Data publikacji:

Nowości w telewizorach na 2024

W 2024 roku na rynku pojawiło się wiele telewizorów, które wynoszą oglądanie multimediów na zupełnie nowy poziom. Sprawdzamy, jakie funkcje i technologie w 2024 roku będą najczęściej wykorzystywane oraz jakimi modelami warto się zainteresować.
nowości w telewizorach

Czym charakteryzują się nowe modele telewizorów?

Jakie nowości przygotowali dla nas najlepsze marki telewizorów? Trendem obecnym nie tylko w telewizorach, ale ogólnie w urządzeniach elektronicznych w 2024 roku jest jeszcze mocniejsza integracja ze sztuczną inteligencją. Dzięki nowym procesorom przetwarzanie obrazu jest jeszcze szybsze i skuteczniejsze. AI potrafi poprawić kolory, ostrość, czy dopasować dźwięk, aby był jeszcze bardziej realistyczny. To oczywiście tylko przykłady, bo możliwości najlepszych telewizorów są dużo większe.
Wsparcie dla AI przekłada się również na lepsze Smart TV, czyli miejsce, w którym mamy dostęp zarówno do aplikacji, jak i serwisów streamingowych. Urządzenie uczy się zachowań użytkownika i na tej podstawie automatycznie dobiera treści, które mogą go zainteresować. W ten sposób na bieżąco otrzymujesz rekomendacje najnowszych filmów, seriali, czy programów telewizyjnych.
Nowoczesne telewizory jeszcze lepiej integrując się z innymi sprzętami inteligentnego domu, dlatego z jego poziomu możemy sterować np. oświetleniem. To wszystko sprawia, że otrzymujemy jeszcze większe możliwości.

Matryce telewizorów, które musisz znać!

W 2024 roku najlepsze telewizory nadal będą wyposażone w matryce OLED. Tego typu panele wykorzystują organiczne diody emitujące światło. Każdy jeden piksel ma niezależne podświetlenie, dlatego można je wygaszać w dowolny sposób. To sprawia, że kolory są znacznie lepiej odwzorowane, a czernie głębsze. To największa zaleta w stosunku do innych rozwiązań dostępnych na rynku.
Pierwsze telewizory OLED miały przypadłość, która sprawiała, że po jakimś czasie niektóre piksele się wypalały. Takie zjawisko już w 2023 roku było coraz mniejsze, a prawdopodobnie w modelach na 2024 rok taki problem nie będzie występował, ponieważ producenci stosują coraz nowsze technologie. Warto również dodać, że w przypadku wypalenia pikseli możemy zwrócić się do producenta, aby w ramach okresu gwarancyjnego naprawił lub wymienił urządzenie na nowe.
W telewizorach Samsunga w 2024 roku stosowane są panele wykorzystujące diody mini LED. Technologia polega na gęstszym umieszczeniu diod, aby zagwarantować głęboką czerń oraz żywe kolory. Telewizory z QLED charakteryzują się wyższym poziomem jasności, dlatego w pomieszczeniach, gdzie dociera większa ilość światła będą one lepszym wyborem niż telewizor OLED.

Rozdzielczości telewizorów - 8K coraz chętniej wybierane!

Nowe telewizory w 2024 roku coraz częściej dysponują rozdzielczością 8K, co oznacza, że liczba pikseli jest cztery razy większa niż w modelach 4K. Czy to oznacza, że można to już nazywać standardem obowiązującym na rynku? Zdecydowanie nie, bo nadal ekrany 4K cieszą się największym zainteresowaniem. Sama liczba dostępnych materiałów rejestrowanych w 8K jest stosunkowo niewielka.

Jakie są popularne rozmiary telewizorów w 2024 roku?

Pod tym względem na rynku zmieniło się stosunkowo niewiele i do wyboru mamy modele od 32 nawet do 120 cali. Największym zainteresowaniem cieszą się modele w przedziale od 55 do 65 cali. Większe telewizory są kierowane do osób, które chcą stworzyć domowe centrum multimedialne i poszukują ekranu, który zapewni wrażenia zbliżone do tych kinowych.
Warto pamiętać, aby przy wyborze kierować się przede wszystkim wielkością pomieszczenia, a także własnymi upodobaniami. W małych pomieszczeniach bardzo duże ekrany będą powodowały, że oglądanie nie będzie tak komfortowe. Jeżeli z kolei masz duży pokój, to zbyt mały telewizor może okazać się uciążliwy w codziennym użytkowaniu.
Nowe telewizory - najczęściej zadawane pytania
Czym się kierować przy wyborze telewizora?
Standardem jest już rozdzielczość 4K. Wiele programów telewizyjnych, serwisów streamingowych, a także multimediów jest dostępna właśnie w tej rozdzielczości. Jeżeli zależy Ci na wyższej jakości, to warto rozważyć zakup telewizora 8K. Warto zwrócić uwagę na takie parametry jak częstotliwość odświeżania, obecność technologii HDR czy tryb gry, który poprawi obraz podczas rozgrywki.
Co ile lat wymienia się telewizor?
Najczęściej użytkownicy wymieniają swoje telewizory, gdy zmienia się technologia. Zmiana standardu na telewizję naziemną zachęciła wiele osób do tego, aby kupić nowy odbiornik z wbudowanym dekoderem DVB-T/DVB-T2. Kolejnym świetnym przykładem jest przejście z rozdzielczości Full HD na 4K, co przyniosło znaczący skok jakości. Obecnie, podobnie sytuacja wygląda w przypadku rozdzielczości 8K, która pojawia się coraz częściej.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.