Data publikacji:

Dmuchawa do pieca i wentylatory wyciągowe do komina 

Dmuchawy do pieca i wentylatory wyciągowe do kominów to kluczowe elementy służące do uzyskania odpowiedniej wydajności, a także temperatury. Wyjaśniamy, jak dokładnie działają takie urządzenia oraz jakie mają zastosowanie.
dmuchawa do pieca

Czym jest i jak działa dmuchawa do pieca?

Podczas procesu spalania węgla drzewnego bądź pelletu (przeczytaj, jak wybrać piec na pellet) jednym z najważniejszych czynników jest dostarczanie tlenu, który umożliwi utrzymanie odpowiedniej temperatury, którą będzie generował płomień. Urządzenia starszego były skonstruowane tak, aby zasysać powietrze z zewnątrz. Jednak nowe regulacje wymusiły zmianę konstrukcji kotłów, takich jak piec 5. klasy na drewno i węgiel. Muszą być one wyposażone w specjalny system wytwarzający powietrze i dostarczający jego odpowiednią ilość do kotła. I tutaj ogromną rolę odgrywa dmuchawa do kotła.
Jednym z głównych zadań jest regulowanie procesu spalania, a także ułatwienie użytkownikowi rozpalania. W kotłach grzewczych dmuchawy są więc niezbędnym i bardzo ważnym elementem. Działanie dmuchawy nie byłoby możliwe, gdyby nie odpowiedni sterownik. Wówczas ustawiamy pożądaną temperaturę, a urządzenie dostosowuje pracę w taki sposób, aby powietrze pomogło w osiągnięciu danej wartości. W momencie, gdy piec rozgrzeje się do pożądanej temperatury, wówczas dmuchawa zakończy swoją pracę.
Sprawdź, jakie piece na drewno warto kupić

Zastosowanie wentylatorów wyciągowych do komina – jak poprawiają efektywność systemu?   

Wentylator wyciągowy do komina to z kolei urządzenie, które ma prostą budowę, ale jest niezwykle potrzebne. Montujemy je w otworze kominowym i podłączamy do prądu. Po uruchomieniu wentylator zostaje wprawiony w ruch i znacznie zwiększa przepływ powietrza na zewnątrz.
Wentylator wyciągowy pomaga w pozbyciu się nadmiaru wilgotnego powietrza i tym samym ogranicza pojawianie się w łazience grzyba, który jest szkodliwy dla zdrowia. Dodatkowo wentylator kominowy pozbywa się nieprzyjemnych zapachów, co pozwala zachować łazienkę w jeszcze lepszej kondycji.
Wentylator wyciągowy warto stosować również w kuchni, jeśli dużo gotujesz. Wówczas nadmiar pary na bieżąco będzie usuwany, choć tutaj najlepiej zainwestować w dobry okap z podłączeniem do komina. Wentylator wyciągowy nie jest drogim urządzeniem, ale ma bardzo dobre właściwości, dlatego warto w niego zainwestować.
Ale w sklepach znajdziemy jeszcze jeden rodzaj wentylatorów wyciągowych dedykowanych do systemów grzewczych. To propozycja dla osób, które mają problemy z dużą wilgotnością oraz słabą wentylacją powietrza w ciągu kominowym. To niesie za sobą ryzyko pozostawania dymu w obiegu, co może być bardzo szkodliwe dla domowników.
Wentylator wyciągowy ma przede wszystkim zwiększyć ciąg kominowy i poprawić przepływ powietrza. Zastosowanie dobrej klasy urządzenia sprawi, że nie będzie obawy o to, że dym przedostanie się do pomieszczenia. Zastosowanie w domu wentylatora wyciągowego zarówno w łazience, jak i w kominie będzie bardzo dobrym wyborem.

Jak wybrać odpowiednią dmuchawę do pieca i wentylator wyciągowy?

Wybierając dmuchawę do pieca, w pierwszej kolejności musisz sprawdzić, czy dany model będzie pasował do Twojego modelu pieca. Najlepiej w tej sprawie bezpośrednio skontaktować się ze sklepem, który pomoże w dobraniu odpowiedniego modelu. Zwróć uwagę na parametry takie jak maksymalny wydatek wyrażony w metrach sześciennych na godzinę oraz sprężenie maksymalne wyrażone w paskalach.
Dobre wartości oscylują na poziomie 100-155 m3/h oraz 200-210 Pa. Moc dmuchawy powinna wynosić co najmniej 70 W. Jeśli chodzi o prędkość obrotową, to na rynku znajdziemy modele o wydajności w zakresie 1500-2500 obr./min. Ważny jest również materiał wykonania. Najlepsze dmuchawy do pieca są aluminiowe i to materiał, który gwarantuje niezawodną pracę i odporność na uszkodzenia.
W przypadku wentylatorów wyciągowych szczególną uwagę należy zwrócić na moc. Tutaj dużo zależy od wielkości, bo w mniejszych kominach wentylator o mocy 40 W spokojnie sobie poradzi, natomiast w większych trzeba będzie zastosować wentylator o mocy 70 W.
Niezwykle ważne jest sprawdzenie, jaka jest średnica i długość przewodu kominowego. Jeśli chcesz mieć pewność, że kupujesz solidne urządzenie, to koniecznie sprawdź, czy ma ono deklarację zgodności CE, która spełnia najważniejsze dyrektywy niskonapięciowe oraz kompatybilności elektromagnetycznej. Takie urządzenia będą pracować niezawodnie, dlatego warto na nie postawić.

Zalety instalacji dmuchawy do pieca i wentylatora wyciągowego w systemach grzewczych

W przypadku instalacji dmuchawy do pieca największą korzyścią jest zwiększenie skuteczności ogrzewania i pewność, że temperatura zostanie utrzymana na wyznaczonym poziomie. Zakup takiego urządzenie sprawia, że obsługa pieca jest jeszcze prostsza, a rozpalanie praktycznie bezproblemowe. Taka inwestycja ma również wpływ na oszczędność energii, co jest niezwykle ważne w czasach, gdy ceny są bardzo wysokie.
Wentylator wyciągowy przyda się absolutnie każdemu, ponieważ eliminuje cofanie spalin i znacznie poprawia przepływ powietrza wewnątrz komina. Nie jest to zakup drogi, a na pewno poprawi bezpieczeństwo domowników i efektywność pracy samego kotła. Warto wspomnieć, że nowoczesne wentylatory wyciągowe mają wbudowany system filtracji powietrza, co gwarantuje usuwanie szkodliwych substancji oraz pyłów ze spalin. To kolejny argument przemawiający za jego zakupem!
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.