Data publikacji:

Czym pomalować drzwi laminowane?

Drzwi laminowane, czyli pokryte okleiną i zabezpieczone laminatem, cieszą się bardzo dużą popularnością. Zazwyczaj wybierane są do wnętrz ze względu na ich wygląd, trwałość, a także atrakcyjną cenę. Jednak z powodu codziennego użytkowania drzwi laminowane narażone są na zadrapania, zniszczenia oraz zabrudzenia. Uważasz, że twoje drzwi wymagają już odnowienia? Spróbuj pomalować je samodzielnie i nadać swojemu wnętrzu zupełnie nowy wyraz! Sprawdź, czym pomalować drzwi laminowane.

Czym pomalować drzwi laminowane?

Odnawianie drzwi laminowanych – czy warto?

Można spotkać się z wieloma opiniami, że drzwi laminowanych nie da się ładnie i trwale pomalować. Czy odnowa takich drzwi jest w ogóle możliwa? Oczywiście, że tak! Wszystko zależy jednak od stanu naszych drzwi.

Laminat to okleina tworzona z zaimpregnowanych i sprasowanych warstw papieru. Jeśli drzwi są w dobrej kondycji lub z niewielkimi zadrapaniami, z ich malowaniem nie będzie żadnego problemu. 

Należy jednak pamiętać, że większe uszkodzenia lub głębokie zadrapania na tej cienkiej warstwie tworzywa mogą już nie nadawać się do naprawy. Dlatego przed zabraniem się do renowacji drzwi laminowanych dokładnie oceń ich stan techniczny. Podpowiadamy, czym pomalować drzwi laminowane.

Przeczytaj również: Najlepsza farba do ścian. Ranking

Czym pomalować drzwi laminowane?

Wybór odpowiedniej farby to klucz do efektywnego odnowienia drzwi. Jaka w takim razie farba na drzwi laminowane będzie najlepsza? Świetnie sprawdzą się produkty, takie jak Emalia Beckers Aqua lub Śnieżka Supermal. Zapewnią wytrzymałą powłokę i trwały kolor, dzięki czemu twoje odnowione drzwi będą wyglądały jak nowe nawet wiele lat po pomalowaniu ich.

Pamiętaj, że jeśli twoje drzwi są ciemne, a chcesz pomalować je na jasny kolor, warto przed nałożeniem właściwej farby nałożyć na nie warstwę podkładową. Dzięki temu na pewno zyskasz oczekiwany kolor.

Jeśli chcesz osiągnąć trwalszy efekt, a zarazem zabezpieczyć drzwi przed zniszczeniami, możesz po wyschnięciu farby pokryć je lakierem o bezbarwnym kolorze. Lakier tworzy ochronną warstwę, a przy okazji nada powierzchni blask. Możesz użyć bezbarwnego i bezzapachowego lakieru akrylowego Vidaron, który łatwo rozprowadza się po malowanej powierzchni i posiada satynowe wykończenie.

Jak pomalować drzwi laminowane krok po kroku

Najlepszym sposobem na pomalowanie drzwi jest wyciągnięcie ich z futryny i położenie na płaskiej powierzchni. Dzięki temu praca nad nimi będzie dla ciebie łatwiejsza, a podczas malowania nie pojawią się zacieki lub nierówności. Wyciągnij klamkę, zamek i zawiasy, aby nie ominąć żadnego miejsca do pomalowania. Jeśli drzwi mają szyby, oklej je taśmą malarską.

Musisz pamiętać, że jeśli chcesz ładnie i trwale pomalować drzwi laminowane, czyszczenie ich musi być zawsze pierwszym etapem. Jeśli na powierzchni okleiny są zabrudzenia lub plamy, najpierw umyj je ciepłą wodą z delikatnym mydłem. Nie stosuj silnych środków chemicznych, które mogłyby uszkodzić powłokę okleiny. 

Następnie należy odtłuścić drzwi, najlepiej przy użyciu rozpuszczalnika. Jeśli go nie posiadasz, możesz również wykorzystać zwykły ocet. Nanieś płyn na szmatkę i starannie przetrzyj drzwi, tak aby nie opuścić żadnego miejsca. Od prawidłowego odtłuszczenia zależy to, czy farba będzie dobrze trzymała się laminatu i nie będzie odpadała ani odpryskiwała. 

Po dokładnym umyciu i odtłuszczeniu drzwi możesz przystąpić do malowania. Wybraną farbą pokryj równomiernie całą powierzchnię drzwi. Do malowania najlepiej jest użyć małego wałka z gąbki. Jeśli będziesz malować za pomocą pędzla, bardzo łatwo jest o nierówne rozprowadzenie farby oraz smugi.

Najlepszą metodą jest pomalowanie większych powierzchni wałkiem, a listew wokół szyb lub wgłębień dobrej jakości pędzlem malarskim. Maluj powoli i dokładnie, nakładając farbę cienkimi warstwami. Przed nałożeniem kolejnej warstwy pozwól farbie całkowicie wyschnąć.

Kiedy efekt będzie zadowalający, możesz pomalować drzwi warstwą ochronną z bezbarwnego lakieru. Tak zabezpieczone drzwi utrzymają swój nowy wygląd bez zabrudzeń oraz zadrapań. 

Zobacz nasz poradnik, jaki wałek do farby lateksowej wybrać

Autorka: Patrycja Hendzel