Data modyfikacji:

Czym zakleić dziury w ścianie? Poradnik krok po kroku

Równe i pozbawione ubytków ściany to jeden z podstawowych wymogów estetycznego wnętrza. Dziury w ścianach mogą powstawać na skutek wypadków losowych lub być pozostałością po usuniętych hakach, kołkach lub rurach. Uszkodzenia najczęściej dają o sobie znać podczas mniejszych lub większych remontów. Radzimy zatem, czym zakleić dziury w ścianie, pozbywając się równocześnie kłopotów.
applying wall filler with putty spatula
Jak zdążyliśmy zaznaczyć, dziury w ścianach powstają na wiele sposobów, nieraz odpowiadają za nie dzieci albo my sami, gdy nieostrożnie obijamy o nie jakieś ciężkie obiekty, takie jak szafki lub stoły. Najczęściej o ból głowy przyprawiają nas jednak pozostałości po usuniętych kołkach i hakach na obrazy, półki lub ozdoby. Nieraz pojawiają się też po wymianie lub naprawie instalacji gazowej, wodnej i elektrycznej lub innych drobnych reperacjach.

Na co zwracamy uwagę podczas zaklejania dziur w ścianie?

To jak i w zależności od wielkości uszkodzonego obszaru, jego natury oraz typu materiału, z którego jest zrobiona. Może bowiem okazać się, że przy prostym obiciu będziemy musieli skuć skruszony tynk, by wzmocnić masę wypełniającą otwór.

Czego używamy do zaklejania dziur w ścianie?

Do łatania zarówno dużych, jak i niewielkich otworów w ścianach używamy zapraw lub specjalnych mas szpachlowych. Produkty te dobieramy zgodnie z zaleceniami podawanymi przez wytwórców na opakowaniu. Znajdziemy tam informację, do pracy z jakimi rodzajami ścian i tynków zostały przystosowane, a także po jakim czasie kompletnie wysychają i są gotowe do dalszej obróbki, a więc np. szlifowania i malowania.
Zaprawy sprzedawane są w workach o wadze dochodzącej nawet do ponad kilkunastu kilogramów. Przyjmują postać proszku i przed użyciem należy je wymieszać z wodą, zgodnie z podanymi przez producenta proporcjami. Niewłaściwa ilość cieczy sprawi, że zaprawa nie będzie nadawała się do użytku. Masy są z kolei dystrybuowane w plastikowych pojemnikach i wiaderkach, najczęściej o wadze kilku kilogramów. Po ich otwarciu możemy od razu nakładać produkt na ścianę, bez potrzeby wykonywania jakichkolwiek dodatkowych czynności.
Zaprawy i tynki przydają się głównie podczas większych napraw, kiedy łatamy sporą liczbę dziur, rys i pęknięć, a także w sytuacjach, gdy zmagamy się z dużymi ubytkami w ścianach. Ze względu na niższą cenę są one w takich wypadkach znacznie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Jeżeli chcemy usunąć tylko jeden drobny otwór, preparaty te okażą się niezwykle uciążliwe w użyciu. Zmarnujemy sporą ilość czasu na ich przygotowywanie. Co więcej, nawet jeżeli sięgniemy po małe pojemniki do mieszania, i tak zmarnujemy sporą ilości gotowego materiału, ponieważ nie będziemy w stanie go wykorzystać.
Gotowe masy szpachlowe są z kolei, biorąc pod uwagę stosunek ceny do ilości materiału, znacznie droższe od zapraw i tynków. Z drugiej strony ich zakup będzie bardziej opłacalny, gdy planujemy tylko drobne naprawy. Jeżeli pojemnik z produktem dokładnie zamkniemy i będziemy przechowywać w zalecanych przez producenta warunkach (stała temperatura pokojowa, niska wilgotność), nie straci on swoich właściwości przez długi czas. Masy są więc świetną propozycją dla większości gospodarstw domowych, gdyż możemy po nie sięgnąć w sytuacji awaryjnej. Nie tylko szybko uzupełnimy ubytek, ale zrobimy to też bez robienia bałaganu.

Jak zaklejamy dziury w ścianie?

Przygotowując się do łatania dziur w ścianie, należy zaopatrzyć się w zestaw odpowiednich narzędzi do pracy. Ich dobór zależy tutaj oczywiście od skali napraw. Podstawą są wszelkiego rodzaju szpachle o różnej szerokości, które powinny być wykonane ze stali nierdzewnej. Użyjemy ich do rozprowadzania zaprawy lub masy, a także usuwania luźnego tynku lub uszkodzonej warstwy farby. W przypadku wyrównywania większych powierzchni przyda się też paca (tu również sięgamy po modele z metalu).
Zakryte ubytki trzeba będzie po wyschnięciu odpowiednio wyrównać. Do tego celu wykorzystuje się papier ścierny o różnej grubości ziarna. Dla ułatwienia pracy możemy wpiąć go w specjalne plastikowe lub drewniane uchwyty, alternatywą będą tutaj też gąbki i siatki do szlifowania.
Podczas prac warto mieć pod ręką odkurzacz i zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia. Jeżeli zakryte uszkodzenia ściany chcemy pokryć farbą, warto przygotować też pędzel i farbę do gruntowania, które niweluje różnice w teksturze i kolorze naprawionych elementów ściany, w porównaniu do pozostałej powierzchni.
Grunt możemy nałożyć też bezpośrednio na uszkodzoną ścianę. Zapobiegnie on pyleniu się podłoża i sprawi, że masa i zaprawa będą do niego lepiej przylegać. Środki gruntujące przydają się zwłaszcza w sytuacjach, gdy dziury są bardzo płytkie lub musimy uporać się z zadrapaniami i odpryskami. Są też nieocenioną pomocą przy głębokich ubytkach na kruchej powierzchni.
Masy i tynku nie nakładamy nigdy na wilgotne lub mokre ściany. Musimy też zadbać o to, by nie nanosić ich zbyt grubej warstwy, sprawią one bowiem spore problemy podczas szlifowania – wyrównanie ich powierzchni zajmie nam bardzo wiele czasu.
Zakrycie głębokich dziur będzie wymagać kilku warstw masy lub zaprawy. Kolejne powłoki nakładamy po wyschnięciu poprzedniej.
Zdjęcie: Envato Elements