Data publikacji:

Z plecakiem do samolotu — o czym warto pamiętać?

Czeka cię podróż samolotem (może nawet pierwsza w życiu) i nie wiesz, w co się spakować? Przeczytaj nasz poradnik, a dowiesz się, jaką walizkę i jaki plecak do samolotu wybrać. Zapraszamy do lektury.

Bagaż podręczny — dlaczego plecak do samolotu jest najlepszym rozwiązaniem?

Jeżeli przed Tobą pierwsza podróż samolotem, pewnie obawiasz się problemów związanych z bagażami. Nic dziwnego — reguły bezpieczeństwa w liniach lotniczych są w ostatnich latach wyjątkowo restrykcyjnie przestrzegane.

Wiele osób boi się także tego, że ich plecak będzie musiał zostać nadany jako bagaż rejestrowany, a to przecież dodatkowe koszty — i to zwykle nie małe. Jak temu zaradzić? Jest na to jeden niezawodny sposób: po prostu stosować się do regulaminów linii lotniczych — wtedy będziesz mieć pewność, że nie będziesz musiał sięgać do portfela lub wypakowywać rzeczy przy reszcie pasażerów.

Zazwyczaj zastanawiasz się, czy wybrać plecak, torbę podróżną czy walizkę. Przede wszystkim musisz pamiętać o jednej ważnej kwestii — wymiary bagażu podręcznego muszą być zgodne z regulaminem linii lotniczych, a sam bagaż nie może przekraczać ograniczonej liczby kilogramów. Poniżej znajdziesz nasz zbiór wytycznych dla konkretnych linii. Żeby jednak mieć 100% pewności, informacje sprawdź dodatkowo na stronie internetowej danego przewoźnika.

Często z tego powodu odrzucane są walizki — są one po prostu zbyt ciężkie. O wiele lepsza jest torba czy też plecak. Jeżeli wybierasz się na wycieczkę pieszą i będziesz dużo zwiedzać, to najlepszym rozwiązaniem jest plecak. Także podczas kontroli, kiedy władamy bagaż podręczny do specjalnego kosza, łatwiej go tam umieścić ze względu na jego miękkość i elastyczność. 

Bagaż podręczny — walizka, torba podróżna czy plecak do samolotu?

Przy umiejętnym pakowaniu (czyli pilnowaniu, aby plecak nie przekraczał założonych wymiarów) plecak do samolotu może mieć nawet 40‒50 litrów pojemności. My zalecamy jednak te 30-litrowe — większość z nich ma wymiary odpowiadające standardom najbardziej popularnych linii lotniczych.

Plecak jest dobrym wyborem ze względu na swoją funkcjonalność — ma wiele komór i kieszeni, co pozwala nam na łatwe i szybkie wyszukiwanie potrzebnych nam przedmiotów. Większość ma także paski kompresyjne, które mogą znacznie zmniejszyć ich wymiary.

Nie polubią go panie ze względu na to, że ubrania po wyjęciu z plecaka są mniej estetyczne, niż gdybyśmy przechowywali je w walizce. Chyba że zwiniemy je w rulon i w ten sposób zmniejszymy ryzyko zagniecenia.

Mówi się, że plecak do samolotu nie może mieć stalowego stelaża — jest to mit.  Oczywiście bramka może nam zapiszczeć podczas kontroli, jednak nie musimy się obawiać, że nasz plecak jej nie przejdzie — specjalne urządzenia prześwietlające bagaż wykażą, że jest to część plecaka.

Wymiary bagażu podręcznego u różnych przewoźników

Przedstawimy tutaj obostrzenia najpopularniejszych przewoźników kursujących z naszego kraju. Na każdym lotnisku znajdują się specjalne kosze, w których możemy sprawdzić nasz bagaż. Zazwyczaj są one postawione przez przewoźników, abyśmy jeszcze przed wylotem mieć czas na przepakowanie.

O wiele łatwiej robi się to na spokojnie niż podczas kontroli, kiedy pasażerowie są zniecierpliwieni. Swój bagaż podręczny zabieramy do samolotu i kładziemy nad siedzeniem. Może się jednak okazać, że nie będzie już miejsca lub nasz bagaż — mimo że w dozwolonych wymiarach — będzie za duży. Wtedy członek obsługi zabierze go do luku bagażowego i odzyskamy go po lądowaniu.
Ryanair i jego wymiary bagażu podręcznego są bardzo łaskawe dla pasażerów. Pozwalają zabrać dwie torby, w tym jedną małą (o wymiarach: 35x20x20 cm), natomiast druga może być plecakiem czy też torbą podręczną i musi ważyć mniej niż 10 kilogramów, nie może też przekraczać wymiarów 55x40x20 centymetrów. 

