Data publikacji:

Czyszczenie komputera z kurzu: jak to zrobić? Jakich produktów użyć?

Regularne odkurzanie komputera pozwala zagwarantować jego poprawne działanie. Odkładający się kurz we wnętrzu maszyny jest częstą przyczyną jej przegrzewania się oraz utraty wydajności, a w ekstremalnych przypadkach także awarii. Praktycznie wszystkie pecety korzystają z co najmniej kilku wentylatorów odpowiadających za ich chłodzenie, które przyśpieszają zbieranie się drobnych zanieczyszczeń i pyłu. Czyszczenie nie należy do najprzyjemniejszych zadań, ale odpowiedzialny właściciel komputera nie powinien go ignorować. Podpowiadamy, jakich narzędzi i środków użyć.
czyszczenie komputera z kurzu

Odkurzanie komputera stacjonarnego

Poprawne odkurzenie komputera stacjonarnego wiąże się nieodłącznie z otworzeniem jego obudowy i oczyszczeniem jej wnętrza oraz wszystkich kluczowych komponentów. Zanim przystąpimy do tej czynności, w pierwszej kolejności odłączamy peceta całkowicie od napięcia.
Uwaga! W przypadku gdy pecet nie był czyszczony przez bardzo długi czas, najrozsądniej będzie go całkowicie zdemontować i wyciągnąć płytę główną, aby otrzymać pełen dostęp do wszystkich komponentów sprzętu. Konieczne może być też zdemontowanie wentylatora procesora, ponieważ największe kłęby kurzu lubią ukrywać się w szparach radiatora i pod łopatkami wiatraka.
Pamiętajmy też o odkurzeniu nie tylko części elektronicznych, ale też wszystkich kabli, wiatraków i całego wnętrza obudowy. Mnóstwo zabrudzeń znajdziemy również we wnętrzu zasilacza. Tutaj także dobrym pomysłem może być jego wymontowanie i niezależne oczyszczanie.

Czego używamy do odkurzania komputera stacjonarnego?

Specjaliści niezmiennie zalecają stosowanie sprężonego powietrza w puszcze, przeznaczonego do czyszczenia sprzętu elektronicznego. Strumień powietrza pod wysokim ciśnieniem z łatwością dociera do wielu trudno dostępnych zakamarków.
Drugim sposobem na odkurzanie wnętrza jest skorzystanie z dobrych pędzli z miękkim włóknem, którymi jak miotełką oczyszczamy poszczególne elementy peceta. Alternatywą może tu być np. nowa szczoteczka do wrażliwych dziąseł. Niezastąpione okażą się też suche ściereczki z mikrofibry. Samą obudowę możemy jednak (po usunięciu komponentów elektronicznych) przeczyścić we wnętrzu wilgotną ścierką albo ściereczką nasączoną płynem. W skrzynkach z przeszklonymi ściankami możemy użyć też płynu do szyb, a także delikatnych szmatek, by pozbyć się wszelkich smug i plam.
Pamiętajmy, by odkurzać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu i nie wdychać unoszącego się w powietrzu pyłu.

Odkurzanie laptopa

Odkurzanie laptopa w dużej mierze będzie przebiegać w podobny sposób. Nasze wysiłki powinniśmy jednak skupić przede wszystkim na wylocie przewodów wentylacyjnych umieszczonych w obudowie sprzętu. Ze względu na niewielkie szparki najlepiej użyć tutaj sprężonego powietrza. W przypadku naprawdę zakurzonych maszyn niezbędne może okazać się otwarcie komputera i wyczyszczenie go od środka. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe bez pomocy serwisanta, warto jednak pamiętać, że skok wydajności w odkurzonym laptopie może być naprawdę duży, podobnie jak spadek głośności pracy wentylatorów.
Do czyszczenia zewnętrznej obudowy używamy wilgotnych szmatek, a w razie trudniejszych do usunięcia plam także lekkich środków do czyszczenia. Do ekranu najlepsza będzie nasączona niewielką ilością wody mikrofibra zapobiegająca powstawaniu na jego powierzchni mikrorys.
Zdjęcie: Envato Elements