Data publikacji:

Jak sprawdzić czujnik temperatury płynu chłodzącego? Objawy awarii i wymiana

Samochód to dla wielu osób jeden z najważniejszych aspektów życia codziennego. Zadbany pojazd, zarówno pod względem wizualnym, jak i technicznym, to nie tylko wizytówka kierowcy, ale przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa i komfortu jazdy.
czujnik temperatury płynu chłodzącego
Czujnik temperatury w każdym samochodzie to jeden z ważniejszych elementów, o którym wielu kierowców często zapomina. Czujnik ten odpowiada za szereg czynności, a najważniejszą z nich jest kontrolowanie osiąganej przez pracujący silnik temperatury. Bez sprawnie działającego czujnika płynu chłodzącego samochód nie jest w pełni sprawny i nie powinien poruszać się po drogach.
Płyn chłodzący to jeden z ważniejszych elementów w samochodzie, który należy stale kontrolować. Płyn chłodzący, jak wskazuje nazwa, ma za zadanie schładzać silnik samochodu, który nagrzewa się do wysokich temperatur podczas jazdy. Nieodpowiednia temperatura silnika uniemożliwia jazdę oraz może szybko i skutecznie doprowadzić do poważnych uszkodzeń całego pojazdu.
Kierowcy, którzy chcą utrzymać swój samochód w jak najlepszym stanie, powinni wiedzieć, jak sprawdzać i kontrolować pracę czujnika temperatury płynu chłodzącego oraz jak rozpoznać jego ewentualną awarię.

Czym jest czujnik temperatury?

Prawidłowa praca silnika jest niezbędna podczas podróżowania samochodem, dlatego wszystkie elementy, które mają bezpośredni wpływ na działanie silnika, muszą być stale kontrolowane.
Czujnik temperatury płynu chłodzącego to niewielki element na tle innych części samochodu. Bez względu na jego niewielki rozmiar, nie należy go bagatelizować, ponieważ źle działający czujnik temperatury płynu chłodzącego może doprowadzić do przykrych i kosztownych dla kierowców konsekwencji.
Czujnik ten mierzy temperaturę płynu, który znajduje się w układzie chłodzenia. Czujnik, mierząc osiąganą przez płyn chłodzący temperaturę, wysyła informacje do komputera samochodu, a ten następne kontroluje, czy osiągana temperatura jest w normie. Temperatura płynu chłodzącego ma także duży wpływ na skład mieszanki paliwowo-powietrznej.
W przypadku zimnego silnika mieszanka paliwowo-powietrzna zawiera więcej paliwa, po dostatecznym rozgrzaniu silnika dawka paliwa zmniejsza się. Czujnik temperatury w tym przypadku jest ważny z perspektywy spalania, dlatego w przypadku awarii czujnika można zauważyć wzrost spalania.

Czujnik temperatury płynu chłodzącego – za co odpowiada?

Czujnik temperatury płynu chłodzącego odgrywa ważną rolę w konstrukcji samochodu. Czujnik temperatury płynu chłodzącego jest także nazywany czujnikiem temperatury silnika, dlatego te dwie nazwy można stosować wymiennie.
Czujnik temperatury silnika można znaleźć w niemal każdym współczesnym samochodzie, a wielu producentów zdecydowało się umieścić w swoich samochodach nawet więcej niż jeden egzemplarz takiego czujnika.
Czujnik temperatury płynu chłodzącego ma wiele funkcji, takich jak:
  • przesyła informacje do komputera w samochodzie o temperaturze, jaką osiąga silnik w czasie pracy, w tym także o tym, czy silnik osiągnął już temperaturę roboczą;
  • jest stale połączony z komputerem, czyli sterownikiem samochodu, który pozwala na ciągłe kontrolowanie temperatury i wysyłanie informacji;
  • w przypadku zbyt małej ilości płynu chłodzącego, sprawny czujnik wysyła informacje o takim stanie oraz ostrzega przed przegrzaniem silnika;
  • w wielu przypadkach czujnik jest także odpowiedzialny za włączanie wentylatora chłodnicy.

Awaria czujnika temperatury płynu chłodzącego – jakie są jej objawy?

Awaria czujnika temperatury płynu chłodzącego to przykra niespodzianka dla każdego kierowcy. Uszkodzony czujnik uniemożliwia jazdę, ponieważ grozi to stałym uszkodzeniem całego samochodu.
Dla zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu podczas jazdy, a także aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto wiedzieć jak objawia się awaria czujnika temperatury płynu chłodzącego. Typowe objawy to:
  • niespodziewane wyłączenie silnika podczas jazdy, szczególnie zaraz po odpaleniu samochodu (gdy silnik nie jest jeszcze rozgrzany);
  • trudności z włączeniem silnika po dłuższym postoju;
  • mniejsza moc jednostki napędowej;
  • nierównomierna praca silnika.

Wymiana czujnika temperatury płynu chłodzącego – kiedy jest konieczna?

W przypadku gdy czujnik temperatury płynu chłodzącego przejawia objawy awarii, warto skontrolować jego stan. Gdy czujnik okaże się uszkodzony, niezbędna będzie jego wymiana. Na szczęście, proces wymiany czujnika nie jest skomplikowany i z pewnością poradzi sobie z tym niejeden zmotoryzowany.
Uszkodzony czujnik temperatury płynu chłodzącego nie powinien być naprawiany – znacznie lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest jego całkowita wymiana na nowy model.
Wymiana czujnika nie jest skomplikowanym zabiegiem, jednak warto wiedzieć, jak się do tego zabrać. Czujnik należy wyjąć, a na jego miejsce zamontować nowy, w pełni sprawny egzemplarz. Wielu kierowcom największą trudność sprawia wymontowanie uszkodzonego czujnika, ponieważ w niektórych samochodach niezbędne będzie wymontowanie innych elementów, które blokują do niego swobodny dostęp.
Koszt nowego czujnika nie jest wysoki. Opiewa na kwotę rzędu kilkudziesięciu złotych. Nie należy oszczędzać na tej części, a co więcej, nie powinno montować się czujnika w naruszonym stanie, ponieważ może to dodatkowo uszkodzić samochód.
Na wymianę czujnika temperatury płynu chłodzącego należy zdecydować się wtedy, gdy można zauważyć pierwsze objawy jego awarii. Nie należy podróżować samochodem, który wykazuje oczywiste objawy awarii czujnika.
Zdjęcie: prostooleh/Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!