Data publikacji:

Jaki basen stelażowy kupić? Gdzie go ustawić?

Marzysz o chwili relaksu w wodzie? Zamiast odwiedzać pobliską pływalnię lub rezerwować weekend w hotelu, możesz – jeśli pozwala na to twój budżet – kupić i ustawić we własnym ogrodzie mały lub duży basen stelażowy. Jak wskazuje jego nazwa, ma on stelaż, najczęściej wykonany z metalu, któremu zawdzięcza swoją stabilną konstrukcję oraz różnorodne rozmiary. Jaki basen stelażowy wybrać i gdzie go ustawić? Dowiedz się, czytając ten artykuł.
basen stelażowy w ogrodzie

Basen stelażowy dla dzieci – czy warto?

Lepszym wyborem będzie basen rozporowy czy stelażowy? Czy warto kupić basen stelażowy dla dzieci i umieścić go w swoim ogrodzie? Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, a twoje finanse ci na to pozwalają – czemu nie? To rozwiązanie, z którego będą mogli korzystać nie tylko najmłodsi członkowie rodziny, ale także dorośli.
Baseny ogrodowe stelażowe:
 • są łatwe w montażu i wygodne w użytkowaniu,
 • mogą być składane lub zostać z tobą na wiele sezonów,
 • gwarantują bezpieczeństwo kąpieli,
 • mogą być dowolnie przenoszone (nie dotyczy modeli wkopanych),
 • mają atrakcyjne ceny.
 • Do tego są dostępne w wielu wersjach: możesz kupić basen na stelażu prostokątny, okrągły, mały, duży. Wybór – zwłaszcza jeśli robisz zakupy na Ceneo.pl – jest ogromny. 
  A gdzie go ustawić? Idealne miejsce powinno być nasłonecznione i zaciszne, oddalone od wzroku przechodniów i sąsiadów. Upewnij się też, że w pobliskim otoczeniu nie ma ostrych krzewów czy drzew, które mogłyby zanieczyszczać wodę w zbiorniku. Oczywiście, ważne jest również podłoże pod basen stelażowy, o którym opowiadamy więcej w dalszej części.

  Jaki basen stelażowy wybrać?

  A jaki basen stelażowy wybrać? Wzięliśmy pod lupę różne kształty basenu do ogrodu.

  Basen okrągły stelażowy

  Basen okrągły stelażowy to najpopularniejsze rozwiązanie, dzięki czemu zazwyczaj jest tańszy i łatwiejszy w montażu. Idealnie nadaje się dla dzieci i do relaksu, jednak nie sprawdzi się dla dorosłych, którzy chcieliby popływać. Co ciekawe, basen stelażowy okrągły jest też łatwiejszy w utrzymaniu w czystości.

  Basen prostokątny stelażowy

  Jeżeli chcesz wykorzystać wodę nie tylko do relaksu, ale także do pływania, to basen prostokątny stelażowy jest strzałem w dziesiątkę. Jest większy od swojego okrągłego odpowiednika i uznawany za bardziej ustawny.

  Basen kwadratowy stelażowy 

  Basen kwadratowy stelażowy nie jest najpopularniejszym rozwiązaniem. Na Ceneo.pl znajdziesz tylko kilka takich modeli. Warto jednak zwrócić na nie uwagę, ponieważ symetryczny kształt czyni go świetnym dodatkiem do każdego ogrodu. Kwadratowy basen jest również funkcjonalny i praktyczny – może nadawać się i do pływania, i do zabawy.
  Przy zakupie basenu stelażowego zwróć uwagę nie tylko na jego kształt, ale także na jego pojemność oraz wymiary – długość, szerokość i wysokość.

  Wybieramy podłoże pod basen stelażowy

  Czy wiesz, że podłoże pod basen stelażowy wpływa nie tylko na stabilność i trwałość, ale także na komfort i bezpieczeństwo użytkowania? Właśnie dlatego warto poświęcić chwilę na dobranie odpowiedniego rodzaju. Poniżej wzięliśmy pod lupę trzy opcje: wylewkę, kostkę i styropian. Możesz też zdecydować się na piasek, trawnik, matę albo styrodur pod basen

  Wylewka pod basen stelażowy

  Betonowa wylewka pod basen stelażowy to gwarancja stabilności, o ile wcześniej odpowiednio wypoziomujesz podłoże. To szczególnie dobre rozwiązanie, jeśli decydujesz się na wkopany lub basen duży stelażowy.

  Kostka pod basen stelażowy 

  Innym sposobem na zapewnienie trwałości, stabilności i optymalnej twardości podłoża jest kostka pod basen stelażowy. To właśnie dzięki niej można osiągnąć idealne wypoziomowanie ziemi, jednak nie należy ona do najtańszych rozwiązań.

  Styropian pod basen stelażowy

  A czy styropian pod basen stelażowy to dobry wybór? Zdecydowanie tak. To materiał, który nie tylko sprawdzi się w roli podłoża, ale także może pomóc ci zaoszczędzić pieniądze. W jaki sposób? Styropian doskonale izoluje, a co za tym idzie – pomaga w zachowaniu optymalnej temperatury wody.

  A może basen stelażowy wkopany?

  Inną opcją jest basen stelażowy wkopany. W tym przypadku nie stawiasz go na ziemi, a – jak sugeruje jego nazwa – wkopujesz go w podłoże. To świetna propozycja dla osób, którym zależy na stabilności i trwałości. Co istotne, pamiętaj, że wkopany basen stelażowy ogrodowy zostanie przy twoim domu na lata, dlatego zastanów się, czy masz na niego wystarczająco dużo miejsca. Jeśli tak, to śmiało zdecyduj się na właśnie takie rozwiązanie.
  Przeczytaj także, jak złożyć basen stelażowy.
  Baseny stelażowe – FAQ
  Po przeczytaniu naszego poradnika baseny stelażowe nie powinny mieć już przed tobą żadnych tajemnic. Zanim kupisz jeden z nich na Ceneo.pl, zapoznaj się z krótką sekcją FAQ.
  Czy trzeba składać basen stelażowy na zimę?
  Wkopany basen stelażowy nie pozostawia za dużego wyboru – należy go zostawić, pamiętając o odpowiednim przygotowaniu i zabezpieczeniu. To np. częściowe opróżnienie wody, osuszenie instalacji grzewczej czy przykrycie. Oczywiście, w instrukcji powinna pojawić się informacja, że posiadany model to faktycznie basen stelażowy na zimę. Z kolei mały basen dla dzieci stelażowy lepiej złożyć i schować, np. do garażu lub piwnicy.
  Co zrobić, żeby woda w basenie była zawsze klarowna?
  Gdy już wybierzesz i ustawisz basen do ogrodu, musisz o niego zadbać. Podstawą jest upewnienie się, że wypełnia go czysta woda. Jak to zrobić? Możesz użyć do tego pompy filtrującej, odkurzacza basenowego czy chemii basenowej.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Katarzyna Wendzonka
  Katarzyna Wendzonka

  Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.