Data modyfikacji:

Ślimaki w ogrodzie – jak się ich pozbyć?

Ślimaki w ogrodzie mogą wywołać niemała spustoszenie. Te szkodniki niszczą nie tylko widoczne części roślin, ale także ich korzenie. Na szczęście walka z nimi nie jest trudna – wystarczą proste, domowe sposoby. Dowiedz się, jak pozbyć się ślimaków z ogródka.

ślimaki w ogrodzie

Jak pozbyć się ślimaków?

Ślimaki, mszyce czy mrówki w ogrodzie mogą być prawdziwym utrapieniem dla ogrodnika. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, czego nie lubią ślimaki w ogrodzie i jak się ich pozbyć, gdy już się pojawiły.

W Polsce można spotkać aż 250 gatunków ślimaków. Do tych najczęściej spotykanych zalicza się winniczek – niewielki ślimak ze skorupką, który nie wyrządza większych szkód w ogrodach. Pamiętaj, że winniczek w Polsce jest pod ochroną przez większość roku (oprócz maja).

Osoby posiadające własny ogród muszą wiedzieć, że bardzo inwazyjne bywają gatunki ślimaków bez skorupy – to m.in. pomrowik plamisty oraz ślinik luzytański. Ślimaki te rozmnażają się błyskawicznie, są wszystkożerne, a ze względu na to, że żywią się również odchodami, mogą przenosić groźne drobnoustroje. Pojawiają się przede wszystkim przy wilgotnej aurze.

Ślimaki w ogrodzie to poważny problem – małe szkodniki nie tylko szpecą rośliny, zostawiając na nich dziury i śluz, ale przyczyniają się do ich obumierania, zjadając ich korzenie. O ich zwalczaniu warto pomyśleć jednak tylko wtedy, gdy jest ich naprawdę sporo. Ślimaki w ogrodzie rozkładają bowiem materię organiczną, produkując naturalny kompost, dlatego ich mała ilość może przynieść ogródkowi pożytek.

Sposoby na ślimaki w ogrodzie

Co jednak, gdy ślimaki opanowały twój ogród i zauważalnie go niszczą? Wówczas warto sięgnąć po naturalne i domowe metody ich zwalczania.

Ślimaki w ogrodzie – jak się pozbyć? Po prostu je wyzbieraj

Jak najszybciej pozbyć się ślimaków? To proste – zebrać je do wiaderka i wypuścić w innym miejscu. Ten sposób sprawdza się jednak tylko przy niewielkich ilościach szkodników, ponieważ jest dość czasochłonny.

Sposób na ślimaki: sypkie nawierzchnie

Czego nie lubią ślimaki w ogrodzie? Przede wszystkim sypkich powierzchni. Aby utrudnić im poruszanie się i zniechęcić do bytowania w twoim ogrodzie, w okolicach rabatek rozsyp żwir, korę lub igliwie. Ślimaki na takiej nawierzchni nie będą mogły się poruszać; wówczas łatwiej będzie ci je zebrać.

Pułapka piwna na ślimaki

Ślimaki przepadają za piwem; znanym sposobem na ich zwalczanie jest wkopywanie w ziemię miseczek z tym trunkiem. Zwabione jego zapachem, ślimaki przypełzną do miseczki i się utopią.

Czego nie lubią ślimaki w ogrodzie?

Gdy już pozbędziesz się ślimaków, warto wiedzieć, co robić, aby zapobiec ich powrotowi do ogródka. Naturalnym sposobem jest zasadzenie w nim roślin, które odstraszają mięczaki. To np. czosnek, majeranek, cząber, krwawnik, szałwia, tymianek – a więc zioła, które bardzo intensywnie pachną.

Innym rozwiązaniem jest środek na ślimaki, który odstrasza je i eliminuje. Zwróć uwagę, aby taki preparat był delikatny dla roślin oraz nietoksyczny.

Ślimaki są pożywieniem wielu gatunków zwierząt, w tym np. jeży, ropuch, jaszczurek, ptaków. Jeśli stworzysz w swoim ogródku warunki im odpowiadające (np. oczko wodne), zadbają o regularne usuwanie ślimaków.

Zapobiegaj ślimakom w ogrodzie

Aby nie walczyć z nadmiarem ślimaków, nie należy ułatwiać im bytowania w ogródku. Pamiętaj o regularnym koszeniu trawnika, a także zbieraj obumarłe rośliny i owoce, które spadły z gałązek. Utrzymuj porządek w okolicach kompostownika i nie przechowuj w ogrodzie stert drewna, w których ślimaki mogłyby się ukrywać.

Autorka: Joanna Stanuch