Data modyfikacji:

Kuna w samochodzie. Jak uniknąć zniszczeń, powodowanych przez te zwierzęta?

Każdego roku temat kun grasujących pod maskami samochodów powraca niczym bumerang. Zwierzęta te próbują się schronić przed zimnem i zamiast schronienia w dziupli lub szczelinie skalnej, znajdują ostoję blisko silnika samochodu. Niestety, powodują przy okazji wiele zniszczeń, zaś pozbycie się problemu wcale nie jest takie łatwe.

Jakie zniszczenia powodują kuny?

Szczególnym upodobaniem kuny leśne obdarzyły elementy gumowe znajdujące się pod maską. Ofiarami gryzoni padają najczęściej gumowe izolacje instalacji elektrycznej, kable wysokiego napięcia, rurki z płynem chłodniczym lub, co bardzo groźne, przewody hydrauliczne układu hamulcowego. W wielu przypadkach pogryzione zostają również miękkie elementy wygłuszenia komory silnikowej oraz osłonki silnika.
Typowe problemy informujące o wizycie kuny pod maską to trudności z odpaleniem silnika, nierówna praca lub całkowite unieruchomienie jednostki napędowej. Zazwyczaj wystarczy jeden rzut oka na komorę silnikową, by znaleźć winowajcę. Czasem zlokalizowanie usterki jest nieco trudniejsze, ale wiele powiedzą o jej źródle tropy wokół auta. Jeżeli w pobliżu samochodu lub pod nim znajdziesz na śniegu tropy kuny, winowajca jest niemal pewny.

Wyczyść silnik

Pierwszym krokiem do pozbycia się problemu związanego z wizytami kuny jest wyczyszczenie silnika. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że wróci ona do miejsca, w którym już była i czuje się w nim bezpiecznie. Kuny są zwierzętami terytorialnymi i znaczą swój teren, więc jeśli raz zadomowiła się w komorze silnikowej twojego auta, uzna je za doskonałą kryjówkę na przyszłośc. Czyszcząc komorę silnika pozbędziesz się także pozostałości pokarmu, które zdążyła tam zgromadzić. Jednocześnie zapach wydzielany przez środki do mycia silnika może skutecznie zniechęcić kunę do ponownej wizyty.

Osłona pod silnikiem

Jeżeli twój samochód seryjnie wyposażony był w osłonę pod silnikiem, sprawdź, czy jest ona w dobrym stanie. Choć kuna jest w stanie sprostać plastikowej osłonie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zamiast trudzić się z jej przegryzieniem, uda się pod inny samochód. W przypadku wielu modeli samochodów można dokupić osłonę chroniącą silnik, która montowana była w wyższych wersjach wyposażeniowych (zwłaszcza uterenowionych). 

Sierść psa

Jednym z popularnych domowych sposobów na kuny w samochodzie jest stworzenie odstraszacza z sierści domowego pupila. Psy, podobnie jak lisy czy wilki, są naturalnymi wrogami zamieszkującej głównie lasy kuny leśnej. Zapach psiej sierści działa na kuny odstraszająco i wystarczy niewielka ich ilość, by odstraszacz spełnił swoje zadanie. Do wykonania tego gadżetu użyj przewiewnego woreczka i sierści wyczesanej z domowego czworonoga. Dla zwiększenia intensywności zapachu zwilż ją nieco wodą. Taka pułapka wietrzeje po kilkunastu dniach, dlatego konieczne jest jej regularne odnawianie. 

Kostka toaletowa

U wielu kierowców skuteczną metodą na walkę z kunami okazało się pozostawienie pod maską kostek zapachowych do toalety. Ich intensywna, chemiczna woń działa odstraszająco na kuny, podobnie jak sierść psa. Zapach kostki toaletowej utrzymuje się znacznie dłużej, więc może okazać się dobrym i niedrogim środkiem zaradczym. Pamiętaj jednak o tym, by zamontować kostki zapachowe z dala od ruchomych i nagrzewających się części silnika

Odstraszacz zapachowy w sprayu

Wśród zapachowych sposobów na kuny w samochodzie znajdziesz także specjalne płyny odstraszające, dostępne w aerozolu lub sprayu. Oparte na drażniącym geraniolu preparaty należy nanieść na elementy komory silnika. Dobrym pomysłem jest nasączenie nim np. szmatki, bandaża czy gąbki. Cena typowego środka na kuny w samochodzie to ok. 15-30 zł.

Emiter ultradźwięków

Jeżeli sposoby z odstraszającym zapachem zawiodą, możesz spróbować wykorzystać zasilany bateriami emiter ultradźwięków. Niewielkie urządzenie montowane pod maską emituje sygnał niesłyszalny dla człowieka (tony o częstotliwości 22-24 kHz), jednak mocno drażniący kuny i inne gryzonie. Jego działanie jest jednak dyskusyjne. W niektórych przypadkach skutecznie odstrasza kuny, w innych zwierzęta wcale nie zwracają uwagi na jego obecność. 

Pułapka na kuny

Gdy już wiesz, że kuna grasuje np. w twoim garażu, możesz kupić pułapkę na kuny. Pozwoli ci ona złapać zwierzę i wywieźć je potem w odległe od domu miejsce, gdzie drapieżnik powinien przebywać. UWAGA: Kuny znajdują się w Polsce pod ochroną, więc można walczyć z nimi wyłącznie w sposób niestanowiący dla nich zagrożenia.
Pozbycie się kun z samochodu nie jest łatwe, ale łącząc kilka powyższych sposobów  z pewnością osiągniesz sukces. Wykorzystaj przede wszystkim te, które są najbardziej humanitarne oraz nie zagrażają kunom ani innym zwierzętom. Czasem wystarczy pozostawić samochód na innym parkingu na kilka nocy, aby problem minął samoczynnie. Jeżeli jeszcze ten problem cię nie dotknął i znasz go jedynie z opowiadań sąsiadów, nie czekaj na rozwój sytuacji i zabezpiecz swój samochód. Przezorność nic cię nie kosztuje, a ewentualne szkody poczynione przez kunę liczone są często w tysiącach złotych.
Autor: Szymon Sonik