Data publikacji:

Jaki wiatrak domowy kupić? Na co zwracać uwagę?

Wiatrak domowy w upalne dni jest niezbędnym akcesorium, które gwarantuje ochłodzenie. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas wyboru, a także jakie wiatraki domowe cieszą się obecnie największym zainteresowaniem. 
jaki wiatrak do domu

Wiatrak do domu – na co zwrócić uwagę przy zakupie? 

Kupując wiatrak do domu, masz do wyboru kilka różnych wersji, które różnią się od siebie charakterystyką pracy. W sklepach znajdziemy cztery najpopularniejsze rodzaje wiatraków: 
 • Biurkowe - charakteryzują je niewielkie rozmiary i całkiem niezła wydajność. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że jego budowa pozwala na ochłodzenie 1-2 osób. Stawiając go na biurku lub stoliku, mamy możliwość ustawienia kąta nachylenia. Jeżeli chcesz się schłodzić w pracy lub w domowym biurze, to taki model będzie bardzo dobrym wyborem! 
 • Cyrkulator - to bardzo ciekawy sprzęt, który tak naprawdę przyda się nie tylko latem. Chłodne powietrze jest wprawiane w ruch obiegowy. Zimą możemy zmienić charakterystykę pracy, aby urządzenie wypuszczało powietrze ciepłe. Tym samym możemy dodatkowo zwiększyć temperaturę w pomieszczeniu. Jeżeli chcesz korzystać z wentylatora przez więcej niż kilka miesięcy, to będzie dla Ciebie znakomity wybór. 
 • Kolumnowe - ten rodzaj wentylatora ostatnio zyskuje na popularności głównie ze względu na bardzo ciekawe wzornictwo. Wentylator kolumnowy ma charakterystyczną pionową budowę, która trochę przypomina głośnik kina domowego. Wewnątrz znajduje się specjalny mechanizm obracający łopatki i zapewniający dobry przepływ powietrza. Rotacja pozioma jest świetnym sposobem na zapewnienie lepszej cyrkulacji powietrza w domu. Warto przy tym dodać, że wentylatory kolumnowe zużywają mało energii. Wygląd połączony z funkcjonalnością sprawia, że wiele osób decyduje się na zakup takich modeli. 
 • Stojące wiatraki to bez wątpienia jedne z najpopularniejszych na rynku. Ich cechą charakterystyczną jest długa noga ze specjalną podstawką. Okrągła tarcza zawiera zwykle 3 skrzydła, które są wprawiane w ruch. Dodatkowo w dolnej części mamy panel sterujący, choć na rynku można znaleźć modele z dołączonym do zestawu pilotem. Dzięki temu możesz umieścić wiatrak w drugiej części pokoju, a siedząc na kanapie zmienisz ustawienia chłodzenia. To bardzo wygodne rozwiązanie! Wiatraki stojące są dostępne w praktycznie każdym przedziale cenowym, dlatego każdy bez dwóch zdań będzie mógł znaleźć coś dla siebie. 
 • Wiatrak domowy mały czy duży. Który będzie lepszym wyborem?  

  Tak naprawdę wybór jest uzależniony od Twoich preferencji. Mały wiatrak naturalnie zapewni mniejszy przepływ powietrza, jednak dla jednej osoby powinien być wystarczający w zupełności. Takie urządzenie łatwiej wkomponować w pokoju stawiając na biurku, szafce, czy stoliku. Jego mobilność i kompaktowe rozmiary to główne argumenty opowiadające się za zakupem. 
  W przypadku większych wiatraków warto na nie postawić przede wszystkim ze względu na bardzo dobre właściwości chłodzenia. Na maksymalnych obrotach nawet najtańszy wiatrak stojący, czy kolumnowy będzie w stanie schłodzić pomieszczenie. Musisz tylko uważać, bo w tych modelach łatwo przesadzić i doprowadzić do przeziębienia poprzez nadmierne chłodzenie organizmu. Podsumowując, wiatrak stojący jest najskuteczniejszym sposobem na zapewnienie w domu dużej ilości chłodnego powietrza. 

  Wiatrak domowy cichy. Jak go wybrać?

  Wiatrak domowy cichy nie będzie zbytnio przeszkadzał domownikom w wykonywaniu codziennych obowiązków. Najlepsze modele osiągają hałas nie większy niż 50 dB. Ale tutaj musisz pamiętać o jednym! Czasami producenci podają wartości hałasu przy ustawieniu niskich obrotów. Warto sprawdzić, jaki realnie hałas generuje wiatrak pokojowy podczas pracy na wysokich lub pełnych obrotach. Wtedy będziesz w stanie określić, czy dane urządzenie jest dla Ciebie odpowiednie, czy lepiej poszukać czegoś innego. Jest to szczególnie ważne, gdy chcemy wybrać cichy wentylator do sypialni.

  Wiatrak do domu - najczęściej zadawane pytania

  Czy można spać przy wiatraku?
  Wiatrak skierowany bezpośrednio na łóżko i ustawiony na wysoką moc może doprowadzić do przeziębienia, ponieważ organizm jest narażony na szok termiczny. Dodatkowo w powietrzu jeszcze mocniej unoszą się wszelkiego rodzaju pyłki i roztocza, co szczególnie dla alergików jest szkodliwe. Rozwiązaniem jest ustawienie wiatraka na trochę mniejszą moc i skierowanie w inną stronę niż łóżko.

  Jak najlepiej ustawić wiatrak domowy?
  Wiatrak domowy najlepiej ustawić w taki sposób, aby strumień powietrza nie leciał bezpośrednio na Ciebie. Zbyt duża różnica temperatur może doprowadzić do przeziębienia oraz złego samopoczucia. Wiatrak ma za zadanie tworzyć naturalny przepływ powietrza w domu, dlatego można go ustawić pod lekkim kątem. Jeśli czujesz powiew powietrza z zewnątrz przy otwartym oknie, to warto ustawić obok niego wiatrak.
  Zdjęcie: envato Elements
  Bartłomiej Mazurek
  Bartłomiej Mazurek

  Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.