Data publikacji:

Cyrkulator a wentylator. Czym się różnią i które urządzenie wybrać?

Latem marzy nam się odrobina chłodu, zimą z kolei szukamy ciepła. Modyfikujemy temperaturę powietrza w pomieszczeniu na wiele sposobów, nierzadko wykorzystując przy tym urządzenia elektryczne. Do takich urządzeń należą cyrkulatory i wentylatory. Choć z początku trudno dostrzec między nimi różnice – są to różne sprzęty, działające w odmienny sposób. Aby wybrać opcję dla siebie, warto zapoznać się z ich specyfiką, a także przeznaczeniem. Cyrkulator a wentylator – czym się różnią i który w danych okolicznościach sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy!
cyrkulator a wentylator

Cyrkulator powietrza a wentylator – różnice

Choć wizualnie oba urządzenia mogą wydawać się bardzo podobne, zasady ich działania zasadniczo się różnią. Zarówno cyrkulator, jak i wentylator składają się z silnika, wiatraka, obudowy i przycisków funkcyjnych, pozwalających na sterowanie pracą sprzętu. Rozbieżności pojawiają się już na etapie konstrukcji – cyrkulatory najczęściej wykonane są ze stopów metali, dzięki czemu cechują się dość dużą trwałością i wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, w przeciwieństwie do wentylatorów, które stworzono z plastiku lub innego tworzywa sztucznego.
Głównym kryterium, pozwalającym odróżnić wentylator a cyrkulator, jest sposób ich działania. Wentylator działa miejscowo – jednokierunkowy ruch wirnika sprawia, że chłodzi powietrze jedynie na określonym obszarze. Niektóre urządzenia mają opcję automatycznego obracania się, która pozwala oziębiać większy obszar, jednak wciąż ogranicza się on do miejsc na wprost wiatraka. By osiągnąć najlepszy efekt, ustawia się go zazwyczaj w newralgicznych lokalizacjach, takich jak przejścia czy przestrzeń pod sufitem.
Natomiast cyrkulator porusza powietrze w całym pomieszczeniu. Wprawia je w ruch obiegowy, a co za tym idzie – choć sam w sobie nie zmienia poziomu temperatury, wyrównuje ją i sprawia, że cały pokój staje się chłodniejszy lub cieplejszy w krótkim czasie. Kosztuje znacznie więcej niż wentylator, jednak wyróżnia się większym zasięgiem działania i wydajnością. Instaluje się go najczęściej bezpośrednio na podłodze. Istnieją wersje stojące, jednak są bardzo rzadko spotykane.

Wentylator a cyrkulator – zalety i wady

Choć oba urządzenia mają podobny cel i przeznaczenie, działają na odmienne sposoby i mają różne zalety oraz wady. Trudno jednoznacznie określić, co jest lepsze – czy cyrkulator powietrza, czy wentylator, ponieważ oba doskonale się sprawdzają w rozmaitych okolicznościach i oba służą regulacji temperatury w pomieszczeniu.
Dlaczego warto wybrać wentylator do domu? Głównymi zaletami wentylatorów są ich stosunkowo niskie ceny, a także różnorodność sposobów montażu i umiejscowienia – nadają się do umieszczenia na ścianie, na podłodze czy też na biurku. Wentylator porusza cząsteczki powietrza w taki sposób, że powstaje odczuwalnie chłodny nawiew. Muszą na niego uważać osoby o wrażliwych zatokach i z tendencją do przeziębień oraz migren, gdyż może nasilać dolegliwości.
Urządzenia dostępne są w wielu formach, kolorach i designach, mają także różne poziomy zaawansowania funkcji. Łatwa do demontażu konstrukcja sprawia, że utrzymanie ich w czystości nie powoduje większych problemów.
Cyrkulatory powietrza są urządzeniami droższymi od wentylatorów, jednak bardziej wydajnymi i wielofunkcyjnymi. Zgodnie z nazwą, ich celem jest cyrkulacja powietrza, która pozwala wyrównać temperaturę w całym pomieszczeniu lub w kilku otwartych przestrzeniach. Pozostaje ona na równym poziomie nawet po wyłączeniu urządzenia.
Cyrkulatory nadają się zarówno do ochładzania, jak i ogrzewania przestrzeni, dzięki czemu sprawdzają się podczas każdej pory roku. Nie są szczególnie zróżnicowane pod względem wyglądu. Wadą jest również dość głośna praca wielu modeli i zwiększony pobór energii elektrycznej, związany z dużą wydajnością.

