Data modyfikacji:

Co kupić na Dzień Dziecka?

Prezenty z okazji Dnia Dziecka mogą być niespodzianką lub długo oczekiwanym spełnieniem marzeń, jednak łączy je jedno – powinny przede wszystkim sprawiać radość. Najlepiej dobierać je do zainteresowań i charakteru dzieci, ale warto również podsuwać im przy tej okazji ciekawe aktywności, których jeszcze nie znają. W ten sposób poszerzamy ich horyzonty. Sklepy są pełne zabawek, książek i gier, dlatego często trudno podjąć decyzję. Co kupić na Dzień Dziecka, żeby prezent został dobrze przyjęty?

prezent na dzień dziecka

Co kupić dziecku na Dzień Dziecka? Zabawki i klocki

Ponieważ pierwszy dzień czerwca kojarzy się przede wszystkim z beztroską i dobrą zabawą, kiedy zastanawiamy się, co kupić na Dzień Dziecka, od razu myślimy o zabawkach. Mogą one być różne w zależności od wieku. Warto jednak pamiętać o ważnych potrzebach, które można zaspokoić poprzez zabawę. Z tego powodu dla najmłodszych najlepsze będą różnego rodzaju zabawki sensoryczne, oczywiście dostosowane do wieku. Gustują w nich już niemowlęta, które wprost uwielbiają dotyk różnych faktur, dźwięki, zapachy i bodźcie wizualne. Świetne będą wszelkie tekstylne książeczki i wiszące zabawki zrobione z różnych materiałów, szeleszczące i dostarczające zróżnicowanych wrażeń. Sprawdzą się też kolczaste piłeczki, które będą służyły długo, również starszakom, a dodatkowo można je wykorzystać do masażu.
Dzieci w wielu żłobkowym i przedszkolnym uwielbiają natomiast wszelkie masy plastyczne, takie jak ciastolina, plastelina i slime. Zabawa nimi jest bardzo rozwijająca i potrafi pochłonąć na długi czas. Stając przed wyborem, co kupić na Dzień Dziecka dla dzieci do wieku szkolnego, warto postawić na zestaw z ciastoliną, na przykład na zabawę w fryzjera.
Większość dzieci uwielbia klocki, szczególnie LEGO DUPLO, dlatego będzie to niemal zawsze trafiony prezent na Dzień Dziecka. Co kupić? Najlepiej dobrać klocki do upodobań malucha, a jeśli nie mamy możliwości zapytać o to rodziców, można postawić na uniwersalny, klasyczny zestaw, który przyda się do swobodnej zabawy rozwijającej wyobraźnię.
Dla nieco starszych dzieci bardzo rozwijającym prezentem są zestawy konstrukcyjne oraz przeznaczone do eksperymentów. Rozbudzają one zainteresowanie nauką od najciekawszej strony i dostarczają wielu przyjemnych chwil.

Rola zabawy

Czy decydując, co kupić na Dzień Dziecka, musimy koniecznie koncentrować się na walorach edukacyjnych? Oczywiście, że nie. Równie dobrym prezentem będzie wymarzona lalka z zestawem ubranek, samochodzik, pluszak lub serwis do herbaty na wyimaginowane przyjęcia. Każda zabawa rozwija i relaksuje, pozwalając odreagować codzienne emocje i dostarczając rozrywki. Warto jedynie unikać zabawek słabej jakości, zrobionych z materiałów, które szybko ulegną zniszczeniu. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest kupowanie małej liczby dobrze wykonanych zabawek, niż postawienie na ilość.

Książki na Dzień Dziecka

Każdy, kto ma w domu małego mola książkowego, wie, że najlepszą odpowiedzią na pytanie, co kupić na Dzień Dziecka, jest książka. Zazwyczaj nawet najmniej zainteresowane literaturą dziecko można zachęcić do czytania, proponując regularnie ciekawe pozycje, dostosowane do zainteresowań. Dlatego warto wykorzystywać różne okazje do podsuwania różnego typu książek. A może lepiej sprawdzą się zabawne komiksy? Ciekawym pomysłem może też okazać się prenumerata gazetki tematycznej.

Czy gry planszowe to dobry prezent?

Gry planszowe to jeden z najlepszych pomysłów na to, co kupić dziecku na Dzień Dziecka. Uwielbiają je dzieciaki w każdym wieku! Co ważne, można tak dopasować tytuły, żeby w zabawie mogły uczestniczyć maluchy w każdym wieku. Dlatego szukając jednego prezentu dla dzieci w rodzinie, właśnie gra doskonale sprawdza się w roli takiego wspólnego upominku.
Im starsze dzieci, tym więcej możliwości. Z jednej strony jest to fantastyczne, z drugiej jednak powoduje czasami niemały zawrót głowy. Jeśli zupełnie się na tym nie znamy, warto podpytać sprzedawcę w sklepie, co najbardziej lubią dzieci. Kupując przez internet, mamy natomiast łatwy dostęp do opisu i opinii. Od wielu lat hitami są z pewnością gry rodzinne, takie jak Monopoly, Dobble czy Dixit, ale tytułów jest tak wiele, że nietrudno znaleźć prawdziwą perełkę.

Co kupić na Dzień Dziecka? Przeżycia i doświadczenia

Czasami rodzina staje przed problemem – co kupić na Dzień Dziecka maluchom, które mają już tak wiele rzeczy, że nie są w stanie ich zmieścić w pokoju? Dotyczy to zwłaszcza rodzin, w których jest kilkoro dzieci i zabawki, książki czy gry przechodzą z rąk do rąk. Najlepszym wyborem będą wtedy prezenty niematerialne, które pozwolą przeżyć miłe chwile z rodziną. W tej roli sprawdzą się bilety do kina lub teatru, bilet wejściowy na salę zabaw, parku rozrywki lub placówki edukacyjnej dla dzieci. W tej kategorii furorę zrobi zwłaszcza całodzienna wycieczka-niespodzianka w atrakcyjne miejsce, a może nawet wyjazd na cały weekend.

Co kupić dorosłym dzieciom na Dzień Dziecka?

Niektórzy rodzice wytrwale pielęgnują tradycję Dnia Dziecka, nawet jeśli ich dzieci mają już swoje lata. To bardzo miłe, a czasami wzruszające. Co kupić na Dzień Dziecka dorosłym dzieciom? Jeśli ma to być uroczy upominek, podkreślający, że „dla rodziców zawsze jesteśmy dziećmi”, można postawić na ulubione słodycze lub dobrą herbatę czy kawę. W roli drobnego prezentu sprawdza się też książka lub bilet do kina.
Niektórzy rodzice, zastanawiając się, co kupić na Dzień Dziecka dorosłym latoroślom, wpadają na pomysł gadżetu z zabawnym lub sentymentalnym napisem, szczególnie dobrze sprawdza się w tej roli kubek. Może przedstawiać całą rodzinę lub mieć nadrukowaną „złotą myśl”. Takie upominki zawsze wywołują uśmiech.
Autor: Nina Nadybska