Data publikacji:

Cokolik na schodach: z czego wykonać i jak zamontować?

Tak zwany cokolik jest niezwykle ważnym elementem wykończeniowym większości schodów skonstruowanych w wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, bez względu na materiał, z jakiego zostały zrobione, oraz sposób ich użytkowania (dom, obiekty użyteczności publicznej itd.). Cokoliki wykonuje się przy wykorzystaniu rozmaitych metod i środków. W artykule postaramy się pokrótce przedstawić najważniejsze informacje na ich temat, podpowiadając, z czego je wykonać i jakie narzędzia będą potrzebne do pracy.
cokolik na schodach

Cokolik na schodach – czym jest, jakie spełnia funkcje?

Cokolik na schodach to forma listwy przypodłogowej, która umieszczona jest w miejscu, w którym schody stykają się bezpośrednio ze ścianą. Element ten pełni kilka podstawowych funkcji użytkowych. Po pierwsze, zakrywa szczelinę dylatacyjną schodów, dodatkowo chronią konstrukcję przed wodą, wilgocią i zanieczyszczeniami. Ma to znaczenie zwłaszcza w miejscach wystawionych na działanie żywiołów, np. na tarasach.
Po drugie, cokoły schodowe zabezpieczają ściany przed zabrudzeniami powstającymi na skutek codziennego użytku schodów, jak również w trakcie ich mycia lub odkurzania. Cokoliki, podobnie jak zwykłe listwy przypodłogowe, są ponadto doskonałym sposobem na zamaskowanie kabli i przewodów przeprowadzonych na piętro. Dzięki temu mamy do nich ułatwiony dostęp i w razie ich wymiany nie musimy skuwać tynku lub ściany.
Na koniec nie można zapomnieć o funkcji czysto ozdobnej. Eleganckie cokolik podkreślą wygląd schodów i będą ciekawym elementem dekoracyjnym współgrającym z aranżacją domu.

Z czego wykonać cokolik na schodach?

Cokoły wokół schodów wykonuje się na różne sposoby, do dyspozycji mamy wiele wariantów. Ich wybór uwarunkowany jest tym, czy schody znajdują się na zewnątrz lub wewnątrz, a także z jakiego materiału zostały wykonane. W wielu sytuacjach wpływ na wybór konkretnego cokoliku będzie miał również koszt zakupu i wykonania.
Przyjrzyjmy się zatem najpopularniejszym materiałom używanym do wykonania cokolików.

Cokolik na schody z drewnianych listew

Klasyczny sposób na zabezpieczenie schodów. Cokolików tego typu używa się najczęściej przy schodach wykonanych w całości lub częściowo z drewna. Materiał na listwy to najczęściej drewno takiego samego lub zbliżonego gatunku, z którego zbudowane są schody. Przygotowanie cokołu tego typu jest dość pracochłonne, bowiem wymaga dokładnego przycięcia dużej liczby elementów. Listwy montuje się najczęściej przy pomocy klejów, znacznie rzadziej gwoździ lub wkrętów. Drewno pokrywamy lakierem, farbą lub bejcami, które zapewnią mu ochronę przed wilgocią.

Cokolik na schody z listew MDF

Cokoliki tego typu wykonane są z płyt wiórowych i pokryte z obu stron specjalnym laminatem. Rozwiązanie to jest znacznie tańsze od drewnianych cokołów. Listwy dostępne są też w znacznie bardziej zróżnicowanych szerokościach, wysokościach, a także kolorach i wzorach.
Rozwiązanie sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach i można połączyć je także ze schodami wykończonymi kamieniem lub płytkami. Obróbka listew MDF jest bardzo prosta, montujemy je przy pomocy specjalnych klejów. Wadą rozwiązania jest jednak jego względnie niska odporność na wilgoć i wodę.

Cokolik na schody z listew PVC

Zdecydowanie najtańszy materiał przeznaczony do zrobienia cokolików na schodach. Listwy tego typu wykonane są z plastiku, są więc całkowicie obojętne na wilgoć oraz wodę i bez problemu wyczyścimy je przy pomocy środków chemicznych. Niestety znacznie gorzej radzą sobie z uszkodzeniami mechanicznymi.
Na często używanych schodach mogą więc zacząć szybko pękać na skutek przypadkowych uderzeń. Wiele do życzenia pozostawia też estetyka materiału – nie sprawdza on się w połączeniu z klasycznymi schodami drewnianymi ani wykończonymi przy pomocy kamienia i płytek. Plastikowe cokoliki zakładamy najczęściej przy pomocy kleju lub specjalnych profili przykręcanych do ściany.

Cokolik na schodach z płytek ceramicznych i kamiennych

Najtrwalsza forma cokolika na schody, odporna na uszkodzenia i zabrudzenia, stosowana prawie w 100 procentach w przypadkach, gdy wykańczamy schody znajdujące się na zewnątrz budynków, a także w intensywnie używanych pomieszczeniach, takich jak klatki schodowe, piwnice itd. Płytki ceramiczne to naturalny wybór, gdy tworzymy cokoły schodów wykończonych przy pomocy tego samego materiału. Znacznie rzadziej używa się ich w połączeniu z drewnianymi stopniami. Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku płytek kamiennych, które świetnie będą komponować się z tym naturalnym surowcem.
Do wykonania cokołów z płytek ceramicznych i kamiennych trzeba włożyć stosunkowo najwięcej czasu. Do instalacji używa się specjalnych klejów do glazury, przystosowanych do warunków, w jakich się ich używa. Prace wykonuje się po położeniu tynków na ścianach, ale przed ich ostatecznym malowaniem.
Zdjęcie: Envato Elements