Data publikacji:

Jak odstraszyć szpaki? Skuteczne metody

Szpaki to z pewnością zmor a wielu ogrodników i działkowiczów. Ptaki szczególnie upodobały sobie drzewa owocowe, zwłaszcza te z czereśniami, jabłkami czy śliwkami. Już teraz warto podkreślić, że szpaki są pod ochroną, co oznacza, że nie można ich zabijać. Na szczęście mamy sprawdzone sposoby na to, jak odstraszyć szpaki i cieszyć się obfitymi zbiorami.

jak odstraszyć szpaki

Jak odstraszyć szpaki? Zacznij od straszaka lub siatek ochronnych

Szpaki z jednej strony mogą być pożyteczne, ponieważ zjadają m.in. ślimaki w ogrodzie niszczące rośliny. Z drugiej jednak strony potrafią być prawdziwym utrapieniem, jeśli w ogródku mamy drzewa owocowe. Jak zatem odstraszyć szpaki?

Jak odstraszyć ptaki z ogródka? Straszak to mniejszy, odrobinę zmodyfikowany odpowiednik popularnego stracha na wróble. Wiele osób, które szukały sposobu na to, jak odstraszyć szpaki z dachu czy drzew owocowych, potwierdza, że po zamontowaniu straszaka problem zniknął!

Jak go przygotować? Do stworzenia straszaka potrzebujesz przedmiotów, które ruszają się pod wpływem wiatru. Równie świetnie sprawdzą się rzeczy wydające dźwięki, na przykład uderzające o siebie puszki. Możesz dodać do własnej konstrukcji balony, wiatraczek, a nawet torebki foliowe.

Samodzielne przygotowanie straszaka wymaga trochę czasu. Nie masz go za dużo? Nie ma problemu, bo równie doskonale sprawdzą się specjalne siatki ochronne. Możesz kupić je w każdym sklepie budowlanym lub ogrodniczym. Wystarczy założyć je na drzewo w taki sposób, aby przykryć owoce. Dzięki temu szpaki nie będą mieć do nich dostępu, a ty raz na zawsze zapomnisz o problemie ze zmarnowanymi zbiorami. Jeżeli drzewa w twoim sadzie czy ogrodzie są wysokie, to koniecznie przygotuj drabinę i weź kogoś do pomocy.

Efekty wizualne w walce z ptakami – taśmy, balony, makiety i inne pomysły na odstraszenie szpaków

Efekty wizualne potrafią przynieść dość zadowalające efekty i pomagają w odstraszeniu szpaków z ogrodu czy działki. Oprócz wspomnianego wyżej straszaka możesz zdecydować się także na rozwieszenie na gałęziach taśm odblaskowych, płyt CD czy taśm z kaset. Nie będzie wyglądać to zbyt estetycznie, ale zapewni owocom stałą ochronę przed szpakami.

Jak jeszcze odstraszyć szpaki przy użyciu efektów wizualnych? Zainwestuj w ptaka! Nie mówimy o prawdziwym zwierzęciu, a po prostu o makiecie przypominającej drapieżnika. Idealnym rozwiązaniem będzie na przykład sokół, którego szpaki po prostu się boją, i można śmiało stwierdzić, omijają szerokim łukiem. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie go jak najbliżej drzewa. Szczególnie polecamy ci makietę ptaka w locie.

Jak odstraszyć szpaki hałasem?

Szpaki nie znoszą hałasu, podobnie jak i wiele innych zwierząt. Właśnie dlatego warto wykorzystać go do walki z niechcianymi gośćmi w ogrodzie czy sadzie. Pamiętaj jednak, że ten gatunek jest naprawdę inteligentny, dlatego nie wszystkie dźwięki będą w stanie przepłoszyć ptaki. Jak w takim razie odstraszyć szpaki hałasem?

Jedną z możliwości jest armatka hukowa, która może osiągać głośność wynoszącą nawet do 120 decybeli! Tego typu systemy odstraszania zwierząt wykorzystują do działania propan-butan. Gdy osiągnie określone przez ciebie stężenie, następuje bardzo głośny wybuch, który bez problemu poradzi sobie z odstraszeniem nie tylko szpaków, ale także innych ptaków.

Aby odstraszyć szpaki, możesz również sięgnąć po dostępne na rynku odstraszacze dźwiękowe. Najlepszym wyborem będą dźwięki ptaków łownych. Wykorzystanie głośników jest zdecydowanie cichszym, jednak równie skutecznym rozwiązaniem, dzięki któremu przestraszysz szpaki. Do wyboru masz modele o różnej mocy, zasilane akumulatorowo, sieciowo, a nawet energią słoneczną.

Oczywiście pamiętaj, aby hałasem nie zakłócać spokoju pozostałych działkowiczów czy sąsiadów! Jeśli dźwięki będą zbyt głośne, to możesz narazić się na wizytę policji i mandat za zakłócanie spokoju.

Autorka: Katarzyna Wendzonka