Data modyfikacji:

Jaki piec na drewno wybrać? W jakim piecu można palić drewnem?

Ciepło do pomieszczeń może być dostarczane na wiele różnych sposobów. Wśród dostępnych na rynku i powszechnie używanych rodzajów źródeł ogrzewania budynków znajduje się m.in. piec na drewno. To dobre rozwiązanie zarówno do domów jednorodzinnych, zakładów pracy, bloków, jak i budynków użyteczności publicznej. Palenie drewnem możliwe jest w urządzeniach o różnych mocach. Takie rozwiązanie jest też ekonomiczne i ekologiczne. Czym charakteryzują się piece na drewno i czy można w nich palić również innego rodzaju materiałem opałowym? Jakie drewno do pieca centralnego będzie najlepsze? Sprawdź dostępne opcje i wybierz najlepsze urządzenie dla siebie i swoich bliskich.
piec na drewno

Jakie piece umożliwiają palenie drewnem?

Drewno powszechnie uznane jest za korzystne paliwo. Jego cena jest stosunkowo niska, a jednoczenie to opcja przyjazna dla środowiska naturalnego. Dzięki wyposażeniu pieców na drewno w piece akumulacyjne materiał może palić się przez wiele godzin, a doglądanie urządzenia nie jest konieczne.
Jednak na rynku można spotkać modele pieców, które umożliwiają palenie nie tylko drewnem. Może to być urządzenie wykorzystujące materiały opałowe mieszane. Wśród nich znajduje się m.in. piec na pellet i drewno czy też piec 5 klasy na drewno i węgiel (zobacz kotły 5 klasy ranking).

Czym charakteryzuje się zgazowujący piec na drewno?

Wśród najczęściej wybieranych pieców znajduje się efektywny i ekonomiczny piec zgazowujący drewno. Spośród różnych opcji urządzeń korzystających z tego rodzaju materiału, ten typ jest zdecydowanie najbardziej wydajny.
Kocioł zgazowujący podczas rozkładu drewna pod wpływem temperatury wytwarza gaz. Dzieje się tak dzięki niedoborowi tlenu i ma to miejsce w górnej komorze kotła. Stamtąd powstały gaz przedostaje się do dyszy palnikowej, gdzie ulega zmieszaniu z powietrzem. Na tym etapie dochodzi do zapalenia mieszaniny, co trwa jeszcze w komorze ceramicznej znajdującej się w popielniku, czyli części dolnej kotła.
Zgazowujący kocioł na drewno wyróżnia bardzo niska emisja spalin, a jego sprawność wynosi ponad 90%. Użytkowanie tego typu pieca jest komfortowe, gdyż charakteryzuje się długim cyklem stałopalności. Konstrukcja urządzenia jest prosta, a odpowiednie ustawienie umożliwia ogrzewanie budynku przez kilkanaście godzin. Piece na drewno zgazowujące są też objęte programami rządowymi i samorządowymi, dzięki czemu na ich zakup uzyskać można dofinansowanie.
Kupując urządzenie do ogrzewania, warto wybrać piec na drewno 5 klasy. Opinie o tego typu sprzęcie są najkorzystniejsze, a użytkowanie najbardziej ekonomiczne. Piece 5 klasy to produkty najnowszej generacji, ekologiczne i wyróżniające się najmniejszą emisją spalin spośród podobnych urządzeń.

Piec na pellet i drewno – rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne

Pellet to rodzaj materiału opałowego, który wytwarzany jest z biomasy. Ta natomiast jest produktem powstałym w wyniku sprasowania z zastosowaniem wysokiego ciśnienia różnego rodzaju odpadów wyróżniających się łatwym rozkładem. To różnego rodzaju pozostałości z produkcji leśnej czy rolnej. Pellet występuje w postaci granulatu o szerokości 6–8 mm i długości do 30 mm.
Jaki piec na pellet wybrać? Wśród pieców służących do ogrzewania budynków zastosować można opcję typu dual, czyli właśnie piec na pellet z możliwością palenia drewnem. Tego typu urządzenia świetnie sprawdzają się w wodnych instalacjach centralnego ogrzewania. Są to piece ekologiczne, które również charakteryzuje wysoka sprawność cieplna, a proces spalania jest zautomatyzowany.
Piece na pellet i drewno wyposażone są w dwie komory, w których dokonuje się spalanie obu materiałów. Część przeznaczona do drewna wymaga załadunku ręcznego, natomiast pellet dostarczany jest za pomocą specjalnego podajnika czerpiącego opał ze zbiornika. Piec na pellet i drewno podczas działania, w pierwszej kolejności spala drewno na zasadzie podobnej do pieców zgazowujących. Następnie przełącza się na tryb spalania pelletu. Dzięki takiemu rozwiązaniu ogrzewanie budynku w ciągu roku wymaga zużycia znacznie mniejszej ilości paliwa.

Czy warto kupić piec na drewno i węgiel?

Urządzeniem służącym do ogrzewania budynków może być również piec na paliwa stałe, w którym palić można zarówno węglem, jak i drewnem. Sprawność tego typu sprzętu dochodzi nawet do 91%, dzięki czemu możliwe jest wygenerowanie sporych oszczędności. Ważne jest jednak, aby decydując się na tego typu rozwiązanie, wybrać piec 5 klasy na drewno i węgiel, który jako jedyny spełni obecnie obowiązujące wymogi w kwestii sprawności i emisji zanieczyszczeń.
Kotły na węgiel i drewno to jednak opcja, która wymaga obsługi i doglądania znacznie częściej niż dobry piec na drewno. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto rozważyć wszystkie „za” i „przeciw” dla każdej możliwości lub poradzić się specjalisty, który przedstawi najkorzystniejsze rozwiązanie dla danego budynku. Należy mieć też na uwadze, że jest wielce prawdopodobne, iż w ciągu kilku najbliższych lat stosowanie węgla kamiennego jako paliwa stałego może stać się całkowicie zakazane.

Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!