Data modyfikacji:

Zbity ekran telefonu. Co zrobić? Czy da się naprawić?

Pęknięty ekran to prawdziwa zmora posiadaczy smartfonów. Uszkodzenie tego elementu wiąże się z dużymi kosztami. Sprawdzamy, czy taką usterkę da się naprawić!
zbity ekran

Pęknięty ekran to powszechny problem 

W najnowszych telefonach stosowane jest szkło Gorilla Glass, które w teorii ma zabezpieczyć urządzenie przed zarysowaniami, a także rozbiciami. W rzeczywistości, upadek nawet z niewielkiej wysokości prowadzi do poważnego uszkodzenia wyświetlacza. Im wyższa cena telefonu, tym wyższa cena ewentualnego serwisu, dlatego wiele osób drży na samą myśl o uszkodzeniu przedniego panelu. 

Objawy świadczące o uszkodzeniu ekranu 

Głównym objawem wskazującym na uszkodzenie ekranu jest charakterystyczne rozbicie, które powszechnie nazywane jest pajączkiem. Zdarza się, że telefon po upadku wciąż działa. Użytkownik może praktycznie normalnie korzystać ze swojego smartfona. Nieco gorzej jest w przypadku, gdy na wyświetlaczu pojawiają się kolorowe paski. To znak, że uszkodzeniu uległa nie szybka, a cały wyświetlacz. 

Co zrobić w przypadku pękniętego ekranu? 

Zarówno w przypadku rozbitej szybki, jak i uszkodzonego wyświetlacza konieczna jest wizyta w serwisie. Osoby, które lubią majsterkować w domowym zaciszu, mogą zakupić gotowe zestawy wraz z narzędziami umożliwiające samodzielną naprawę ekranu.
Trzeba zachować przy tym maksymalną ostrożność, ponieważ chwila nieuwagi może doprowadzić do uszkodzenia innych elementów w telefonie. Jeśli nie czujesz się na siłach, to nie warto podejmować ryzyko. Wymiana pękniętego ekranu telefonu w profesjonalnym serwisie będzie o wiele lepszym pomysłem. 

Zbity ekran – oceń zniszczenia

Zazwyczaj w smartfonie ekran składa się z trzech warstw: wyświetlacza, ekranu dotykowego oraz szybki zabezpieczającej. Zanim zaczniesz zastanawiać się, co robić, oceń, która z tych części uległa uszkodzeniu, ponieważ od tego zależy zasadność twojego działania i koszty, które będzie trzeba ponieść.

Delikatnie pęknięty ekran – usuwanie rys

Istnieje kilka domowych sposobów na usuwanie rys przy niewielkim pęknięciu szybki, nie sprawdzają się one jednak przy głębokich rysach. Do dyspozycji masz między innymi pastę polerską, pastę do zębów i sodę oczyszczoną.
Za pomocą pasty i miękkiej ściereczki, na przykład z mikrofibry, delikatnie pocieraj miejsce, w którym zbity ekran tworzy charakterystyczną pajęczynkę. Niewielkie drobinki zetrą delikatnie szkło i uzupełnią braki.

Czy maskowanie rozbitego ekranu ma sens?

Samym maskowaniem pękniętego ekranu w telefonie nie naprawisz zniszczeń, ale będziesz w stanie zatuszować je na pewien czas, na przykład do momentu wymiany smartfona na nowy. Jeśli uszkodzenie jest niewielkie, spróbuj nakleić folię ochronną lub szkło hartowane, które lekko zamaskują rysy i sprawią, że użytkowanie smartfona stanie się na nowo komfortowe. Jeśli dodasz do tego niejednolitą tapetę i wśród wzorów ukryjesz niedoskonałości, będziesz w stanie zapomnieć na pewien czas o problemie.
Zabezpieczenie zbitego ekranu ma jedną ważną zaletę – dzięki niemu ustrzeżesz się przed pogarszaniem sytuacji i powiększaniem uszkodzonego obszaru.

Refabrykacja zbitego ekranu w salonie

Wymiana ekranu w całości często nie jest konieczna i nie ma sensu w przypadku zewnętrznych uszkodzeń, nawet tych poważniejszych. Taki zabieg jest bardzo kosztowny, zwłaszcza jeśli twój telefon był drogi. Skuteczna powinna okazać się natomiast refabrykacja zbitego ekranu.
Większość osób nie czuje się na siłach, żeby samodzielnie dokonywać napraw i uda się do salonu. Tam profesjonaliści mogą dokonać refabrykacji, która jest zwykle o 50% tańsza niż wymiana całości. Może ona być przeprowadzona wyłącznie w sytuacji, gdy ekran jest sprawny, a uszkodzone zostały tylko zewnętrzne części.
Co to jest refabrykacja zbitego ekranu? Polega ona na wymianie wyłącznie szkła ochronnego, czyli jednej z warstw ekranu. Żeby jej dokonać, należy najpierw rozłożyć go na części. Następnie za pomocą rozpuszczalnika usuwa się resztki pękniętego szkła oraz pozostałości kleju do ekranu telefonu, który łączy elementy. Kolejnym etapem jest odklejenie polaryzatora wyświetlacza, wyczyszczenie ekranu oraz nałożenie nowego polaryzatora i szybki ochronnej. Do tych zabiegów wykorzystywana jest specjalna komora, w której wszystkie elementy łączą się w całość.

