powietrze w domu?

Ponieważ w okresie grzewczym powietrze w domach jest ciepłe i zbyt suche. Jakie konsekwencje dla zdrowia może mieć zbyt suche powietrze, które wdycha twoje ciało? Oto najważniejsze:

    - bóle głowy i zatok,
    - przesuszenie skóry i włosów,
    - nasilone alergie i stale nawracające infekcje układu oddechowego, zwłaszcza u dzieci,
    - złe samopoczucie,
    - słaba jakość snu, kłopoty z zasypianie, nadmierne chrapanie,
    - podrażnione i piekące oczy.

A jakby tego było mało, to jeśli masz podłogę z desek naturalnych – to ona też potrzebuje oddychać powietrzem nawilżonym do 45–65%! Co więcej – kwiaty domowe też tego potrzebują, szczególnie jeśli pielęgnujesz na parapecie gatunki żyjące w naturze w lasach tropikalnych. Nawilżacze powietrza warto umieścić także w pokojach dziecięcych, by zapewnić maluchom spokojny wypoczynek nocny.

Przegląd ceramicznych nawilżaczy powietrza

Nawilżacze ceramiczne minimalistyczne, gładkie lub we wzory. Albo masywniejsze, które wyraźniej akcentują swoją obecność na grzejniku. Jakie preferujesz? Najpopularniejsze nawilżacze ceramiczne na grzejnik to:

    1) Asj Commerce Nawilżacz powietrza ceramiczny biały z wzorem roślinnym Paproć 7551007 – produkt wstępuje w kilku wzorach liści, które będą świetnie współgrać z twoją kolekcją roślin doniczkowych. 
    2) Wenko Ceramiczny nawilżacz powietrza Waves 1338443 – ta popularna niemiecka marka produkuje praktyczne i funkcjonalne akcesoria domowe. Poniżej zobaczysz piękne fale zdobiące nawilżacz.
    3) Wenko Ceramiczny nawilżacz powietrza Flowers 1338445 – kolejna propozycja od niemieckiej firmy. Solidne wykonanie i ciekawy kształt – z pewnością dodadzą twojej przestrzeni domowej nieco użytecznego uroku.
    4) Wenko Ceramiczny nawilżacz powietrza na kaloryfer Kot 2 sztuki w komplecie (B000Rq8Emi) – jeśli nie możesz mieć kota ze względu na alergię na sierść albo z jakiegokolwiek innego powodu szukasz kolejnego kota do swojego mieszkania, to te dwa kociaki – słodziaki nie sprawią ci wiele kłopotu.
    5) Eh Excellent Houseware Nawilżacz powietrza ceramiczny biały z motywem kwiatowym – dla miłośników kwiecistej ornamentyki.
    6) Wenko Ceramiczny nawilżacz powietrza Vintage 1338441 – witaj w świecie vintage. Nie musisz jechać na targ staroci, żeby dostać takie cudo!
    7) Eh Excellent Houseware Nawilżacz powietrza na kaloryfer ceramiczny Różowa gałązka – prosty i ekonomiczny sposób na poprawę wilgotności powietrza w mieszkaniu.
Ceramiczny nawilżacz powietrza na kaloryfer to wydatek rzędu od kilkunastu złotych wzwyż. Skuteczność tego rozwiązania jest dość niska, ale jak to mówią – lepszy rydz niż nic :)
Zdjęcie: LightFieldStudios/Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.