Data publikacji:

Jaki wałek do farby lateksowej?

Farby lateksowe są nie tylko wydajne i świetnie pokrywają różnego typu powierzchnie, ale ze względu na swoje unikalne właściwości mogą też znacząco ułatwić oraz przyspieszyć proces malowania. Zanim przystąpimy do pracy, musimy jednak wybrać odpowiednie narzędzia. Odpowiadamy na pytanie, jakiego wałka do farby lateksowej najlepiej użyć.

wałek do farby lateksowej

Malowanie farbą lateksową

Pomalowanie ścian to jedna z najprostszych metod na odświeżenie większości pomieszczeń. Czynność ta nie należy do specjalnie skomplikowanych, a dzięki nowoczesnym i wydajnym formułom farb, nie jest też tak czasochłonna jak dawniej.

Jak malować ściany? W chwili obecnej remontujący mieszkania profesjonaliści, jak i kompletni amatorzy, bardzo często sięgają po farby lateksowe. Na wybór ten wpływa kilka kluczowych czynników, wśród nich możemy wymienić ich doskonałe krycie, wytrzymałość na zabrudzenia i zadrapania, trwałość koloru, a także łatwość, z jaką nimi malujemy. Każdy remont zaczynamy oczywiście od zakupu odpowiednich narzędzi, podpowiadamy więc, jaki wałek do farby lateksowej wybrać.

Jaki wałek do farb lateksowej?

Nie trzeba chyba nikomu przypominać, że dobór odpowiedniego wałka jest niesamowicie ważny przy każdym malowaniu. Ma on bezpośredni wpływ na to, czy nasze ściany będą pozbawione zacieków, zabrudzeń oraz nierówności. Zdecyduje także o tym, jak dużo czasu spędzimy nad remontem.

W sklepach znajdziemy wiele rodzajów wałków, różniących się długością włosia oraz materiałami, z których są wykonane. W pierwszej kolejności określmy jednak ich wielkość. Szerokie wałki świetnie sprawdzą się na dużych powierzchniach, małe z kolei pozwolą nam zająć się trudno dostępnymi, wąskimi miejscami, a także ułatwią szybkie poprawienie wszelkich niedoróbek.

Jeżeli pomieszczenie jest bardzo wysokie, dla przyśpieszenia pracy możemy zaopatrzyć się dodatkowo w teleskopowe ramię, pozwalające uniknąć rozkładania drabiny. Nie zapominajmy także o odpowiednio głębokich i dopasowanych do rozmiarów wałków kuwet na farbę. Kiedy rozpoznamy już nasze potrzeby, możemy wreszcie zdecydować się na konkretny rodzaj wałka do farby lateksowej.

Przeczytaj również: Najlepsza farba do ścian. Ranking

Rodzaje wałków do farb lateksowych

Wałki z długim włosiem (sznurkowe)

Wałki malarskie z długimi włóknami wykonanymi z tworzywa sztucznego (najczęściej z weluru lub akrylu), których długość przekracza 1,6 centymetra. Najdą się one idealnie do malowania dużych oraz bardzo chropowatych powierzchni, długie włosie bowiem bardzo wydajnie doprowadza farbę do wszelkich strukturalnych nierówności ściany. Po dokładnym umyciu z wałków tych możemy korzystać wielokrotnie.

Wałki ze średnim włosiem

Wałki z włóknami o długości od 1,3 do 1,6 centymetra. Przeznaczone są do większości uniwersalnych zastosowań i sprawdzą się w malowani powierzchni matowych oraz strukturalnych, a także tapet.

Wałki z krótkim włosiem

Wałki z włóknami o długości do 1,2 centymetra. Są one przeznaczone do malowania farbą lateksową wyłącznie gładkich powierzchni. Zapewniają na nich bardzo równomierne krycie, eliminując ewentualne smugi czy zacieki.

Wałki z gąbką

Wałki pokryte gąbką o różnym stopniu chłonności. Są bardzo uniwersalne i możemy używać ich zarówno do płaskich, jak i chropowatych powierzchni. W tym drugim przypadku musimy jednak wybrać grubsze modele i liczyć się z występowaniem zacieków, przy zbyt mocnym dociskaniu narzędzia do ściany. Wałki niestety nie nadają się prawie w ogóle do wielorazowego użytku, po zmianie koloru jesteśmy zmuszeni do ich wymiany.