Data modyfikacji:

Czy oczyszczacz powietrza usuwa kurz?

Coraz więcej osób decyduje się na zakup oczyszczacza powietrza. Urządzenie ma sobie przede wszystkim poradzić z różnego rodzaju alergenami, smogiem lub dymem papierosowym. Jednak czy oczyszczacz powietrza usuwa również kurz? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
czy oczyszczasz powietrza usuwa kurz

Co znajduje się w kurzu?

Kurz składa się z resztek niewielkich substancji (zarówno nieorganicznych, jak i organicznych) oraz mikroorganizmów. Skład kurzu może nieco się różnić w zależności od lokalizacji, rodzaju pomieszczenia, przechowywanych tam rzeczy lub obecności zwierząt, jednak może on składać się nawet z kilkudziesięciu substancji. Będą to m.in. ludzki naskórek, pyłki roślin, resztki środków czyszczących i innych detergentów, resztki kosmetyków.
Kurz jest też „nośnikiem” nie tylko ludzkiego naskórka, ale również zarodników pleśni, grzybów lub roztoczy. To właśnie dlatego tak ważne jest jego regularne usuwanie szczególnie wtedy, jeśli my albo któryś z domowników ma na coś uczulenie lub alergię.

Oczyszczacz powietrza a zanieczyszczenia

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które ma za zadanie eliminować różne zanieczyszczenia, których nie widać gołym okiem. Stają się one coraz bardziej popularne głównie w dużych miastach lub w przemysłowych regionach, gdzie jakość powietrza (szczególnie zimą) pozostawia wiele do życzenia.
Oczyszczacz powietrza powinien być włączony przez całą dobę, ponieważ tylko w taki sposób urządzenie może skutecznie ochraniać przed zanieczyszczeniami. Późna godzina, brak obecności domowników w domu lub słoneczny dzień nie oznaczają bowiem, że zanieczyszczenia nagle zniknęły. Warto zatem kupić oczyszczacz powietrza. Zalety urządzenia obejmują m.in. usuwanie szkodliwych substancji, brzydkich zapachów, cicha praca.

Typy oczyszczaczy powietrza

W sklepach dostaniemy wiele typów oczyszczaczy powietrza, które różnią się między sobą głównie rodzajem wykorzystanej technologii filtracji.

Oczyszczacz filtrowy

Filtry będące częścią urządzenia skutecznie radzą sobie nawet z najdrobniejszymi zanieczyszczeniami, w tym z niektórymi zapachami (za sprawą filtra węglowego). Niektóre tego typu sprzęty dodatkowo potrafią osuszać i nawilżać powietrze lub wyposażone są w jonizatory, które wspierają walkę z wirusami i alergenami.

Oczyszczacz UV

Za radzenie sobie z zanieczyszczeniami powietrza w oczyszczaczach UV odpowiada światło UV. To właśnie ono, szczególnie w połączeniu z filtracją mechaniczną, odpowiada za skuteczne radzenie sobie m.in. z bakteriami. Tego typu urządzenia wykorzystywane są przede wszystkim w placówkach medycznych lub gabinetach piękności. Sprzęty, które można kupić do domu, niestety nie są aż tak skuteczne.

Oczyszczacz ozonowy

Cząsteczki ozonu, które wytwarzane są przez te oczyszczacze, chociaż radzą sobie z zanieczyszczeniami mechanicznymi, nie poradzą sobie z usuwaniem kurzu.

Oczyszczacz wodny

Tego typu oczyszczacze wykorzystują do działania wodę. Mają jednak zasadniczą wadę: nie radzą sobie z drobnymi zanieczyszczeniami oraz zapachami.

Oczyszczacz elektrostatyczny

Słabo oczyszczają powietrze, ale doskonale radzą sobie np. z sadzą.
Producenci najczęściej wykorzystują filtrację trzystopniową (złożoną z filtrów wstępnych, węglowych oraz HEPA), rzadziej natomiast wykorzystują oczyszczanie za pomocą ozonu, światła UV lub jonów.

Oczyszczacz powietrza a kurz – jak działa?

Najskuteczniejszym oczyszczaczem powietrza z kurzu będzie oczyszczacz filtrowy. Z tego typu zanieczyszczeniami radzą sobie trzy rodzaje filtrów:
  • filtr wstępny – odpowiedzialny za usuwanie sierści zwierząt. To również głównie on usuwa cząsteczki kurzu;
  • filtr węglowy – odpowiedzialny za neutralizowanie brzydkich zapachów oraz szkodliwych substancji chemicznych;
  • filtr HEPA – odpowiedzialny za usuwanie najdrobniejszych zanieczyszczeń i pyłków, których często nie widać gołym okiem, w tym również smogu.

Oczyszczacz powietrza a kurz

Czy oczyszczacz powietrza usuwa kurz? Urządzenie z pewnością nie jest złotym środkiem na kłęby kurzu w kątach mieszkania. Poza tym nie sprawi, że od momentu pojawienia się go w pomieszczeniu, zostaniemy zwolnieni z wycierania kurzu z mebli i innych powierzchni. Oczyszczacz powietrza ma jednak jedną istotną funkcję w walce z kurzem: zapobiega rozprzestrzenianiu się jego drobinek w przestrzeni, minimalizując tym samym wnikanie go w ciało.
Dlaczego to takie ważne? Drobinki kurzu zazwyczaj zawierają w sobie także znikome ilości różnego rodzaju chemikaliów bądź innych niekorzystnych dla organizmu substancji. To właśnie z ich pozbywaniem doskonale radzi sobie oczyszczacz powietrza.

Najskuteczniejsze oczyszczacze powietrza z kurzu

Sharp KC-G60EUW

Sharp, jako wiodący producent oczyszczaczy powietrza, bije na głowę konkurencję. Chociaż za urządzenie trzeba zapłacić około 3000 zł, za ceną idzie również jakość. Posiada czterostopniową filtrację powietrza: wstępną, węglową, nawilżającą oraz HEPA 1, a także sześć czujników, w tym kurzu. Na uwagę zasługuje fakt, że filtry należy wymieniać co dziesięć lat.

Dyson Pure Hot + Cool

Oczyszczacz powietrza o pięknym designie i doskonałej funkcjonalności. Na uwagę zasługuje wydajność urządzenia (1116 m3/h) oraz oczyszczanie w 360 stopniach. Oprócz czujnika kurzu, sprzęt może pełnić również rolę wentylatora oraz ogrzewacza.

Raven EOP003

To najtańszy oczyszczacz powietrza w naszym zestawieniu. Chociaż jest znacznie mniej wydajny niż wyżej wymieniony Dyson (360 m3/h), dalej jednak w domowych warunkach sprawdzi się doskonale. Ma czujnik kurzu oraz trzy filtry: HEPA, węglowy oraz wstępny.

Oczyszczacz powietrza a kurz – czy warto?

Oczyszczacz powietrza w zupełności nie zastąpi nam odkurzacza lub wycierania kurzy z mebli. Jego używanie jednak pozwoli się pozbyć tego, czego nie widać gołym okiem. Z pewnością spowolni też proces osadzania się kurzu na różnych powierzchniach.
Warto jednak podkreślić, że walka z kurzem to tylko niewielki ułamek tego, co faktycznie potrafią oczyszczacze powietrza. Takie urządzenia docenią przede wszystkim alergicy, osoby z problemami układu oddechowego oraz mieszkańcy wyjątkowo zanieczyszczonych regionów. Oczyszczacz powietrza może i nie usunie całego kurzu (bo i od tego nie jest), ale skutecznie poradzi sobie ze smogiem oraz częścią wirusów i grzybów. Przestrzeń, w której jakość powietrza jest dobra, pozytywnie wpływa na ogólny stan zdrowia.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus