Data publikacji:

Dlaczego Bluetooth sam się wyłącza?

Nieprawidłowości związane z działaniem modułu Bluetooth mogą mieć różne przyczyny – od zainfekowania wirusem, przez uruchomienie trybu samolotowego czy oszczędzania energii, aż po usterki związane z oprogramowaniem. W dzisiejszym artykule omówimy poszczególne przyczyny oraz podpowiemy, jak rozwiązać niektóre problemy z telefonem. Dowiedz się, dlaczego Bluetooth sam się wyłącza.
dlaczego bluetooth sam się wyłącza

Czemu Bluetooth sam się wyłącza?

Bluetooth to podstawowe narzędzie do parowania smartfonu z innymi urządzeniami. Obecnie nie korzystamy już z niego do przesyłania danych, ale wciąż zachwyca wszystkich swoją funkcjonalnością na tyle, że nieustannie pojawiają się jego uaktualnione wersje. Jakie mogą być przyczyny tego, że Bluetooth w telefonie sam się wyłącza? Zanim przystąpisz do sprawdzania kolejnych opcji, koniecznie włącz i wyłącz telefon oraz zresetuj ustawienia modułu Bluetooth.

Tryb oszczędzania energii w telefonie

W momencie, gdy telefon przechodzi w tryb oszczędzania energii, może się zdarzyć tak, że samodzielnie ograniczy działanie funkcji, które nie są konieczne dla jego prawidłowego działania. Jedną z nich jest oczywiście Bluetooth. Po podłączeniu telefonu do ładowania uśpione funkcje albo samodzielnie zostają ponownie włączone, albo trzeba zrobić to ręcznie. Jeżeli Bluetooth sam się wyłącza, sprawdź, czy Twój telefon nie przełączył się na tryb oszczędzania energii. Koniecznie skontroluj także, czy winy za taki stan rzeczy nie ponosi tryb samolotowy.

Wirusy i oprogramowania szpiegujące

Bluetooth sam się włącza i wyłącza? Niestety, mogłeś paść ofiarą oprogramowania szpiegującego lub wirusa. Wśród innych objawów takiego stanu rzeczy można wymienić przegrzewający się telefon, wyłączanie się urządzenia w przypadkowych momentach, powolne działanie, zacinanie się i wyskakiwanie rozmaitych informacji oraz reklam na ekranie. Jeżeli podejrzewasz, że masz wirusa na telefonie, udaj się do profesjonalnego serwisu po pomoc.

Uprawnienia niektórych aplikacji

Bluetooth sam się wyłącza, a Ty nie przypominasz sobie, byś ostatnio cokolwiek pobierał czy klikał w podejrzane linki? Przyczyną problemów z tym modułem mogą być także najróżniejsze aplikacje. Często, gdy pobieramy coś na telefon, nie czytamy dokładnie, jakich uprawnień udzielamy poszczególnym programom. Może okazać się tak, że jedna z aplikacji obecnych na urządzeniu ma możliwość kontroli statusu włączenia Bluetooth.
Czasami aplikacje są po prostu źle napisane, a ich kod jest przyczyną rozmaitych wariacji w telefonie. Jeżeli właśnie to jest przyczyna nieprawidłowego działania modułu, możesz odinstalować aplikację lub zabrać jej uprawnienie do sterowania tą funkcją telefonu. Jeżeli dostęp do Bluetooth jest konieczny do jej prawidłowego działania, ustaw powiadomienie za każdym razem, gdy aplikacja zechce zmienić stan jego aktywności.

Nieaktualne oprogramowanie

Wiele osób unika aktualizacji oprogramowania telefonu, ponieważ mają wrażenie, że telefon po nich „gorzej” działa. Rzeczywiście, często działa wolniej i zaczyna się zacinać, co może być związane z tym, że każda kolejna aktualizacja ogranicza ilość dostępnej w urządzeniu pamięci.
Trzeba jednak pamiętać też o tym, że aktualizacje oprogramowań umożliwiają lepszą ochronę przeciwwirusową oraz prawidłowe działanie różnych funkcji telefonu, w tym oczywiście modułu Bluetooth. Jeżeli Twój system był modyfikowany lub jest nieaktualny, należy zrobić z tym porządek, by wykluczyć tę przyczynę nieprawidłowego działania urządzenia.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!