Objawy świadczące o uszkodzeniu ekranu
Głównym objawem wskazującym na uszkodzenie ekranu jest charakterystyczne rozbicie, które powszechnie nazywane jest pajączkiem. Zdarza się, że telefon po upadku wciąż działa. Użytkownik może praktycznie normalnie korzystać ze swojego smartfona. Nieco gorzej jest w przypadku, gdy na wyświetlaczu pojawiają się kolorowe paski. To znak, że uszkodzeniu uległa nie szybka, a cały wyświetlacz.
Przeczytaj także: Ranking najlepszych smartfonów - styczeń 2020
Co zrobić w przypadku pękniętego ekranu?
Zarówno w przypadku rozbitej szybki, jak i uszkodzonego wyświetlacza konieczna jest wizyta w serwisie. Osoby, które lubią majsterkować w domowym zaciszu mogą zakupić gotowe zestawy wraz z narzędziami umożliwiające samodzielną naprawę ekranu. Trzeba zachować przy tym maksymalną ostrożność, ponieważ chwila nieuwagi może doprowadzić do uszkodzenia innych elementów w telefonie. Jeśli nie czujesz się na siłach, to nie warto podejmować ryzyko. Wymiana pękniętego ekranu telefonu w profesjonalnym serwisie będzie o wiele lepszym pomysłem.
Jak ochronić telefon przed uszkodzeniem ekranu?
Zakup ubezpieczenia
Podczas zakupu nowego telefonu wiele sklepów oferuje rozszerzoną gwarancję przed nieszczęśliwymi wypadkami. Zazwyczaj kosztuje ona kilkaset złotych. Jednorazowy wydatek wydaje się duży, ale ostatecznie jest on bardziej opłacalny niż wymiana całego panelu. Wymiana wyświetlacza w wielu flagowych modelach kosztuje od 1000 zł nawet do 2000 zł. W przypadku upadku, wystarczy oddać telefon do sklepu, a po kilku dniach powróci on w idealnym stanie. Często producenci decydują się na wymianę smartfona, na zupełnie nowy model.
Szkło hartowane na wyświetlacz
To tanie, ale skuteczne zabezpieczenie przed pękniętym ekranem w telefonie. Przy zakupie szkła hartowanego nie warto oszczędzać. Wyższej klasy szkło zamortyzuje upadek i sprawi, że wyświetlacz pozostanie w nienaruszonym stanie. Oczywiście szkło nie daje 100% ochrony przed upadkiem, ale znacznie podnosi szansę na przetrwanie urządzenia w kryzysowej sytuacji.