Data modyfikacji:

Co odstrasza szczury? Jak pozbyć się szczurów?

Budzą odrazę i strach, mogą przyczyniać się do powstawania szkód w mieniu, ale przede wszystkim są groźne dla zdrowia i życia ludzi. Szczury to prawdziwe utrapienie dla mieszkańców budynków czy właścicieli ogrodów, w których gryzonie bytują. Jeśli ty również mierzysz się z tym problemem, zobacz, co odstrasza szczury oraz jakie działania podjąć, aby uniknąć ich pojawienia się w przyszłości.

szczur

Jak rozpoznać szczura w domu lub ogrodzie?

Doradzaliśmy już, jak odstraszyć ptaki. W dzisiejszym wpisie zajmiemy się problematycznymi gryzoniami i tym, jak pozbyć się szczurów.

Jak rozpoznać, że szczury pojawiły się w domu czy ogrodzie? Ślady bytności szkodników są z reguły wyraźnie widoczne – przegryzione worki, naruszone zapasy czy wręcz uszkodzone przewody instalacji lub kable samochodowe – szczury są odpowiedzialne m.in. za takie szkody.

Z czasem mogą uszkodzić również elewację domu, drzwi czy futryny. To wszystko prowadzi do strat w mieniu i konieczności poniesienia dodatkowych wydatków, aby usunąć szkodę. Dlatego warto wiedzieć, co odstrasza szczury.

Dlaczego szczury są niebezpieczne dla człowieka?

Chociaż to niepozorne stworzenia, szczury mogą być sporym zagrożeniem dla mieszkańców domu, w którym się pojawiły. Okazuje się, że zwierzęta te roznoszą szkodliwe choroby – ugryzienie przez szkodnika może skutkować zarażeniem się durem brzusznym.

Co więcej, szczury mogą przenosić wściekliznę czy salmonellę, a jakby tego było mało, pasożytują na nich wszy i pchły. Nic dziwnego, że szczury są nieproszonymi gośćmi w naszych domach czy ogrodach. Sprawdźmy, jakie są skuteczne sposoby na szczury.Co odstrasza szczury? Skuteczne sposoby na szczury

Najczęściej szczury pojawiają się w pobliżu śmietników czy kompostowników, gdzie żerują na odpadkach, dlatego skutecznym sposobem na szczury jest właściwa segregacja odpadów – przykładowo na pryzmę ogrodową nie mogą trafiać kawałki mięsa czy kości, bo to prędzej czy później zwabi szkodniki. Z kolei zbiorniki na zmieszane odpady komunalne, gdzie lądują resztki ze stołu, powinny być szczelnie zamykane. Ponadto bezwzględnie trzeba wystrzegać się wyrzucania resztek jedzenia do ogrodu czy w najbliższym otoczeniu, gdyż jest to świetny wabik dla szkodników.

Dodatkowo postaraj się sprawdzić szczelność budynku. Szczury są niewielkie i bardzo zwinne, więc mogą dostać się do wnętrza przez otwory wentylacyjne czy inne nieszczelności. Zabezpiecz te newralgiczne punkty, aby zyskać pewność, że nieproszeni goście nie wrócą w twoje progi.

Jak pozbyć się szczurów?

Jeśli gryzonie pojawiły się w twoim ogrodzie czy piwnicy, trzeba podjąć zdecydowane działania, aby odstraszyć lub pozbyć się tych nieproszonych gości. Jak wytępić szczury? Na początek zadbaj o porządek – pozbądź się odpadków lub zapasów, na których gryzonie żerowały. Poza tym zdaj się na jeden z poniższych sposobów na szczury.

Odstraszacz szczurów, czyli czego boją się szczury

To urządzenie elektroniczne, które emituje ultradźwięki. Są one bardzo nieprzyjemne dla szczurów, więc w rezultacie działania sprzętu nieproszeni goście powinni opuścić twoją posesję. Co ciekawe, ultradźwiękowy odstraszacz szczurów działa także na myszy czy kuny. Zwłaszcza te ostatnie gryzonie mogą być uciążliwe, ponieważ bardzo często przegryzają przewody instalacji, a kuna w samochodzie może wyrządzić duże szkody.