Data publikacji:

Jaki czujnik ciśnienia klimatyzacji? Jak działa?

Klimatyzacja to udogodnienie obecne teraz niemal we wszystkich nowych autach. Wiele osób nie wyobraża sobie jazdy bez tej opcji. Jednak, aby precyzyjne chłodzenie nawet w najbardziej upalne dni lub ogrzewanie na preferowanym poziomie działało sprawnie, cały układ musi funkcjonować w sposób niezawodny. Jednym z elementów go tworzących jest czujnik ciśnienia klimatyzacji. Aby cały system działał sprawnie i możliwe było zapobieganie poważnym awariom, warto wiedzieć, czym jest taki czujnik, za co odpowiada, a także co może świadczyć o niewłaściwej pracy całego układu. Jak sprawdzić czujnik ciśnienia klimatyzacji?
czujnik ciśnienia klimatyzacji

Jak działa klimatyzacja samochodowa?

Klimatyzacja służy do schładzania powietrza, co możliwe jest dzięki pracy takich elementów jak kompresor, skraplacz, osuszacz, zawór rozprężający oraz parownik. Kluczowy jest również gazowy czynnik chłodzący obecny w całym układzie i umożliwiający sprawne działanie wszystkich komponentów. Nad prawidłowością pracy klimatyzacji czuwa natomiast czujnik ciśnienia klimatyzacji.
Zadaniem czynnika chłodzącego jest przetransferowanie energii termicznej i obniżenie temperatury wydmuchiwanego powietrza. Jest to możliwe dzięki sprzężeniu go przez kompresor. Substancja gazowa trafia następnie do skraplacza będącego jednocześnie wymiennikiem cieplnym. Czynnik przedostaje się dalej do osuszacza i zaworu rozprężającego. Tam na skutek spadku ciśnienia ochłodzony zostaje czynnik, który przepływa następnie przez parownik. Temperatura powietrza zostaje ochłodzona i następnie wypuszczane jest ono do wnętrza kabiny pojazdu.
Działanie klimatyzacji opiera się więc na zmianach ciśnienia czynnika chłodzącego. Tak skonstruowany system jest bardzo wrażliwy na wszelkie przeładowania. Długa praca kompresora na maksymalnych obrotach wywołuje wzrost ciśnienia, czego skutkiem może być rozsadzenie rurek znajdujących się w układzie. Skutkiem takiego zdarzenia bywa niebezpieczny wyciek czynnika. Aby zapobiec podobnym sytuacjom, w systemie zamontowany zostaje czujnik ciśnienia klimatyzacji.

Czym jest czujnik ciśnienia klimatyzacji i jakie są jego rodzaje?

Czujnik ciśnienia klimatyzacji jest elementem zabezpieczającym sprężarkę przed możliwymi uszkodzeniem lub zatarciem w przypadku braku chłodziwa. Czujniki nazywane są także presostatami klimatyzacji samochodowej i odpowiadają za ciśnienie maksymalne, ciśnienie minimalne i sterowanie wentylatorami chłodnicy. 
Wśród powszechnie stosowanych czujników ciśnienia klimatyzacji znajdują się modele o różnej liczbie złączy. To najczęściej czujniki dwu-, trzy- i czteropinowe. Ponadto presostaty można podzielić ze względu na generowany przez nie sygnał. Są to czujniki ciśnienia klimatyzacji analogowe i cyfrowe. Modele analogowe załączają i rozłączają sygnał elektryczny przebiegający przez nie, co przekłada się na umożliwienie działania klimatyzacji.
Analogowe czujniki ciśnienia klimatyzacji funkcjonują na zasadzie załączania i rozłączania sygnału elektrycznego przebiegającego przez nie do sterowników. Przekazuje on informację o możliwości włączenia klimatyzacji. To sygnał, że w systemie znajduje się wystarczająca ilość właściwego czynnika chłodzącego do uruchomienia sprężarki. Jeśli czynnika jest zbyt mało, czujnik nie przekaże sygnału uruchamiającego klimatyzację. Czujniki ciśnienia klimatyzacji cyfrowe generują natomiast sygnał PWM. Oba typy działają zarówno na sprężarkę, jak i wentylatory.

Uszkodzony czujnik ciśnienia klimatyzacji – objawy

Dzięki obecności takiego elementu, jak czujnik ciśnienia klimatyzacji, możliwe jest zapobieganie awariom i zatarciu systemu. Do najczęstszych objawów uszkodzenia tej części należy brak pracy wentylatorów i niezałączanie się sprężarki, wyciek czynnika widoczny w gnieździe styków czy nieszczelność układu.
Objawem uszkodzonego czujnika jest też włączanie się klimatyzacji pomimo braku właściwego czynnika oraz nierozłączanie się klimatyzacji nawet przy zbyt wysokim ciśnieniu, które wyraźnie przekracza normę. Aby móc w porę zareagować i poznać przyczynę niewłaściwego działania całego systemu, warto wiedzieć, jak sprawdzić czujnik ciśnienia klimatyzacji. W tym celu można zastosować multimetr i sprawdzić oporność poszczególnych pinów.
W odpowiedzi na pytanie, jak zmostkować czujnik ciśnienia klimatyzacji i nie doprowadzić do uszkodzenia poszczególnych części klimatyzacji, warto udać się do specjalisty. Pracownik warsztatu mechanicznego dokładnie zbada kondycję czujników i w przypadku awarii dokona ich profesjonalnej wymiany.

Czy możliwe jest sprawdzenie czujnika ciśnienia klimatyzacji samodzielnie?

Zdiagnozowanie stanu czujnika ciśnienia klimatyzacji jest zadaniem dość trudnym i zazwyczaj wiąże się z wyciągnięciem tego elementu z całego układu. Aby prawidłowo przeprowadzić sprawdzanie, należy też znać schemat instalacji klimatyzacyjnej w danym aucie. Udanie się do wykwalifikowanej osoby będzie więc nie tylko gwarancją właściwej diagnozy, ale też szansą na sprawdzenie szczelności układu i odpowiedniej ilości czynnika chłodzącego.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!