Data modyfikacji:

Dachówka płaska: jaką wybrać? Wady i zalety

Pokrycie dachowe jest w stanie w bardzo znaczący sposób wpłynąć na finalny wygląd budynku. Nie tylko może go optycznie powiększyć lub zmniejszyć, ale także podkreślić jego bryłę lub barwy elewacji i wyróżnić budynek na tle otoczenia. Ostatnio coraz więcej inwestorów stawiających lub remontujących domy sięga po modne dachówki płaskie. W artykule zebraliśmy najważniejsze informacje na ich temat, przedstawiamy także ich najważniejsze zalety i wady.
dachówka płaska

Dachówka płaska a falista – najważniejsze różnice

Klasyczne dachówki faliste występują w bardzo wielu kształtach, rozmiarach i formatach; w przeciwieństwie do nich modele płaskie odznaczają się minimalistycznym wyglądem. Są pozbawione jakichkolwiek zdobień na brzegach lub dryfowania na powierzchni, dzięki czemu po położeniu przypominają proste, drewniane dachy układane przed wiekami. Nie oznacza to jednak, że decydując się na ich położenie, jesteśmy skazani na monotonię. W sklepach znajdziemy bowiem szeroki wybór dachówek płaskich, wyróżniających się różnymi kolorami, a także materiałami, z jakich zostały wykonane.

Dla kogo dachówka płaska? Zastosowania dachówek płaskich

Podobnie jak klasyczne dachówki faliste, modele płaskie są uniwersalnym pokryciem, które można teoretycznie stosować na dowolnym dachu. Ze względu na kształt świetnie sprawdzają się na dachach o skomplikowanej konstrukcji, pozwalając na ich szybsze i łatwiejsze pokrycie, bez potrzeby drobiazgowego przycinania poszczególnych elementów, jak ma to miejsce w przypadku klasycznych modeli falistych.
Specjaliści radzą jednak, by przemyśleć ich wybór w niektórych sytuacjach. Ze względu na prosty kształt sprawdzają się one przede wszystkim na budynkach wykonanych w modernistycznych i nowoczesnych stylach architektonicznych. Dachówki płaskie nie prezentują się zbyt dobrze na dachach klasycznych domów, dworków oraz różnego typu obiektów zabytkowych, będą bowiem gryzły się z ich ozdobnymi fasadami oraz detalami architektonicznymi. Ich zastosowanie może więc pogorszyć wygląd budynku.

Dachówka płaska – rodzaje

Dachówki płaskie dzielimy ze względu na kilka występujących pomiędzy nimi różnic. Podstawową jest materiał, z jakiego zostały wykonane.
Dachówka ceramiczna płaska – modele te wytwarza się ze specjalnej mieszanki gliny wypalanej w piecach, w bardzo wysokiej temperaturze. Odznaczają się one bardzo dużą trwałością oraz wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Poprawnie ułożone dachówki tego typu posłużą nawet przez kilkadziesiąt lat.
Dachówka betonowa (cementowa) płaska – jak wskazuje na to ich nazwa, są one wykonywane z betonu, który pokrywa się szkliwem do złudzenia imitującym wygląd dachówek ceramicznych. Produkty betonowe są tańsze, ale mniej trwałe. Do ich fundamentalnych zalet należy zaliczyć niższą wagę, co ma znaczenie, jeżeli pokrycie wykonujemy na mniej wytrzymałej więźbie dachowej.
Dachówki płaskie możemy podzielić też ze względu na kształt. W sklepach znajdziemy dwa podstawowe typy modeli – prostokątne oraz posiadające zaokrąglone dolne brzegi (tzw. karpiówki). Wybór jednego lub drugiego ma głównie znaczenie estetyczne.
Na wygląd dachówki płaskiej wpływa też jej kolor. Konsumenci najczęściej wybierają modele w klasycznym kolorze ceglastym (odcienie czerwieni i pomarańczu), a także antracytowe, brązowe lub czarne. Bez problemu znajdziemy też produkty w wykończeniu matowym lub półbłyszczącym.

Jak układamy dachówki płaskie?

Dachówki płaskie układa się na dwa podstawowe sposoby. Pierwszym z nich jest klasyczna metoda, w której dachówki tworzą charakterystyczną szachownicę. Możemy też zdecydować się na metodę mijaną, w której każdy kolejny rząd dachówek jest przesunięty w prawo lub lewo w stosunku do poprzedniego. Specjaliści polecają tak wykonane poszycie na dachach o mniejszym nachyleniu, gwarantuje ono bowiem większą szczelność. W przypadku tego typu dachów eksperci zalecają stosowanie na wszelki wypadek dodatkowej warstwy hydroizolacyjnej.

Dachówka płaska – wady i zalety

Poznaliśmy już najważniejsze fakty na temat dachówek płaskich, możemy więc podsumować zdobytą wiedzę, przedstawiając zalety oraz wady tego rozwiązania.
Zalety dachówek płaskich:
  • Dachówki płaskie są prostsze w montażu niż ich odpowiedniki faliste. Znacznie łatwiej oczyścimy też pokryte nimi powierzchnie.
  • Poszycie z dachówek płaskich świetnie sprawdza się na budynkach w nowoczesnym stylu.
  • Producenci oferują modele w wielu różnych barwach, ułatwiając ich dopasowanie do koloru elewacji.
  • Dachówki płaskie zapewniają bardzo dobrą izolację cieplną oraz akustyczną dachów.
  • Wady dachówek płaskich:
  • Mimo prostoty montażu, dachówki płaskie należy układać z bardzo dużą ostrożnością, każda niedokładność i błąd będą widoczne po zakończeniu pracy.
  • Dachówki dostępne są tylko w dwóch podstawowych kształtach i nie pasują do klasycznych lub zabytkowych budynków.
  • Dachówki płaskie, zwłaszcza modele ceramiczne, są znacznie droższe od klasycznych modeli falistych oraz innych typów poszycia dachowego.
  • Modele płaskie charakteryzują się też bardzo dużym ciężarem.
  • Zdjęcie: Envato Elements