Data publikacji:

Co odstrasza gołębie z balkonu? Praktyczne porady

Gołębie przesiadujące na dachu czy balkonie mogą budzić irytację. Nieustannie odgłosy chodzenia, wydawanie dźwięków i przede wszystkim zanieczyszczenia odchodami. Niestety gołębie mogą być niebezpieczne i mogą przenosić choroby groźne dla ludzi. Podpowiadamy więc, co odstrasza gołębie z balkonu oraz dlaczego nie powinniśmy ich lekceważyć.

gołąb na balkonie

Dlaczego powinniśmy odstraszyć gołębie z balkonu?

Gołębie to ptaki, które swoją obecnością potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Nawet najbardziej zadbany i gustownie zaprojektowany balkon może szybko przerodzić się w paskudną przestrzeń, z której nie będziemy chcieli korzystać. I niestety nie chodzi tu tylko o kwestie estetyczne, ale i zdrowotne. Nie powinniśmy tolerować obecności gołębi na naszym terenie, ponieważ:

  • Odchody gołębi wyglądają nieestetycznie, są źródłem nieprzyjemnego zapachu, a po wysuszeniu mogą wywoływać alergie.
  • Skupisko gołębi jest niebezpieczne ze względów epidemiologicznych – w ich gniazdach są wylęgarnie roztoczy i owadów, np. świerzbowca.
  • Jeden gołąb może zanieczyścić przestrzeń odchodami, piórami i resztami pokarmu o objętości nawet dziesięciokrotnie większej od swojej.
  • Pasożyty bytujące na gołębiach są niebezpieczne również dla ludzi; mogą wywoływać takie choroby jak gruźlica czy salmonelloza.
  • Substancje zawarte w odchodach niszczą elewacje budynków do tego stopnia, że potrzebny okazuje się remont generalny.

Co odstrasza gołębie z balkonu?

Jak odstraszyć ptaki? Na szczęście mamy do dyspozycji kilka sprawdzonych sposobów, które potrafią skutecznie odpędzić gołębie z naszego balkonu i zniechęcić je do ponownego przylotu. Nasza ulubiona, zadbana przestrzeń znów może być czysta, pachnąca świeżością i estetyczna.

Jednym ze sposobów jest usuwanie gniazd gołębi podczas ich budowy. I tutaj bardzo istotna kwestia – nie robimy tego po wykluciu piskląt lub w momencie, gdy wewnątrz przebywają ptaki! Nie krzywdzimy zwierząt, jesteśmy wobec nich empatyczni. Pozbywamy się jedynie gniazda, by chronić swoje zdrowie.

Niestety to właśnie gniazdo jest siedliskiem pasożytów, które mogą zaatakować również nas lub nasze dzieci. Usuwamy całe gniazda oraz czyścimy miejsce, w którym wcześniej się ono znajdowało. W innym wypadku gołębie ponownie będą chciały z niego skorzystać i rozpoczną budowę kolejnego.

Siatki na balkonie

Co skutecznie odstrasza gołębie z balkonu? Oczywiście siatka, której wadą jest jednak mało estetyczny wygląd. Zakupioną specjalnie siatką ogradzamy nasz balkon. Dzięki temu ptaki nie będą miały możliwości przedostać się na niego i tym samym nie rozpoczną na nim budowy gniazda.

To rewelacyjne rozwiązanie dla osób, które mają w mieszkaniu lub domu kota. Dbając o jego bezpieczeństwo, odpowiedzialni opiekunowie zakładają zazwyczaj siatki. Dzięki temu czworonogi nie wyskoczą, próbując gonić muchę, motyla czy właśnie ptaka. Zadbamy nie tylko o ich zdrowie, ale i nasz komfort. Gołębie nie przedostaną się na balkon i tym samym nasz problem zniknie.

Sprawdź także, co odstrasza szczury

Nie dokarmiamy gołębi

Warto pamiętać, że gołębie chętnie zjadają resztki jedzenia, które pozostawiają po sobie ludzie. Jeśli nie zadbamy o higienę swojego balkonu, to bardzo możliwe, że ptaki się nim zainteresują. I nie chodzi tu o specjalne budki czy wodopoje dla małych dzikich ptaków, z których gołębie będą miały problem skorzystać.

Problemem są kanapki, ciastka, czekolada czy choćby napoje, których nie chce się nam sprzątać. Pozostawiane regularnie na świeżym powietrzu przykują uwagę gołębi. Jeśli więc chcemy je odstraszyć, to przede wszystkim ich nie przyciągamy. Dbamy o higienę i od razu po sobie sprzątamy.

Co odstrasza gołębie na balkonie? Dźwięki i zapachy

Jednym ze skuteczniejszych sposobów na odstraszanie gołębi z balkonu jest korzystanie z dźwięków. Możemy włączyć urządzenia imitujące odgłosy naturalnych przeciwników tych ptaków. Dobrze sprawdzą się tutaj sowy czy jastrzębie. Musimy jednak dostosować głośność i częstotliwość dźwięków, by te nie przeszkadzały nam, mieszkańcom. Metody te sprawdzą się także, jeśli się zastanawiasz, jak odstraszyć szpaki.

Doskonale sprawdzą się również środki chemiczne wydzielające nieprzyjemne dla gołębi zapachy. Warto samemu wypróbować, które z nich są bezpieczne dla naszego balkonu i jednocześnie skutecznie odstraszają chmary ptaków.

Co odstrasza gołębie na balkonie? Figurki drapieżników

Oprócz wymienionych wyżej metod świetnie sprawdzą się również efekty wizualne. Wśród nich możemy wymienić wszelkiego rodzaju kółka, kolorowe tasiemki, kręcące się zabawki, tabliczki z mieniącymi się innymi ptakami.

Ogromną skutecznością cieszą się imitacje innych ptaków, szczególnie czarnych, które mają wyraźnie zarysowane szpony, oczy i dziób. Gołębie boją się podlecieć bliżej, by nie zostać zaatakowanymi. Dzięki temu my możemy zyskać nietuzinkową ozdobę, którą postawimy lub zawiesimy na balkonie, oraz spokój.

Strach na gołębie

Gdy nie brakuje nam fantazji, możemy również spróbować skorzystać z tzw. strachów na gołębie. Większość osób doskonale zna strachy na wróble, które stoją na środku wielkiego pola. Jednak tym razem będziemy szukać strachów, które skutecznie odgonią gołębie.

Możemy poszukać wymienionych już wcześniej czarnych ptaków, które zawiesimy na balkonie i wyeksponujemy ich najbardziej drapieżne elementy. Wystraszone gołębie będą się bały podlecieć. Możemy również poszukać innych niebezpiecznych zwierząt, na przykład imitacji węży. Ważne, by każdy ze strachów był doskonale widoczny dla ptaków już ze sporej odległości.

Warto połączyć wymienione wyżej metody i sprawdzić, jak działają one w naszym przypadku. Przede wszystkim musimy zadbać o higienę balkonu i próbować przeciwdziałać pojawianiu się gołębi. Nie krzywdzimy zwierząt, w żadnym wypadku nie próbujemy ich zabijać, a jedynie uniemożliwiamy osiedlenie się na naszym terytorium.

Autorka: Aleksandra Bartosik