Data modyfikacji:

Pęknięty ekran: co zrobić, czy da się naprawić? 

Pęknięty ekran to prawdziwa zmora posiadaczy smartfonów. Uszkodzenie tego elementu wiąże się z dużymi kosztami. Sprawdzamy, czy taką usterkę da się naprawić! 
pęknięty ekran

Pęknięty ekran to powszechny problem 

W najnowszych telefonach stosowane jest szkło Gorilla Glass, które w teorii ma zabezpieczyć urządzenie przed zarysowaniami, a także rozbiciami. W rzeczywistości, upadek nawet z niewielkiej wysokości prowadzi do poważnego uszkodzenia wyświetlacza. Im wyższa cena telefonu, tym wyższa cena ewentualnego serwisu, dlatego wiele osób drży na samą myśl o uszkodzeniu przedniego panelu. 

Objawy świadczące o uszkodzeniu ekranu 

Głównym objawem wskazującym na uszkodzenie ekranu jest charakterystyczne rozbicie, które powszechnie nazywane jest pajączkiem. Zdarza się, że telefon po upadku wciąż działa. Użytkownik może praktycznie normalnie korzystać ze swojego smartfona. Nieco gorzej jest w przypadku, gdy na wyświetlaczu pojawiają się kolorowe paski. To znak, że uszkodzeniu uległa nie szybka, a cały wyświetlacz. 


Przeczytaj także: Ranking najlepszych smartfonów - styczeń 2020

Co zrobić w przypadku pękniętego ekranu? 

Zarówno w przypadku rozbitej szybki, jak i uszkodzonego wyświetlacza konieczna jest wizyta w serwisie. Osoby, które lubią majsterkować w domowym zaciszu mogą zakupić gotowe zestawy wraz z narzędziami umożliwiające samodzielną naprawę ekranu. Trzeba zachować przy tym maksymalną ostrożność, ponieważ chwila nieuwagi może doprowadzić do uszkodzenia innych elementów w telefonie. Jeśli nie czujesz się na siłach, to nie warto podejmować ryzyko. Wymiana pękniętego ekranu telefonu w profesjonalnym serwisie będzie o wiele lepszym pomysłem. 

Jak ochronić telefon przed uszkodzeniem ekranu? 

Zakup ubezpieczenia 

Podczas zakupu nowego telefonu wiele sklepów oferuje rozszerzoną gwarancję przed nieszczęśliwymi wypadkami. Zazwyczaj kosztuje ona kilkaset złotych. Jednorazowy wydatek wydaje się duży, ale ostatecznie jest on bardziej opłacalny niż wymiana całego panelu. Wymiana wyświetlacza w wielu flagowych modelach kosztuje od 1000 zł nawet do 2000 zł. W przypadku upadku, wystarczy oddać telefon do sklepu, a po kilku dniach powróci on w idealnym stanie. Często producenci decydują się na wymianę smartfona, na zupełnie nowy model. 

Szkło hartowane na wyświetlacz 

To tanie, ale skuteczne zabezpieczenie przed pękniętym ekranem w telefonie. Przy zakupie szkła hartowanego nie warto oszczędzać. Wyższej klasy szkło zamortyzuje upadek i sprawi, że wyświetlacz pozostanie w nienaruszonym stanie. Oczywiście szkło nie daje 100% ochrony przed upadkiem, ale znacznie podnosi szansę na przetrwanie urządzenia w kryzysowej sytuacji. 

Solidne etui pancerne 

Do szkła hartowanego warto dokupić solidne etui. W sklepach można znaleźć tzw. pancerne obudowy, które mają wytrzymały materiał. Wiele modeli ma specjalne gumowe wykończenia na rogach. Dzięki temu, to one będą miały kontakt z podłożem jako pierwsze. Dobrym pomysłem jest wybór takiego etui, które spełnia standardy wojskowe. Upadek z wysokości nawet 1 metra nie będzie problemem. 

Ostrożność przy korzystaniu ze smartfona 

To najtańszy i najlepszy sposób na ochronę telefonu przed pęknięciem wyświetlacza. Ostrożność należy zachować szczególnie podczas wyjmowania urządzenia z kieszeni, czy torby. To najczęściej w takich sytuacjach dochodzi do upadku. Z telefonem w ręku nie warto chodzić również w dużym tłumie. O przypadkowe popchnięcie nietrudno, a to jak wiadomo najlepszy sposób na wytrącenie smartfona z ręki.