Data modyfikacji:

Jak wybrać dezodorant lub antyperspirant dla dzieci?

Wielu rodziców wychodzi z założenia, że niektóre produkty kosmetycznie są dzieciom po prostu zbędne. Stosowanie antyperspirantów i dezodorantów dla dzieci wiąże się jednak z wieloma dylematami – czy warto pozwolić na to pociechom? Sprawdziliśmy, kiedy warto kupić pierwszy dezodorant dla dzieci i jak wybrać ten najodpowiedniejszy.

dezodorant dla dzieci

Antyperspirant dla dziecka: czy jest niezbędny?

Kremy, balsamy do ciała, perfumy – dziecko obędzie się bez wielu produktów kosmetycznych. Gdy jednak w grę wchodzi nadmierne pocenie się, twoja pociecha może odczuwać skrępowanie, zwłaszcza w towarzystwie swoich rówieśników.

Należy wziąć pod uwagę, że współczesne dzieci dorastają coraz szybciej. Jednym z sygnałów o rozpoczęciu okresu dojrzewania jest przykry zapach potu, który dla młodego człowieka może być prawdziwym utrapieniem. Zauważono, że wzmożone pocenie może występować nawet u 8-latków.

Pojawia się pytanie, czy dziecku uskarżającemu się na pocenie warto podarować pierwszy dezodorant? A może lepiej postawić jedynie na mydło i wodę? To kwestia indywidualna. Jeśli nie chcesz, by twoje dziecko stosowało tego rodzaju kosmetyki, maluch może się po prostu częściej myć. Nawet najlepszy antyperspirant czy dezodorant nie zastąpi codziennej higieny osobistej.

Dezodorant a antyperspirant dla dziecka: różnice

Zanim przejdziemy do polecenia odpowiednich produktów przeciw poceniu dla dzieci, warto zaznaczyć granice pomiędzy antyperspirantem a dezodorantem. Pierwszy z produktów blokuje działanie gruczołów potowych, przez co pot czasowo przestaje być wydzielany. Dezodorant to specyfik, który za pomocą substancji zapachowych maskuje brzydką woń, która już zdążyła się pojawić.

Czy antyperspirant dla dzieci to dobry pomysł?

Gdy jednak zdecydujesz się kupić dziecku produkt, który usunie przykry zapach potu, koniecznie postaw na delikatny dezodorant dla dzieci – nigdy antyperspirant. Drugi z kosmetyków ingeruje w pracę gruczołów potowych, a to nie jest zalecane w pierwszym etapie dojrzewania dziecka.

Antyperspiranty młody człowiek powinien stosować w nastoletnim okresie życia, kiedy pocenie staje się problemem trudnym do opanowania.

Jakie dezodoranty dla dzieci są bezpieczne?

To jasne, że dezodorant powinien mieć przyjemny zapach. Pozostaje kwestia wyboru specyfiku, który będzie bezpieczny dla wrażliwej młodej skóry. Poszukując dezodorantu dla swojej pociechy, zwracaj uwagę na produkty, które nie zawierają następujących składników:

  • Soli glinu – w ostatnim czasie wiele mówi się o ich niekorzystnym wpływie na organizm człowieka. Blokują działanie gruczołów potowych, a także są podejrzewane o wywoływanie nowotworów, dlatego warto unikać dezodorantów z ich zawartością. Sole glinu w składzie kosmetyku zidentyfikujesz pod nazwami: Aluminium Chlorohydrate, Aluminium Chlorohydrex, Aluminium Chloride, Aluminium Zirconium Trichlorohydrex GLY, Aluminium Zircorium Pentachlorohydrate.
  • Alkoholu – ten składnik wysusza skórę i może wywoływać jej podrażnienia.
  • Sztucznych substancji zapachowych – dobry dezodorant dla dziecka powinien posiadać zapachowe składniki naturalnego pochodzenia, np. olejki eteryczne. Sztuczne dodatki mogą uczulać i podrażniać skórę dziecka.

Na jakie produkty warto zatem postawić? Najlepiej na te o naturalnym, hipoalergicznym składzie. Pamiętaj też, że dobry dezodorant dla dziecka to niekoniecznie ten w opakowaniu z bajkowymi postaciami czy o zapachu gumy balonowej. Dobry i bezpieczny specyfik dla dziecka znajdziesz nawet w kategoriach teoretycznie dedykowanym osobom dorosłym.