Wentylator czy cyrkulator – co wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co wybrać – cyrkulator czy wentylator – ponieważ jest to uzależnione od potrzeb nabywcy. Wentylatory świetnie sprawdzają się przy chłodzeniu punktowym – doskonale odgrywają swoją rolę, będąc postawione na biurku, na blacie, w przejściu lub w pobliżu miejsca pracy bądź odpoczynku. Działają na dość niewielkie dystanse i zapewniają orzeźwiający powiew osobom znajdującym się w pobliżu. Wentylator warto kupić do użytku domowego, a także do biura czy też gabinetu.
wentylator a cyrkulator
Natomiast cyrkulatory doskonale radzą sobie w dużych i bardzo dużych pomieszczeniach, a także w innych miejscach z otwartą przestrzenią, nieograniczaną zamkniętymi drzwiami. Wyrównują temperaturę na całym obszarze, dzięki czemu poprawia się jakość powietrza, a co za tym idzie – samopoczucie osób, które w danym miejscu przebywają.
Cyrkulatory mają większe gabaryty niż wentylatory i najczęściej umieszcza się je na podłodze, przez co konieczne jest posiadanie odpowiedniej przestrzeni wokół nich, by mogły skutecznie działać. Sprawdzają się w przestronnych domach, a także w dużych biurach typu open space.
Kwestia tego, czy lepiej wybrać cyrkulator powietrza czy wentylator, zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika, a także jego możliwości pod względem umiejscowienia i montażu urządzenia. Warto także wziąć pod uwagę przewidywaną częstotliwość użytkowania maszyny i możliwości finansowe. W przypadku okazjonalnego zastosowania lepiej zdecydować się na niedrogi wentylator. Z kolei przy planowanym regularnym korzystaniu warto zainwestować w nieco droższy cyrkulator.

Cyrkulator czy wentylator – na co zwracać uwagę?

Niezależnie od tego, czy planujemy zakupić wentylator czy cyrkulator, warto przy wyborze rozważyć kilka kwestii technicznych. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na moc urządzenia. Od niej zależy wydajność i efektywność pracy maszyny. Powinna być dobrana do wielkości pomieszczenia, a także preferencji dźwiękowych – większa moc oznacza większy hałas generowany przez wirnik. Zbyt duża głośność może przeszkadzać w pracy, rozmowie czy podczas nocnego odpoczynku. Warto przed zakupem sprawdzić ilość decybeli generowanych przez urządzenie.
Na wydajność wpływa także wielkość śmigieł. Im jest większa, tym wydajniejsza jest praca danego urządzenia. Aby korzystanie z posiadanego sprzętu było wygodne, warto zwrócić uwagę także na długość przewodu. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku chęci zmieniania lokalizacji wedle potrzeb lub rzadko rozlokowanych kontaktów. Istotna jest także regulacja prędkości działania wirnika. Powinna być obecna zarówno w przypadku wentylatora, jak i cyrkulatora.
Jeżeli urządzenie będzie umiejscowione w widocznym miejscu, warto zadbać, by było estetyczne i pasowało do reszty wystroju. Aspekt wyglądu nie jest najważniejszy w kwestii cyrkulator a wentylator, jednak dobrze jest zwrócić na to uwagę i dobrać sprzęt tak, by był zadowalający wizualnie i nie zaburzał ogółu aranżacji.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!