Istnieje limit bagaży podręcznych na pokładzie i wynosi on 90. Jeżeli lecimy z niemowlakiem, którego będziemy trzymać na kolanach w trakcie lotu, to możemy dodatkowo zabrać 5 kilogramów bagażu. Muszą to być jednak rzeczy dziecięce.
Polskie Linie Lotnicze LOT, mimo że nie należą do najtańszych, bardzo restrykcyjnie podchodzą do wymiarów bagażu. U tego przewoźnika nie ma jednego obostrzenia dla pasażerów — wszystko zależy od klasy, jaką lecimy.

Mianowicie: pasażerowie klasy biznesowej mogą zabrać aż dwie sztuki bagażu do 9 kilogramów, Premium Economy (lot międzykontynentalny) to także dwie sztuki bagażu, które łącznie będą ważyć 12 kg. W tym przypadku należy jednak pamiętać, że jeden bagaż nie może przekroczyć 8 kilogramów.

Ta sama klasa, ale w lotach międzynarodowych, może już zabrać tylko jedną sztukę bagażu do 8 kilogramów. Takie same regulacje dotyczą klas: Economy Class oraz Economy Simple. Bez problemów możemy więc wziąć plecak 30- czy 40-litrowy, który umieścimy w luku nad głową lub pod siedzeniem. 

Ponadto pasażerowie mogą mieć z sobą małą torebkę lub torbę na laptopa, o ile nie przekracza ona wymiarów: 40x35x12 cm.

Oprócz pilnowania wagi naszego bagażu podręcznego musimy też pamiętać, żeby nie przekroczył on dozwolonych wymiarów: 55x23x40 cm. Za przekroczenie limitu czeka nas oczywiście dopłata.

Ta linia lotnicza uwzględnia inne regulacje, jeżeli chodzi o rodziców dzieci i osoby niepełnosprawne — w ramach biletu ci pierwsi mogą zabrać pokarm oraz wózek dla dziecka, a drudzy — wózek inwalidzki bądź kule.

Linie easyJet charakteryzuje to, że na pokład samolotu możemy zabrać tylko jeden bagaż, który musi się zmieścić w wymiarach: 50x40x20 cm. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy bagaż o minimalnie za dużych gabarytach jest wkładany do luku bagażowego i nie trzeba dopłacać dodatkowej kwoty za nadbagaż.
Linie WizzAir także mają nieco skomplikowane procedury dotyczące bagażu. Przede wszystkim bagaż podręczny dzieli się na mały lub duży. Należy wybrać jeden z nich, gdyż na podkład można wnieść tylko jedną sztukę.

O wiele lepiej jest zabrać plecak, bo torebka będzie zbyt mała. Mały bagaż podręczny musi mieć wymiary do 42x32x25 cm, a duży nie może przekroczyć 56x45x25 cm. Należy jednak pamiętać, że  duży bagaż podręczny, mimo że będzie wniesiony na pokład, wymaga uiszczenia dodatkowej opłaty.

Dla dzieci do lat dwóch przewidziano możliwość wzięcia wózka składanego, a niepełnosprawni mogą zabrać z sobą kule.
 

A co gdy się okaże, że nasz bagaż podręczny jednak jest za duży?

Pozostaje kilka możliwości. Niektórzy nazwą to kombinowaniem, inni docenią pomysłowość. Przede wszystkim możemy zapłacić za nadbagaż. Koszty są różne, w zależności od linii lotniczych.

Najczęściej jest to kwota wahająca się od 80 do nawet 500 złotych w przypadku bardzo dużych przekroczeń. Zawsze też możemy się przepakować czy też z czegoś zrezygnować i pozostawić to w koszu.

Pierwsza opcja jest o wiele lepsza i być może okaże się, że leżący na dnie plecaka sweter jednak będziemy musieli założyć. Możemy także spróbować czegoś nieszablonowego i powkładać różne rzeczy do kurtki — np. batoniki czy inne drobiazgi.

Plecak do samolotu to według nas najlepsze rozwiązanie, jeżeli chodzi o bagaż podręczny. Warto więc posprawdzać sobie najczęstsze wymiary, jakie dopuszczane są przez przewoźników, i poszukać plecaka, który będzie im odpowiadał.

Pamiętajmy jednak, że przy sprawdzaniu funkcjonalności plecaka musi on być pełny — poinformujcie o tym sprzedawcę, żeby przypadkiem nie narobić sobie kłopotu. Tylko w ten sposób możemy skutecznie przewidzieć ewentualne wymiary bagażu podręcznego.

Przeczytaj również