Polecane dezodoranty dla dzieci

Jaki dezodorant dla dziecka będzie najlepszy? To proste – ten, który ma naturalny i bezpieczny skład. Oto 3 produkty, które świetnie sprawdzą się w maskowaniu pocenia u dzieci.

Eko Dystrybutor, Toofruit, dezodorant dla dzieci

To naturalny, pozbawiony aluminium dezodorant dla dzieci o zapachu owocowym. Produkt skutecznie maskuje przykry zapach i ogranicza rozwój bakterii na skórze.

BIODERMA Sensibio, Deo Fraicheur, dezodorant do skóry wrażliwej

Ten delikatny kosmetyk świetnie sprawdzi się na dziecięcej skórze. Neutralizuje przykre zapachy, działa odświeżająco i pielęgnuje skórę pach.

Schimdt's, Natural Deodorant, naturalny dezodorant w sztyfcie

To naturalny, wegański dezodorant o zniewalającym zapachu ananasa, który przypadnie do gustu każdemu dziecku. Zawartość wodorotlenku magnezu sprawia, że dezodorant Schmidt’s świetnie pochłania wilgoć.

Antyperspiranty dla nastolatków

Gdy dziecko wkroczy w okres nastoletni, zwykły dezodorant może nie wystarczyć. Burza hormonów sprawia, że nastolatek poci się coraz intensywniej, a zapach jego potu jest mocno wyczuwalny. Dlatego wśród pierwszych kosmetyków dla nastolatek i nastolatków powinien się znaleźć dobry antyperspirant.

Antyperspiranty to tzw. blokery potu – hamują one działanie gruczołów potowych. Niestety, większość antyperspirantów posiada w swoich składach sole glinu, które – jak już wspomnieliśmy – mocno ingerują w działanie gruczołów i mogą gromadzić się w organizmie. Wobec tego, jaki antyperspirant dla nastolatka będzie bezpieczniejszą alternatywą?

Warto wziąć pod uwagę naturalne antyperspiranty z ałunem – minerałem, który również „uspokaja” gruczoły potowe, jednak nie jest magazynowany w organizmie tak jak popularne w blokerach potu aluminium. Ałun występuje w wygodnych antyperspirantach w kulce i jest całkowicie bezzapachowy.

Innym rozwiązaniem są produkty na bazie sody oczyszczonej, która działa antyseptycznie i szybko pochłania nieprzyjemne zapachy. Soda ogranicza rozwój bakterii, które są odpowiedzialne za przykry zapach potu.

Pamiętaj, że jeśli twój nastolatek nie poci się bardzo intensywnie, wciąż może stosować naturalne dezodoranty, które działają odświeżająco.

Zobacz również polecane perfumy dla nastolatki.

Najlepsze antyperspiranty i dezodoranty dla nastolatków

Problem nastoletniego pocenia wymaga nieco bardziej zdecydowanego działania. Nadal jednak warto stawiać na naturalne kosmetyki, które nie podrażniają skóry i gruczołów potowych. Poznaj trzy świetne antyperspiranty dla nastolatków.

Bioline, ałun w krysztale

Ałunowy antyperspirant ograniczy wydzielanie potu, jednocześnie nie zapychając gruczołów łojowych. Nadaje się do stosowania nawet na wrażliwą i podrażnioną skórę. Jest bezbarwny i bezzapachowy, nie pozostawia śladów na odzieży.

Ben&Anna, Indian Mandarine, naturalny dezodorant w sztyfcie na bazie sody

To dezodorant na bazie sody oczyszczonej, która hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za intensywny zapach potu. Produkt zawiera naturalne substancje zapachowe.

Make me bio, naturalny dezodorant z aloesem

To produkt o działaniu antybakteryjnym, odświeżającym i nawilżającym. Skutecznie niweluje przykry zapach i pielęgnuje skórę pach. Główną substancją aktywną jest tutaj sok aloesowy.

Dezodorant dla dzieci to nie produkt pierwszej potrzeby. Jeśli jednak jego stosowanie wpłynie na samopoczucie twojej pociechy, nic nie stoi na przeszkodzie, by zaczęła go używać. Warunek jest jeden: kosmetyk powinien cechować się naturalnym, bezpiecznym dla skóry dziecka składem.

Autorka: Joanna Stanuch