Wylany ekran – co to znaczy?

Rozlany ekran nie musi być koniecznie konsekwencją upadku. Jego przyczyną może być mocne wygięcie smartfona lub wewnętrzna usterka, na przykład w wyniku przegrzewającej się baterii lub procesora. Jak wygląda wylany ekran? Występują na nim charakterystyczne rozlane kolorowe plamy.
O ile niewielkie rysy są problemem przede wszystkim estetycznym, tak wylany ekran nie pozwala w pełni komfortowo korzystać z telefonu. Co więcej, zakłócenia zwykle szybko się rozprzestrzeniają, a dodatkowo zbity ekran nie jest chroniony przed wilgocią i innymi niekorzystnymi czynnikami.
Co robić w takim przypadku? Najlepiej udać się do serwisu, ponieważ świadczy to o poważnym problemie. Jeśli telefon upadł, wiesz, jaka była przyczyna zepsutego ekranu, jednak jeśli taka usterka pojawia się bez widocznej przyczyny, awaria może okazać się niebezpieczna.
Czasami smartfon z uszkodzonym ekranem można normalnie używać, jednak nigdy nie możesz mieć pewności, że nie odmówi posłuszeństwa wtedy, gdy będzie najbardziej potrzebny. Najlepszym pomysłem będzie wymiana ekranu w telefonie.

Miganie ekranu w telefonie

Zdarza się, że po upadku lub bez widocznej przyczyny ekran zaczyna migać. Żeby rozwiązać problem, bardzo ważne jest zastanowienie się, czy to skutek wypadku, czy też innych powodów. Czasami to nie zbity ekran, a najzwyklejszy błąd oprogramowania lub problem z aktualizacją. Żeby mieć pewność, spróbuj uruchomić telefon w trybie bezpiecznym i przekonaj się, czy działa wtedy normalnie.
Jeśli miganie ekranu w telefonie jest wynikiem jego uszkodzenia, prawdopodobnie doszło do poważnych uszkodzeń mechanicznych i konieczna będzie konsultacja z profesjonalistą, który oceni, co się zepsuło i czy możliwa jest naprawa.

Wypalony ekran – jak go naprawić?

Wypalenie ekranu jest uszkodzeniem, które nie ma nic wspólnego z upadkiem telefonu, jednak zdarza się na tyle często, że warto przy okazji o nim wspomnieć. Problem ten dotyczy smartfonów z wyświetlaczem AMOLED. Najprostszym, a zarazem skutecznym sposobem na poradzenie sobie z taką niedogodnością jest skorzystanie ze specjalnej aplikacji, która jest w stanie cofnąć skutki wypalenia.

Wymiana ekranu w telefonie – kiedy jest konieczna?

Czasami rozbitego ekranu w telefonie nie da się uratować. Jeśli urządzenie nie reaguje na dotyk, pojawiły się plamy lub paski na ekranie telefonu, to wszystko sygnały świadczące o uszkodzeniu wyświetlacza, które jest poważną sprawą.
Jeśli urządzenie ma już swoje lata, może się okazać, że opłacalne jest kupno nowego smartfona. Bardziej ekologiczna będzie jednak wymiana samego ekranu w serwisie, oszczędzi ci też uciążliwej konieczności przenoszenia danych oraz dostosowywania nowego urządzenia do potrzeb, co nie każdy lubi.
Wymiana zbitego ekranu nie jest tanią usługą, jednak jeśli tylko wybierzesz odpowiednie miejsce, możesz mieć pewność, że zostanie wykonana poprawnie. Warto w nią zainwestować, żeby ponownie cieszyć się poprawnie działającym telefonem.

Jak ochronić telefon przed uszkodzeniem ekranu? 

Zakup ubezpieczenia 

Podczas zakupu nowego telefonu wiele sklepów oferuje rozszerzoną gwarancję przed nieszczęśliwymi wypadkami. Zazwyczaj kosztuje ona kilkaset złotych. Jednorazowy wydatek wydaje się duży, ale ostatecznie jest on bardziej opłacalny niż wymiana całego panelu. Wymiana wyświetlacza w wielu flagowych modelach kosztuje od 1000 zł nawet do 2000 zł. W przypadku upadku wystarczy oddać telefon do sklepu, a po kilku dniach powróci on w idealnym stanie. Często producenci decydują się na wymianę smartfona na zupełnie nowy model. 

Szkło hartowane na wyświetlacz 

To tanie, ale skuteczne zabezpieczenie przed pękniętym ekranem w telefonie. Przy zakupie szkła hartowanego nie warto oszczędzać. Wyższej klasy szkło zamortyzuje upadek i sprawi, że wyświetlacz pozostanie w nienaruszonym stanie. Oczywiście szkło nie daje stuprocentowej ochrony przed upadkiem, ale znacznie podnosi szansę na przetrwanie urządzenia w kryzysowej sytuacji. 

Ostrożność przy korzystaniu ze smartfona 

To najtańszy i najlepszy sposób na ochronę telefonu przed pęknięciem wyświetlacza. Ostrożność należy zachować szczególnie podczas wyjmowania urządzenia z kieszeni czy torby. To najczęściej w takich sytuacjach dochodzi do upadku. Z telefonem w ręku nie warto chodzić również w dużym tłumie. O przypadkowe popchnięcie nietrudno, a to, jak wiadomo, najlepszy sposób na wytrącenie smartfona z ręki.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym