Data publikacji:

Czym czyścić ekran telewizora?

Telewizory często wiszą lub stoją w centralnym punkcie domu, tak więc każde zabrudzenie czy kurz na ich powierzchni jest błyskawicznie zauważalny. Jest to mało estetyczny widok, który dodatkowo psuje wrażenia z oglądania ulubionych seriali. Pojawia się więc pytanie, jak i czym czyścić ekran telewizora?

czyszczenie telewizora

Czym wyczyścić ekran telewizora?

Współczesne telewizory osiągają coraz większe rozmiary, siłą rzeczy przyciągając wzrok nawet wówczas, gdy pozostają wyłączone. Bez względu na to, czy wiszą na ścianie, czy stoją na szafce RTV, podobnie jak wiele innych urządzeń elektronicznych w domu, są magnesem przyciągającym kurz i zabrudzenia. Są one bardzo szybko zauważalne na ich czarnej i czasami bardzo refleksyjnej powierzchni.

Wielu z nas podchodzi jednak do ich czyszczenia ze sporą rezerwą. Nowoczesne i ultracienkie panele telewizorów wydają się bowiem bardzo delikatne, tak jakby miałyby pęknąć lub roztrzaskać się na milion kawałeczków tuż po dotknięciu, w niczym nie przypominając starych modeli kineskopowych, które można było umyć zwykłą ściereczką oraz płynem do mycia okien. Czym więc czyścić ekran telewizora? Postarajmy się odpowiedzieć na to pytanie.

Przeczytaj nasz poradnik na temat czyszczenia laptopa

Jak czyścimy ekran telewizora?

Część obaw użytkowników telewizorów związanych z ich poprawnym czyszczeniem nie jest bezpodstawna. Do zadania tego musimy się odpowiednio przygotować. Warto zacząć od przyjrzenia się instrukcji obsługi naszego telewizora, sprawdzając, jakie metody mycia ekranu oraz obudowy są zalecane przez producenta. W przypadku większości modeli dostępnych na rynku wskazówki te będą jednak zbliżone, przedstawmy zatem najważniejsze z nich.

Czym czyścić ekran telewizora? Dobór ściereczki

Jeżeli chodzi o ściereczkę, niezastąpiona w tym wypadku okazuje się szmatka z mikrofibry. W niektórych przypadkach otrzymujemy takową w zestawie z kupionym telewizorem. Materiał, z którego jest wykonana, jest niezwykle wytrzymały i świetnie usuwa brud.

Jeżeli jeszcze jeszcze jej nie posiadamy, to kupimy ją praktycznie w każdym sklepie z chemią gospodarczą. W sprzedaży znajdują się też specjalne wersje przeznaczone do czyszczenia urządzeń RTV. Specjaliści zgodnie odradzają korzystania z chusteczek higienicznych, papierowych ręczników czy ścierek z materiału. Ich mikrowłókna często zostają na powierzchni ekranu i w niektórych przypadkach mogą ją nawet delikatnie zarysować. Aby dodatkowo uniknąć ewentualnych mikrozadrapań, czyśćmy ekran zawsze okrężnymi ruchami ręki.

Czym wyczyścić telewizor? Dostępne preparaty

O ile zwykły kurz z łatwością usuniemy całkowicie na sucho, trudniejsze zabrudzenia, takie jak plamy po napojach czy tłuste ślady po palcach, możemy wyeliminować tylko na wilgotno. Do czyszczenia telewizyjnych paneli LCD nie powinniśmy jednak używać mocnych środków chemicznych, takich jak płyny do mycia szyb, mebli czy podłóg. Mowa tu też o alkoholu i wszelkich rozpuszczalnikach, a także nasycanych nimi jednorazowych ścierek. Wszystkie one mogą uszkodzić powierzchnię ekranu.

Zazwyczaj zalecana jest zwykła i najlepiej destylowana woda. W przypadku trudniejszych do usunięcia śladów używajmy specjalnych płynów do mycia telewizora lub odrobiny płynu do naczyń. Skuteczną mieszankę czyszczącą możemy również otrzymać w warunkach domowych, łącząc ze sobą w proporcji jeden do jednego wodę destylowaną oraz biały ocet.

Czego unikać przy czyszczeniu telewizora?

Przed rozpoczęciem pracy upewnijmy się, czy telewizor jest stabilny i nie przewróci się lub przez przypadek nie spadnie. Powinniśmy go oczywiście uprzednio wyłączyć. Warto też poczekać, by rozgrzany ekran nieco się schłodził.

Nie zapominajmy również o tym, by regularnie czyścić również tylny panel odbiornika, gdzie bardzo szybko zbiera się dużo kurzu. Przy zmywaniu ekranu na wilgotno nie przesadzajmy z ilością płynu, jego nadmiar może bowiem nawet dostać się pod powierzchnię ramki, uszkadzając matrycę urządzenia.

Autor: Michał Kułakowski