Data publikacji:

Co potrzebne do chrztu? Co zabrać ze sobą na chrzest?

Chrzest Święty to nie tylko jeden z najważniejszych sakramentów dla chrześcijan. W polskiej tradycji jest to okazja do świętowania narodzin dziecka i otoczenia go opieką przez całą rodzinę. Podczas przyjęcia po uroczystościach kościelnych rodzice wraz z chrzestnymi, dziadkami i innymi zaproszonymi gośćmi wspólnie celebrują ten ważny dzień. Zanim jednak przejdzie się do świętowania, wręczania prezentów i wspólnego spędzania czasu, powinno się sprawdzić, co potrzebne do chrztu kupić. Oto lista najważniejszych przedmiotów.
co potrzebne do chrztu

Przygotowania do chrztu - od czego zacząć?

Zanim sprawdzi się, co potrzebne do chrztu kupić w różnych sklepach, powinno się porozmawiać z proboszczem swojej parafii. Powinno się ustalić z nim datę chrztu dziecka oraz dopełnić wszelkich formalności związanych z udzieleniem sakramentu. Na początek ksiądz zapyta o rodziców chrzestnych, którzy powinni przyjąć wcześniej sakrament bierzmowania i odbyć spowiedź. Po spełnieniu obu warunków mogą zadeklarować wsparcie w wychowaniu dziecka w wierze katolickiej.

Kolejnym krokiem jest zarezerwowanie sali lub cateringu na uroczysty obiad po ceremonii chrztu. Popularne lokale mają pełne grafiki na co najmniej kilka miesięcy wprzód. Podobnie jest w przypadku często wybieranych terminów chrztu, np. 26 grudnia, Lanego Poniedziałku czy też długich weekendów. Po ustaleniu tych szczegółów można przejść do innych przygotowań do sakramentu.

Co potrzebne do chrztu w kościele?

W kościele od rodziców i chrzestnych nie wymaga się dużych i kosztownych zakupów. Rodzice i wybrani przez nich chrzestni powinni przygotować dla maluszka świecę. Jest ona symbolem nowego życia i wszelkich darów, które otrzymuje się od Boga. W czasie sakramentu świeca jest zapalona, by przypomnieć dorosłym, że biorą na siebie całą odpowiedzialność za wychowanie i postępowanie dziecka w przyszłości. Zapaleniem świecy zajmuje się ojciec chrzestny.

W czasie ceremonii dla maluszka potrzebna jest biała szatka. Jej przyniesienie jest obowiązkiem matki chrzestnej. Szatka jest symbolem nieskazitelnej czystości duszy dziecka, które podczas sakramentu zostało obmyte z grzechu pierworodnego. Maluszek otrzymuje na koniec białą szatę na znak swojej czystości i niewinności.

Świeca i biała szata powinny pojawić się na każdej uroczystości chrztu świętego. Oba symbole są niezwykle ważne dla chrześcijan, dlatego wierzący powinni zrobić wszystko, by je dostarczyć do kościoła.

Co jest potrzebne do chrztu dla dziecka?

Jeśli chodzi o niemowlę, to, co jest potrzebne do chrztu, w dużej mierze zależy od pory roku. W ciepłych miesiącach maluszek może być ubrany w lekkie, cienkie ubranko w białym kolorze. Wysokie temperatury sprawiają, że nie potrzebuje kurteczki, grubszego sweterka czy też czapeczki i kocyka. Chłopcom w zupełności wystarczą biały kaftanik, spodenki i skarpetki, a dziewczynkom lekka sukieneczka. Dodatkiem mogą być białe buty niechodki oraz przeciwsłoneczny kapelusik.

W chłodniejszych miesiącach niemowlęta mogą założyć wełniane ubranko do chrztu. Można wykonać taki strój samodzielnie lub kupić gotowy. Naturalne włókna wełniane zapewnią dziecku ciepło przez całą ceremonię, nawet w zimnych murach starego kościoła. Prócz ciepłego ubranka warto przygotować białe body i rajstopki bez żadnych wzorów. Dzięki dodatkowej warstwie bielizny zapobiegnie się wychłodzeniu niemowlaka. Biały kolor ubranek sprawi natomiast, że nie będą odznaczać się pod szatką do chrztu.

Kocyk do chrztu - jaki wybrać?

Chrzest Święty w zimowych miesiącach jest mało popularny wśród rodziców ze względu na niskie temperatury w kościołach. Nie ma jednak przeszkód, by zorganizować uroczystość nawet w grudniu bądź styczniu. Aby ochronić maluszka przed chłodem, wystarczy dodatkowo przygotować ciepły kocyk. Do wyboru ma się zarówno klasyczne okrycia, jak i kocyki haftowane ze specjalną dedykacją na chrzest. Dedykacja może być przygotowana z myślą o konkretnym dziecku lub uniwersalna, np. napis „Pamiątka Chrztu Świętego”. Kocyk tego typu po latach przypomni malcowi o osobach, które towarzyszyły mu w dniu Chrztu Świętego.

Zaproszenia na chrzest

Ważnym zakupem na chrzest są zaproszenia. Dopuszczalne jest zaproszenie gości ustnie, jednak zaproszenie w formie papierowej jest bardziej eleganckie. Dodatkowo kartka na ozdobnym papierze jest piękną pamiątką dla dziadków lub rodziców chrzestnych.

Zaproszenie na chrzest można zaprojektować i wydrukować samodzielnie lub kupić gotowe kartki z odpowiednimi grafikami i tekstami do uzupełnienia. Równie dobrze możliwe jest zakupienie akcesoriów do rękodzieła i stworzenie oryginalnych zaproszeń z dodatkiem suszonych kwiatów, kolorowych papeterii, ozdobnych kryształków i różnych szablonów.

Pamiątki z okazji Chrztu Świętego

Rodzice chrzestni, dziadkowie i pozostali goście zgodnie z tradycją przygotowują prezenty, które wręczają dziecku z okazji chrztu. Jeśli chce się uniknąć prezentu w formie gotówki, można zdecydować się na religijne upominki. Łańcuszek z medalikiem, obraz z aniołem stróżem i datą chrztu bądź obrazkowa biblia dla dzieci to jedne z najpopularniejszych propozycji. Równie popularne są prezenty w postaci złotej biżuterii, w szczególności, gdy do chrztu przystępuje dziewczynka.

Jeżeli preferuje się personalizowane pamiątki, można wręczyć maluszkowi srebrną łyżeczkę z grawerowaną datą chrztu bądź metryczkę wykonywaną na indywidualne zamówienie. Osoby, które preferują praktyczne upominki, mogą natomiast zdecydować się na podarki w postaci akcesoriów i zabawek dla dziecka. Maluchowi może przydać się np. krzesełko do karmienia, nowy wózek spacerowy, huśtawka niemowlęca bądź dmuchany plac zabaw do ogrodu przy domu.

Autorka: Monika Kocher