Data publikacji:

Co można mieć w bagażu podręcznym? Kosmetyki, leki i jedzenie w bagażu podręcznym

Jednym z warunków każdej udanej wycieczki jest dobrze spakowany bagaż. Wiele osób, które czekają na swoją pierwszą w życiu podróż samolotem zastanawia się, co można mieć w bagażu podręcznym, a jakich przedmiotów nie wolno wnieść do kabiny. Przygotowaliśmy praktyczny poradnik, dzięki któremu unikniesz stresu podczas kontroli na lotnisku.

bagaż podręczny

Najważniejsze informacje o bagażu podręcznym

Za bagaż podręczny uznaje się torbę, plecak do samolotu lub małą walizkę, którą podróżujący może wnieść do kabiny bez dodatkowych opłat. Wiele osób decyduje się na podróżowanie wyłącznie z bagażem podręcznym – to sposób na zaoszczędzenie pieniędzy i czasu, który należy poświęcić na oczekiwanie na nadanie i wydanie bagażu rejestrowanego.

Przed swoim pierwszym lotem samolotem koniecznie zapoznaj się z zasadami dotyczącymi bagażu podręcznego. Podpowiadamy, co można mieć w bagażu podręcznym.

  1. Wymiary bagażu podręcznego
  2. Jaka torba do bagażu podręcznego?
  3. Co można zabrać do bagażu podręcznego?
  4. Czego nie można mieć w bagażu podręcznym?

Wymiary bagażu podręcznego

Zanim przyjrzymy się temu, co można przewozić w bagażu podręcznym, warto zapoznać się z zasadami linii lotniczych dotyczących wymiarów plecaka lub torby, którą wniesiesz do kabiny samolotu. Każda z linii lotniczych stosuje własne zasady związane z gabarytami bagażu, jednak w większości plecak, walizka lub torba podręczna mogą mieć maksymalne wymiary 50 cm × 40 cm × 20 cm (z uwzględnieniem kółek i uchwytów) i ważyć nie więcej niż 10 kg. Taki bagaż podręczny powinien zostać umieszczony pod siedzeniem samolotu, które znajduje się naprzeciwko twojego miejsca lub w schowku nad siedzeniami.

Przed wyjazdem na lotnisko należy upewnić się, że bagaż podręczny nie przekracza ustalonych wymiarów i wagi. Jeśli kontrola przy bramce wykaże, że twoja torba lub walizka jest większa, niż jest to zalecane, konieczne będzie uiszczenie dodatkowej opłaty za ponadwymiarowy bagaż.

Jaka torba do bagażu podręcznego?

Jeśli nie masz torby, która spełnia normy narzucane przez linie lotnicze, to dobra okazja do zakupu nowego bagażu. W sieci znajdziesz walizki, plecaki i torby podróżne, które mają dokładnie takie wymiary, jakie rekomendują najpopularniejsze linie lotnicze – Wizzair czy Ryanair.

Dzięki temu rozwiązaniu spakujesz do bagażu podręcznego maksymalną liczbę potrzebnych rzeczy, a podczas odprawy będziesz spokojny o to, że twoja torba spełnia lotniskowe wymogi.

Co można zabrać do bagażu podręcznego?

Bagaż podręczny ma swoje zalety: nie trzeba za niego płacić ani przechowywać go w luku bagażowym. Musisz jednak pamiętać, że każda linia lotnicza dokładnie określa, co można mieć w bagażu podręcznym, a jakich przedmiotów nie wolno w nim przewozić.

Taka wiedza przed przyjazdem na lotnisko jest niezbędna, ponieważ każdy bagaż podręczny jest poddawany dokładnej kontroli – niedozwolone przedmioty będziesz musiał wyrzucić podczas odprawy.

Kosmetyki w bagażu podręcznym

Do bagażu podręcznego możesz włożyć niezbędne kosmetyki. Każdy z nich powinien zostać przelany do buteleczki o maksymalnej pojemności 100 ml. Wszystkie płynne kosmetyki należy umieścić w przezroczystej torbie o pojemności 1 l. Pamiętaj, że obostrzenia dotyczą również płynnych kosmetyków do makijażu, takich jak fluidy czy korektory – one również powinny zostać przelane do słoiczków lub butelek.

Jedzenie w bagażu podręcznym. Tak czy nie?

Jedzenie możesz przewozić zarówno w bagażu podręcznym, jak i rejestrowanym. Jeśli wybierasz się w dłuższy lot, a nie chcesz wydawać pieniędzy na produkty w strefie bezcłowej lub na przekąski w samolocie, możesz przygotować lunch przed podróżą i zabrać go ze sobą.

Pamiętaj jednak, że żywności dotyczą dokładnie te same zasady, co płynów w bagażu podręcznym – wszelkie napoje (w tym alkohole) i produkty płynne muszą być transportowane zgodnie z takimi regułami jak kosmetyki. Limity nie dotyczą natomiast alkoholu i napojów zakupionych w strefie bezcłowej.

Z zasadami przewozu żywności należy zapoznać się dokładniej, gdy podróżujesz do kraju, który nie jest członkiem Unii Europejskiej. Podczas niektórych takich lotów nie wolno przewozić ze sobą nabiału, mięsa, owoców czy warzyw.

Czy można przewozić leki w bagażu podręcznym?

Do bagażu podręcznego możesz zabrać ze sobą wyłącznie niezbędne na czas podróży leki ogólnodostępne oraz na receptę. Leki płynne (syropy itp.) nie podlegają limitowaniu. Do samolotu możesz zabrać ze sobą również sprzęty medyczne, takie jak ciśnieniomierz.

Bagaż podręczny a akcesoria elektroniczne

Co jeszcze można przewozić w bagażu podręcznym? Większość linii lotniczych pozwala na zabranie do samolotu laptopów, tabletów, telefonów, aparatów fotograficznych, ładowarek oraz małych urządzeń AGD.

Trzeba jednak pamiętać, że wszelkie sprzęty z dostępem do sieci w samolocie mogą być używane wyłącznie z włączonym trybem samolotowym. Ładowanie telefonów i laptopów w wielu liniach lotniczych jest surowo zabronione.

Co jeszcze można mieć w bagażu podręcznym?

Do bagażu podręcznego możesz zabrać inne przedmioty, które będą ci potrzebne nie tylko w trakcie samego lotu, ale także po przybyciu na miejsce. Mowa o odzieży, ręczniku, biżuterii, książce, parasolu czy torebce. Oczywiście, w podręcznym bagażu należy przechowywać również niezbędne dokumenty oraz pieniądze.

Czego nie można mieć w bagażu podręcznym?

W twoim bagażu podręcznym nie mogą znajdować się:

  • substancje łatwopalne i wybuchowe (a więc np. aerozole),
  • broń,
  • sprzęt sportowy z ostrymi lub metalowymi elementami,
  • urządzenia emitujące ciepło,
  • narzędzia,
  • golarki bez słonek, żyletki,
  • ostre przedmioty (np. pilnik, korkociąg, scyzoryk),
  • części samochodowe,
  • substancje toksyczne.

Dobrze spakowany bagaż podręczny pozwoli ci uniknąć stresu związanego z kontrolą lotniskową, zaoszczędzić czas, a nawet pieniądze – w odpowiednich torbach lub plecakach możesz zmieścić rzeczy, które wystarczą ci nawet na kilkudniowy wyjazd. Gdy wiesz już, co można mieć w bagażu podręcznym, nie pozostaje już nic innego, jak rozpocząć przygotowania do wylotu.

Autorka: Joanna Stanuch